Щодо конституційної кризи висловилися правозахисні організації. Зауважили, що простого виходу з неї немає. Кажуть, що виникла вона не сьогодні, і навіть не наприкінці жовтня. Одним із прикладів називають неконституційне призначення Артема Ситника керівником НАБУ.
За словами правозахисників, необхідно повернутися в правове поле, а не займатися політиканством. А політичним рішенням називають законопроєкт Володимира Зеленського, в якому президент пропонує парламенту визнати нікчемним рішення Конституційного Суду та звільнити всіх суддів.
"Ми говоримо про нікчемність рішення КСУ – такого Конституція України не знає. Окрім того, Конституція України не передбачає такий варіант припинення повноважень суддів КС, як шляхом прийняття відповідного закону", – пояснює голова українського інституту з прав людини Валерія Лутковська.
Експерти кажуть, що таких повноважень у Верховної Ради немає, тож такі політичні дії матимуть руйнівний характер. Водночас правозахисники підтримують відставку голови Конституційного Суду Олександра Тупицького. Причиною називають його володіння землею в окупованому Криму.
Заяву нардепів із закликом до суддів Конституційного Суду піти у відставку правозахисники охрестили суто політичною. Водночас вона може допомогти суддям обмірковувати подальші рішення.
Нагадаємо, Конституційний Суд України частково визнав неконституційною антикорупційну реформу.