Це елітна бригада Сухопутних військ Збройних сил України. Разом із десантниками вони здійснили найдовший рейд тилом ворога. Перекрили окупантам сухопутний коридор із росією та визволили з оточення інші підрозділи ЗСУ.
Першими увірвалися на танках до визволеного від окупантів Ізюма. Перемололи чимало "вагнерівців" під Бахмутом. І продовжують нищити ворога на Донецькому напрямку.
"Ціль – одна, визволити нашу землю від тих виродків, які топчуть її", – переконаний головний сержант батальйону 30 ОМБР імені князя Костянтина Острозького Сергій Єрмолович.
Історія бригади
30 бригада зʼявилася 33 роки тому у Звягелі, на Житомирщині. Спочатку це була дивізія, згодом – танкова гвардійська бригада, яка у 2004-му стала механізованою. До війни в Україні армійці 30-ки їздили у миротворчі місії. Один із батальйонів навіть був частиною українсько-польського миротворчого батальйону, який багато років перебував у Косово у складі місії НАТО. У 2014 увесь склад бригади був в Україні, щоб захищати своє.
Бригада носить ім'я князя Костянтина Острозького – полководця Великого князівства Литовсько-Руського. На шевроні бригади – щит "британського типу" з жовтим кантом. Це геральдична фігура з герба князя Острозького, яку називають "острогою", або "лицарською шпорою". Червона половина символізує Волинь, чорна – землю. Над щитом напис "DEI GRATIA", що означає "Божою милістю". Нині ця фраза є гаслом бригади. На бойовому прапорі 30-ки символіка фортеці князя Острозького, яка колись була на теперішньому місці дислокації бригади.
Початок боїв у 2014 році
У березні 2014-го у бригаді пролунала бойова тривога. Підрозділи 30-ки відразу вирушили на полігон комплектувати особовий склад, збирати техніку та зброю. Через два тижні бригада зайняла позиції на півдні, очікуючи ймовірного удару з Криму. Згодом підрозділи перемістили до Арабатської стрілки, а потім – до Скадовська і Бердянська. Водночас інші підрозділи бригади поїхали на схід.
Перший бій 30-ка прийняла поблизу міста Рубіжне, на Луганщині. Тоді бійці відчули, що таке втрачати своїх. У тих боях загинули троє.
Найдовший рейд тилом ворога
У липні 2014-го підрозділи ЗСУ, що блокували кордон, потрапили в оточення на сході Луганської та Донецької областей. Щоб їх деблокувати, Командування розробило спецоперацію. Це був найдовший рейд тилом ворога. Визволяти своїх пішли і підрозділи 30-ї бригади. Разом із ними 95-та, 51-та та 25-та. Бійці мали зайняти Савур-Могилу, Степанівку, Маринівку, встановити контроль над переправами на річці Міус та забезпечити вихід з оточення 24, 72 та 79 бригадам. Ударними підрозділами були батальйони 30-ї.
Бійці пройшли майже 500 кілометрів, постійно вступаючи у бої з противником. Усе задля того, щоб визволити заблоковані українські підрозділи. Тоді бригада теж втратила чимало своїх воїнів. Сотні поранених. Для бійців 30-ки це були найпекельніші дні.
Оборона Донеччини
Після виснажливих боїв, влітку 2014-го, бригада додому не поїхала. Бійці залишилися на фронті. Обороняли Миколаївку, Піски, Донецький аеропорт, Миронівське, Луганське, Артемівськ. Билися за Дебальцеве та Вуглегірськ.
Влітку 2016 року бригада зайняла оборону на Світлодарській дузі, що на Бахмутському напрямку. Підрозділи 30-ки постійно обстрілювали артилерією, але мужні бійці, ризикуючи життям, відбивали напади бойовиків і займали їхні позиції.
Під час АТО бригада нажила ще тієї слави. Окупанти їх страшенно боялися.
Свій бойовий шлях у 2014-му 30 бригада розпочала з командиром Іваном Гаразом. Нині пекло окупантам влаштовують під керівництвом Володимира Сіленка.
Повномасштабне вторгнення
Повномасштабне вторгнення 30-ка зустріла на війні. Напередодні 24 лютого армійці бригади відчули – ворог щось замислив. Посилилися обстріли, надто часто працювала артилерія та авіація, а на сусідніх напрямках окупанти почали повільно просуватися. Була загроза узяти в кільце район відповідальності бригади, тож військовим довелося переміститись.
Після повномасштабного вторгнення бригада воювала на Донеччині та Луганщині. Бійці зізнаються, бої у 2014-му здавалися квіточками. Навіть жорсткі бої за Дебальцеве чи ДАП. Армійці 30-ки відбивали штурми біля Сєвєродонецька. Там билися в нерівних боях із росіянами. Але попри те, окупанти гинули один за одним, а їхня техніка перетворювалася на попіл.
У січні 2022-го бригада перебазувалася на Харківщину. Бої були цілодобово. Інколи бракувало часу бодай трохи перепочити. 30-ка визволяла окуповані ворогом населені пункти на Ізюмському напрямку. По них росіяни гатили фосфором, "Градами", усім, чим можна, щоб знищити. Натомість, наші нищили їх. На напрямках, де оборону тримали військовослужбовці 30-ї бригади, ворогу не вдалося просунутися. Армійці успішно штурмували, брали ворожі ВОПи та закріплялися на нових рубежах.
На Харківщині бійці бригади знищили велику кількість живої сили противника, техніку, а також стягнули до себе та завʼязали в боях значні сили росарміі, що дало можливість Збройним силам України здійснити Балаклійсько-Куп’янську наступальну операцію.
30-ка визволяла Бражівку, Малу Комишуваху, Донецьке та Ізюм. Потім була оборона Бахмута! Від вересня до листопада 22-го – за Дружбу, Миколаївку Другу, Зайцеве, Курдюмівку, Озарянівку, Одрадівку, Кодему, станцію Майорська, Опитне та Кліщіївку – відповідала 30-ка.
Увесь час підрозділи бригади билися в оборонних боях із переважаючими силами противника. В артилерії, техніці і живій силі. росіяни намагалися прорвати оборону і вийти на трасу Костянтинівка – Бахмут, щоб відрізати останній. Тоді противнику не вдалося досягти навіть оперативного успіху, лише незначні тактичні просування.
Після Бахмуту 30-ка поїхала виконувати бойові завдання на південь, а згодом повернулася на Донеччину, де виконує завдання і сьогодні.
У бригаді 13 Героїв України. Девятеро дістали найвище звання посмертно. Бригада памʼятає кожного загиблого побратима. Пам'ять про них – одна з мотивацій нищити ворога і битися до Перемоги.
Дивіться також: справжні і безстрашні – герої королівської піхоти 24-ї окремої механізованої бригади.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.