Учні третини шкіл у Черкасах вчаться за партами. Решта – в очно-заочному режимі. Причина – не всі школи завершили ремонти в укриттях. З міського бюджету на це виділили 60 мільйонів гривень. Коли завершать ремонт і чи всі сядуть за парти цього року – у сюжеті Яни Лимаренко.
За партами починають новий навчальний рік ці учні 6-го класу. Усі заняття у них – у стінах школи. Востаннє так навчалися до епідемії ковіду – три роки тому. Діти від поновлення уроків – у захваті.
"Рада, тому, що я більше спілкуюсь зі своїми однокласниками і менше сиджу біля комп'ютера. Дуркуємо, гуляємо, спілкуємося. – Чи були якісь плюси у дистанційки? – Тільки в тому, що можна було на перерві піти до мами, до сестри, а так то мені більше в школі подобається", – розповідає учениця 6-го класу Вікторія Дубова.
А вчителька Маргарита Ратушна повноцінного очного навчання взагалі не застала. Вона працює у школі четвертий рік: тільки-но працевлаштувалася – почався локдаун. Тепер звикає до щоденних уроків у класах разом із дітьми.
"Вони надто довго не були в одному колективі, вони не мали можливість оцієї комунікації і звичайно, що їм важче це, але ми робимо максимально все, що від нас залежить, щоб цей бар'єр він зник і його більше було, якась трохи не зосередженість буває, бо, ну знову ж таки, вдома це вдома", – каже вчителька.
Ця черкаська гімназія одна із 11, де поновили очне навчання для всіх учнів. Адже шкільне сховище може вмістити всіх дітей і до початку навчального року його встигли відремонтувати. Під землею створили повноцінні класи, які використовують не лише під час тривоги.
У школі 1800 учнів, тож у випадках, якщо наземних аудиторій не вистачає, використовують підземні. 700 квадратних метрів укриття тепер більше схожі на сучасну школу, але під землею. Директорка Ірина Топчій каже, все облаштували так, щоб сховище справді було рятівним під час війни.
"Це вентиляція обладнана надсучасним потужним клапаном, який блокує повітря, у випадку радіаційної небезпеки, також мотор вручну дозволяє це все робити і працювати, це дає можливість тут знаходитись протягом тривалого часу. У нас є достатня кількість санвузлів, у нас є підіймач для малорухливих груп населення, у нас тут вентиляція потужна, все це дає можливість запевнити батьків, що діти тут знаходяться у повній безпеці", – зауважує директорка гімназії Ірина Топчій.
Але такі умови створені лише для третини черкаських школярів. Решта – продовжують вчитися у змішаному форматі. Більша частина закладів відремонтувати сховища не встигла. У цьому колегіумі вчаться за партами лише 180 дітей із тисячі. Це учні лише перших і других класів.
"У Лего граємося, граємося в іграшкову кухню. Тут багато друзів і я навчаюся, тут все розказують і все пояснюють", – радіє учениця 2-го класу Віталіна Шкарбан.
Для цих школярів сховище орендують у сусідніх будівлях, бо у шкільному підвалі триває ремонт. Учні від 3-го класу – вчаться дистанційно.
У сховищі – роботи у розпалі. Нині на етапі чорнового ремонту. Але директорка колегіуму Світлана Онопрієнко каже: обіцяють закінчити за місяць. Тоді відразу на очне навчання вийдуть усі учні.
"Минулого року функціонувало укриття власними силами обладнане, тому назріло питання, що це був капітальний ремонт, підрядники тут зайшли укінці червня, відповідно ті роботи, які потрібно демонтувати, облаштувати, все по технології зробити – це займає більше часу, от він і займає декілька місяців", – пояснює директорка колегіуму Світлана Онопрієнко.
На ремонт шкільних укриттів із міського бюджету виділили понад 60 мільйонів гривень. У департаменті освіти запевняють: завершити роботи одночасно в усіх навчальних закладах було нереально.
"Проводяться капітальні ремонти, спочатку робиться технічна документація, це затягує час, потім розпочинаються ремонтні роботи, великі школи, ми проводимо ремонтні роботи, вони затягуються в часі тому, що міняється і електропроводка, і витяжна система, робиться ремонт, а тоді закупляються ще меблі", – заступниця директора департаменту освіти Черкаської міськради Надія Євчак.
В управлінні освіти запевняють: ремонти у шкільних укриттях завершаться за кілька місяців. Тоді очне навчання відновиться для всіх школярів. До того ж за новими вимогами, в усі укриття має бути зручний доступ для людей з інвалідністю.
Яна Лимаренко, Олександр Лісовий, Черкаси, "5 канал"
Читайте також: Зміни у школі, церква, мобілізація обмежено придатних: що змінилося для українців з 1 вересня.
Дивіться також відео: ЮНІСЕФ: російські окупанти повністю знищили понад 1300 українських шкіл.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.