Будинок Сікорського
Будинок Сікорського 5 канал

Колись мешкав геній, нині – безхатьки: чому в Києві руйнується легендарний будинок Сікорського

В Америці його називаються "Містер Гелікоптер" – у столичній будівлі авіаконструктор створював свої перші моделі вертолітів

Будинок авіаконструктора Сікорського стрімко руйнується. Влада Києва заявила про готовність почати його реставрацію. Утім на заваді стала бюрократична тяганина. Будівля й досі у власності Міноборони, яке коштів на відновлення не має. Відомство не проти передати її до комунальної власності. Та не може, оскільки садиба під арештом разом із рештою майна ДП "Готель Козацький". Про нелегку долю будинку генія, що став домівкою для безхатченків – далі.

Тріщини на фасаді, злущена фарба та вибиті шибки. Тепер уже важко повірити, але саме за цими стінами колись творилася історія світової авіа-інженерії. Будинок легендарного конструктора зі світовим іменем Ігоря Сікорського – перетворився на смітник.

"Тут зграями бігають криси, зграями просто. Якщо діти йдуть маленькі, то ми їх беремо на руки", – киянин Сергій Ковальчук мешкає навпроти. Таке сусідство йому болить.

Бідкається: "Поруч із цим будинком дві людини загинули, вони так звані бомжі. За будинком сміття. Вкрай рідко воно прибирається. І дуже соромно просто. Сікорський – це одна з найбільш яскравих особистостей України".

На згадку про обіцяний політиками – музей імпровізований. На стінах небайдужі наклеїли світлини родини Сікорських.

"В Америці його називаються "Містер Гелікоптер". За цим будинком, в альтанці, у садку створював свої перші моделі гелікоптерів, аеросанчат. Оце вікно – це саме те приміщення, де він креслив свої перші моделі гелікоптерів", – краєзнавець Віктор Гріза добре знає історію будинку.

Каже: він належить військовим ще з радянських часів. Від початку 90-х – стояв пусткою. Згодом 16 років був в оренді так званого Міжнародного фонду сприяння авіації. Аж поки через суди не повернувся державі. Тепер украй занедбаний і може обвалитися.

"У цьому травні геніальному винахіднику авіаційному інженеру виповняється 130 років. Тому, було б великим подарунком для історії, якби це питання нарешті розв'язалося", – зазначає історик.

"Дуже цікаве місце, центр Києва. І можливо в когось є якісь інші бачення подальшої експлуатації чи функціонального призначення цієї будівлі. Але я все ж таки сподіваюся, що державницька позиція переможе, здоровий глузд переможе", – розмірковує заступник голови КМДА Валентин Мондриївський.

Готові рятувати пам'ятку та поки що немає повноважень – розводять руками у столичній адміністрації. Будинок і досі на балансі Міністерства оборони.

"Місто готове відповідати за цю пам'ятку, в бюджеті можна передбачити і є готовність перебачити фінансування для того, щоб її відновити, реставрувати. Ми закликаємо Міністерство оборони, і до міністра вже зверталися неодноразово, взяти це питання під особистий контроль і зрушити з мертвої точки його розгляд", – запевняє Мондриївський.

Ситуацію пояснюють у міністерстві. У відповідь на запит повідомляють: і раді б передати будинок, та він – під арештом.

Відповідь МОУ
Відповідь МОУ

"Від 2017 року державне підприємство "Готель "Козацький" та Міноборони у судах різних інстанцій намагаються зняти обтяження з зазначеної будівлі [...] але поки що безрезультатно. Усвідомлюючи фактичну історичну цінність загаданої будівлі, Головне управління підтримує пропозицію щодо її передачі та продовжує опрацьовувати зазначене питання"

Така відповідь краєзнавця Віктора Грізу не тішить. Навіть якщо питання вирішиться вже нині, то тільки на розробку проекту реставрації може піти щонайменше рік-півтора. Чи протримається легендарна будівля в очікуванні другого життя, гарантувати не може ніхто.

Олена Соловйова, Руслан Альмухаммедов, "5 канал"

Попередній матеріал
Українські режисери поставили номер для співачки Pink на BRIT Awards у Лондоні – фото, відео
Наступний матеріал
Вирви у людський зріст: армійці показали наслідки обстрілів "великого брата" окупантів
Loading...

Уламок "дерева бажань": в Уельсі знайшли вкриту монетами гілку

У Києві небо осяяли 107 променів у пам'ять про загиблих на Євромайдані: як це було – ФОТО

В Україні меншає ВІЛ-інфікованих серед молоді – завдяки чому

У переході під майданом Незалежності можуть створити музей – у КМДА розповіли подробиці

В Україні спростили передачу індивідуальних номерних знаків на авто – подробиці

Українські стяги і 100 стільців: у центрі Мюнхена влаштували акцію на підтримку бранців Кремля