53-тя окрема механізована бригада з'явилася після початку російської агресії, восени 2014-го. Тоді до її складу увійшли мотопіхотні підрозділи чинних бригад та колишні батальйони тероборони. Постійне місце дислокації 53-ї – міста Сєвєродонецьк і Лисичанськ на Луганщині, які нині окуповані. У боях 53-тя показала себе вже наприкінці 2014-го, поблизу Станиці Луганської.
Бригада носить ім’я Володимира Мономаха – Великого князя Київського, правителя Русі в XII столітті. Нарукавний знак – має вигляд геральдичного щита оливкового кольору з кантом. По центру зображений золотий сокіл на блакитному круглому щиті із золотим кантом, накладеним на стилізоване зображення золотого "змійовика". Cокіл є одним з елементів герба міста Сєвєродонецьк. Змійовик використовувався на амулеті – оберезі князя Володимира Мономаха. Гасло бригади – "Оружжя не знімайте" – взято з послання Великого князя Київського.
Під час АТО/ООС бригада воювала біля Станиці Луганської, обороняла ділянку Авдіївка – Верхньоторецьке на Донеччині, тримала позиції на Світлодарзькій дузі, виконувала завдання вздовж річки Сіверський Донець – від Оріхового до Слов’яносербська Луганської області, билася поблизу Горлівки.
Повномасштабне вторгнення
Повномасштабний наступ 53-тя зустріла у Волновасі, на Донеччині. З березня 2022–го успішно стримувала наступ на Вугледар та визволила Павлівку. Бої за Волноваху точилися з кінця лютого до середини березня 2022 року. росіяни взялися за місто ще до початку великої війни. Бійці 53-ї, які тоді вже стояли на позиціях у місті, відчували, окупанти будуть наступати.
"Вони теж не розуміли, хто не йде, вони плутали нас із своїми підрозділами. Бувало таке, що вони наші підрозділи пропускали, бо не розуміли, хто де йде. Їхня задача – напрямок Волноваха. Їхнє завдання, як ми тоді зрозуміли, – вийти на маріупольську трасу, до Маріуполя. Вони постійно туди просувалися і рівняли все перед собою, постійно", – каже командир взводу 53 ОМбр "Денчик".
"Нас обстріляв "Смерч", будинки, які були поряд, уже горіли. Я зібрав свій екіпаж. І все почалось. Машина виїхала і почала працювати", – сказав командир розвідувальної роти 53-ї ОМбр "Кампа".
Волноваху ворог нещадно обстрілював із РСЗВ і артилерії. Місто стало одним із головних відтинків ударів на сході. Українські військові тримали його до кінця. Захопити місто для ворога було ціллю. І йому це вдалося. Наші виходили з оточення.
"Ми вийшли з Волновахи, ми пройшли 20 км пішки, зупинилися там були в селищі Єгорівка. Літаки, гелікоптери, авіація – все літало… В той час уже з другої сторони заїжджали бойові машини ворога і почали ходити по колу, вони розносили все великокаліберним, ми навіть з підвалу не могли вийти, я вже викликав вогонь на себе", – розповів командир розвідувальної роти 53-ї ОМбр "Кампа".
Тримають лінію оборони в найскладніших умовах
53-тя – це відомі й потужні піхотні підрозділи, які тримають лінію оборони в найскладніших умовах. Потужність бригади підсилює артилерія, яка ліквідовує окупантів на великих відстанях, танковий батальйон, рота БПЛА та підрозділи протитанкістів.
"Як звільняли Павлівку, то кацапи просто виходили ротами, кидали техніку, зброю, просто тупо втікали", – каже командир взводу 53-ї ОМбр "Денчик".
"Силами бригади і "Айдару", – вважає старший технік механізованої роти 53-ї ОМбр.
Населений пункт визволили, багато бійців віддали за нього життя та здоров'я. Далі були Бахмут та Авдіївка, в кривавих боях 53-тя довела свою міць. Імʼя бригади викликає страх в окупантів, бо перемолола чимало ворогів та техніки. Вправно роблять це від 2014-го і до сьогодні.
"Тяжко було, бої всюди, взяти навіть ту Павлівку, там було дуже тяжко нашому батальйону, бо там полягло дуже багато наших хлопців. Потім Бахмут. Там теж було тяжко, самі розумієте, але найтяжче – це, мабуть, Авдіївський напрямок, бо в нас дуже великі втрати і там були", – каже командир взводу 53-ї ОМбр "Денчик".
"Гради" працювали по нас, пацанах, це така близькість була, це був просто хаос. Але кацапи добилися свого, вони коли прориваються, починається паніка, бійці не знають, що робити", – сказав командир розвідувальної роти 53-ї ОМбр "Кампа".
"Оточення, одне з останніх, ми сиділи в населеному пункті, під нашим контролем тільки школа. Вже ввечері ми сідали і розуміли, що все – ми не вийдемо, ми в оточенні, танки, противник, піхота. Сіли, говорили між собою, пили каву, сигарети курили і просто говорили. А потім сталося чудо і ми вийшли", – розповів командир взводу 53-ї ОМбр "Денчик".
Від липня 2024-го – 53-тя боронить Нью-Йорк
Від липня 2024-го – 53-тя обороняє Нью–Йорк. Нині там ситуація нелегка.
"Розкажу вам еволюцію наших людей. 2022 рік, Волноваха. Я йду вбивати, я йду на штурм, я перший, ні, я… Я казав пацанам: якщо ти не вб’єш жодного кацапа, то ти не розвідник, то він сидів і просився будь-куди йти зі мною. І до еволюції зараз: командир, в мене спинка болить. Така еволюція в нас, в кацапів точно так само", – каже командир розвідувальної роти 53-ї ОМбр "Кампа".
"На даний час таких хлопців, свідомих контрактників, насправді дуже мало, які були тоді завдяки нашому вищому керівництву. Нас залишається все менше. На жаль, ми все знаємо, ми все відповідально робили, це наша професія, які емоції, я прощався з життям двічі чи тричі і перераховував усе, що було в житті, хлопці воєнні палили свої речі. Емоції не дуже приємні", – розповідає командир розвідувальної роти 53-ї ОМбр "Кампа".
Але діватися нікуди. Це обов'язок – битися за Батьківщину. У перемови не вірять, бо говорити з росіянами – марна справа. Тільки воювати, до кінця.
Дивіться також: справжні і безстрашні – герої Королівської піхоти 24-ї окремої механізованої бригади.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.