Півтори тисячі предметів побуту минулого і позаминулого століть умістила у собі "Бердичівська скриня". Таку назву має місцевий музей старожитностей на Житомирщині. Серед його експонатів – численні міні-колекції речей побуту. Чимало з них можна використовувати й нині. Відвідування музею безплатне. На екскурсію туди вирушили і кореспонденти п'ятого.
Світлана Носадчук подарувала музею старожитностей латунну табличку, виготовлену у 1847-му році. Цей предмет жінка випадково знайшла на одній зі стін своєї квартири.
"Коли зняли цегельну кладку, на вході в під'їзд на дерев'яній основі була прикріплена така табличка. Спочатку думала, що це якийсь ордер, бо будинок старий, у нас в центрі таких багато, думала, що це якийсь панський маєток. Потім розібрались, що це страхова компанія, колись такі були у Санкт-Петербурзі, вони страхували будинки від пожеж", розповідає жінка.
Калькулятори, кінокамери, швейні машинки, іграшки, столітні ваги, посуд і безліч фарфорових статуеток. Усе це серед експонатів музею старожитностей. Сюди приносять те, що роками лежало на горищах, у коморах чи гаражах. На стендах можна побачити електричні та вугільні самовари, гасові і свічкові світильники, вугільні праски. Є тут і платівки, їх у музеї можна послухати на патефоні.
Предмети старовини протягом десятиріччя збирає Ігор Яцик. Деякі з них доводиться купувати, але більшість експонатів колекціонеру подарували.
"Часто від відвідувачів чуємо слова: ой, полежало і викинули через непотрібність. Тому просимо не викидати, думати, що це предмет історії і давайте разом їх збережемо", – каже засновник музею.
Серед експонатів музею – і колекція музичних інструментів: балалайки, гармошки, баяни, барабани. Кожен предмет колекції має свою історію. Наприклад, ця пожежна каска з Черкащини для Ігоря Яцика – один із найдорожчих експонатів.
"Каска пожежника довоєнна, про це говорить клеймо, форма незвичайна – з козирком ззаду, щоб вуглі не потрапили за комір", – пояснює чоловік.
Також в експозиції подарований єврейською родиною світильник-мінора. А це святкове обрядове вишите на парчі вбрання – філонь. Перш ніж стати експонатом музею старожитностей, воно продавалося у секон-хенді.
"Святкове вбрання було виготовлено в пам'ять чи на честь людини, яка загинула під час Першої світової війни, вказано дату 1916 рік, Матеос Зільбердштейн", – говорить пан Ігор.
Музей старожитностей приймає відвідувачів три роки. Серед експонатів – півтори тисячі предметів із Житомирщини, Черкащини, Львова. Колекція продовжує поповнюватися.
Юлія Сінєльнікова, Віталій Сінєльніков, "5 канал"