1-ша Президентська бригада оперативного призначення імені гетьмана Петра Дорошенка з'явилася 2014 року на Київщині на базі спецпідрозділу "Барс". Це перша бригада Нацгвардії, яка отримала важку бронетехніку та артилерію. Тоді гвардійці взялися визволяти українські міста та села від окупантів на сході України. Під час повномасштабки бригада стала частиною проєкту "Гвардії наступу" і дістала нову назву – "Буревій", що розшифровується як "бригада утилізації російських військових".
Гасло бригади – "І ця буря йде на ворогів, вступай і наступай!"
Бої у 2014 році
Влітку 2014-го бійці бригади знищували танки під Слов'янськом, затримували сепаратистів у Ямполі, відбивали українські блокпости під Бахмутом, штурмували окупований Первомайськ, визволяли Костянтинівку, Лисичанськ, Попасну та інші населені пункти Донецької та Луганської областей. Виходили з Іловайського котла, брали участь у захисті Маріуполя.
Повномасштабне вторгнення
Коли почалася повномасштабка, бригада взялася боронити Київ. Бійці охороняли аеропорт "Бориспіль", аеродроми "Святошин", "Чайка", "Жуляни" та дамбу Вишгородської ГЕС. Виганяли ворога з Мощуна, Горенки та Романівки. У селі Мощун обслуга ПЗРК "Ігла" знищила російського "алігатора" – вертоліт "Ка–52".
Після успішного відбиття окупантів з-під столиці підрозділи бригади без перепочинку поїхали воювати на Донеччину. Позиції зайняли на околицях Бахмуту. І тоді стало зрозуміло, воювати буде непросто. Ворог підготувався.
"Противника не можна недооцінювати, кого нема – він дуже швидко вчиться, удосконалюється і це змушує постійно щось змінювати. Ми повинні ставити акцент на розум, на якість особового складу і людей. Ми показали, яка може бути дистанційна війна – завдяки безпілотникам, дистанційному мінуванню, дистанційному знищенню авіації і тому подібне. Вся стратегії війни, яка була написана після Другої світової, ці всі війська, які по цьому готувалися, вони показали неготовність протистояти модернізованій війні, де насамперед технології беруть гору, розум і людський ресурс", – сказав військовослужбовець бригади "Буревій" НГУ Віталій Марків.
Бої на Донеччині
Пекельні бої на Донеччині добряче загартували нацгвардійців. Підрозділами піхоти, бойових машин, артилерії та аеророзвідки "Буревій" добряче насолив росіянам. Бійці бригади ліквідовували окупантів і не давали просунутися їм ані на метр.
Після пекельного Бахмуту на буревійців чекала оборона Луганщини. Зокрема, промзона поблизу селища Білогорівка Луганської області.
2023-го більша частина області вже була під контролем ворога. Загарбники наступали далі.
На цьому відтинку бійців бригади чекали неприємні сюрпризи. Зокрема, у Серебрянському лісництві, в напрямку Кремінної та в селі Стельмахівка.
"Вони пробували залізти, захопити наші позиції, але ми з побратимами дали їм людей, вони кинули мені гранату під ноги, я вчасно зреагував… Потім я вистрелив йому в голову, але коли граната була під дупою, було страшно", – каже військовослужбовець бригади "Буревій" НГУ Хантер.
"Серебрянський, Кремінний ліс – це найважче, що було. Була велика інтенсивність артилерійських обстрілів зі сторони противника, диверсійні групи противника, великі калібри, обстріли, інтенсивність була дуже важкою. Було дуже щільне мінування противника, коли ти виносиш побратимів з відірваними ногами – це так собі. Ти розумієш, що ти мусиш іти, але ти розумієш, що ворог усе замінував", – розповів військовослужбовець бригади "Буревій" НГУ Віталій Марків.
Оборона неба над столицею
Поки частина бригади відбивала росіян на Луганщині, підрозділи зенітно–ракетного дивізіону охороняли небо над столицею у складі сил протиповітряної оборони. Відчайдушно збивали ворожі ракети та безпілотники.
Тим часом на фронті ситуація ніяк не покращувалася. Ворога багато. А кількість обстрілів військові вже і не рахують. Але, попри все, працюють, щоб вигнати росіян якомога швидше. Інколи траплялося – прощалися з життям.
"Спланували дуже чітко операцію, ми визволили близько 800 м углиб і декілька кілометрів завширшки, два чи три, саме в лісі. Противник цього дуже не очікував, бо був великий акцент на розвідку, на групи збору аналізу інформації, які вираховували шляхи противника, куди вони заносять боєприпаси", – каже військовослужбовець бригади "Буревій" НГУ Віталій Марків.
"Прийшов, напевно, вже час завершити ці всі військові дії", – сказав військовослужбовець бригади "Буревій" НГУ Тарас.
Де нині воює бригада
Нині бригада воює на Донецькому напрямку. Хлопці кажуть – тяжко. Але дороги назад немає.
"По всій лінії фронту зараз тяжко, противник суне, в нас нестача особового складу, нестача боєприпасів. Противник – професіонал і це дуже демотивує. Я не кажу поміняти нас назавжди, а щоб ми просто перезарядилися, батарейки змінили і повернутися в стрій", – сказав військовослужбовець бригади "Буревій" НГУ Віталій Марків.
У бригаді – чотири герої України. Найвищу нагороду бійці дістали за надлюдські вчинки під час бойових дій. Більшість нацгвардійців нагороджені різними державними відзнаками.
"Героїзм – це коли військовослужбовець відстрілюватиметься до останнього патрона. Це той, що розуміє, що коли противник йде, а ти втечеш – ти відкриєш фланг і підставиш своїх побратимів. А якщо ти даєш бій противнику, то противник відступить, в них теж інстинкт збереження, противник сунутиме туди, де відчуває слабину. Героїзм там, де маленька група може триматися більш як дві-три години і знищити десятки особового складу противника", – каже військовослужбовець бригади "Буревій" НГУ Віталій Марків.
Дивіться також: справжні і безстрашні – герої Королівської піхоти 24-ї окремої механізованої бригади.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.