Нагірний Карабах
Нагірний Карабах pravda.com.ua

Вірменія чи Азербайджан: кого має підтримати Україна – думки політиків та експертів

Читайте по-русски
Президент заперечує можливість воєнної допомоги будь-якій зі сторін

В ООН заявляють про 40 загиблих цивільних у Нагірному Карабасі. Стрімкий розвиток конфлікту між Азербайджаном та Вірменією оцінюють лідери країн регіону та світу, заявляючи про свою підтримку чи засудження дій ворогуючих сторін. Українські політики назагал поки визначаються: лунають заклики до надання військової допомоги або підтримки державного суверенітету. Одна зі сторін заяви з Києва вітає, інша вважає неприйнятними. Чи варто Україні підтримувати дії одного з учасників конфлікту і критикувати іншого, і що з цього випливатиме? Ці питання поставили журналісти "5 каналу" політикам і експертам. 

Бойові дії в Нагірному Карабасі, які спалахнули після тривалого затишшя, сконцентрували увагу багатьох українців на протистоянні двох кавказьких країн. Які донедавна точно не були серед лідерів у нашому інформаційному просторі.

Конфлікт у далекому Нагірному Карабасі зачепив українців. Багато хто підтримав Азербайджан, бо побачив схожість із війною на сході держави та анексією Росією Криму. Мовляв, азербайджанці просто повертають власні території. Українська влада у своїх офіційних висловлюваннях не така категорична, але її позицію в Азербайджані сприйняли як підтримку.

Амбасадорка Азербайджану в Україні Ельміра Ахундова дуже задоволена заявами українського керівництва.

З українського вищого керівництва на тему конфлікту в Карабасі офіційно говорили президент і міністр закордонних справ. Володимир Зеленський, зокрема, заперечив можливість воєнної допомоги будь-якій із воюючих сторін: про таке раніше заявила одна з депутаток "Слуги народу". Утім навіть таку позицію в Баку привітали.

"Ми зустрічалися в Міністерстві закордонних справ з дипломатами. Зустрічалися з вашими депутатами. Ті люди, з якими я розмовляла, практично всі підтримують нашу справедливу позицію. Ми задоволені заявами Дмитра Кулеби щодо підтримки територіальної цілісності Азербайджану. І що заморожені конфлікти не заморожені, і що можуть вибухнути в будь-який момент", – сказала Ахундова.

Вірменія та Азербайджан – важливі міжнародні партнери для України, і не потрібно псувати стосунки з жодною з цих держав. Про таке каже Олександр Божко, який двічі очолював уУкраїнське посольство в Єревані та причетний до розробки стратегії, яку практикують у кавказькому регіоні українські дипломати. Натяк на можливе погіршення стосунків з'явився після заяви посла Вірменії в Україні Тиграна Сейраняна. Вірмени наполягають на праві Нагірного Карабаху на самовизначення. Україна ж має говорити про мирні переговори, переконаний колишній посол.

"Коли сусідня хата горить, то не думають, що колись у когось були такі чи інші підходи. Як надійні і гарні сусіди ми повинні хапати відра з водою і поспішати загасити цю пожежу. Зараз пожежа в сусідньому домі. І позиція України має полягати в тому, щоб ми сприяли налагодженню діалогу між цими країнами", – переконаний Божко.

А от експерт-міжнародник Ігор Семиволос на питання про вибір друзів на кавказькому фронті нагадує про голосування Вірменією в міжнародних організаціях із питань, які стосувалися окупованих Росією українських територій. Часто це була позиція, співзвучна з Москвою. Натомість Азербайджан із 2014-го підтримував нашу країну.

"Позиція України має визначатися через дотримання принципів. Ми говоримо про те, що державний суверенітет - це важливо, ми маємо самі проблеми з цим, маємо окуповані території. Тому не можемо в цій ситуації не підтримати Азербайджан", – каже директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Водночас міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив: наша країна готова виступити посередником на мирних переговорах воюючих сторін. Якщо вони висловлять таку зацікавленість.

Петро Троць, Сергій Клименко, "5 канал"

Попередній матеріал
За підтримки "Фонду Петра Порошенка" в Чернігові запустили виробництво захисних костюмів для лікарів
Наступний матеріал
Догани членам "старої" команди НБУ – як цей скандал може вплинути на економічне життя країни – сюжет
Loading...
Війна на Кавказі: історія конфлікту і чому Нагірний Карабах не схожий на Крим та Донбас

Війна на Кавказі: історія конфлікту і чому Нагірний Карабах не схожий на Крим та Донбас

Відставка Фокіна, новий скандал довкола Бабиного Яру, бій за Нагірний Карабах – "Підсумки тижня"

Відставка Фокіна, новий скандал довкола Бабиного Яру, бій за Нагірний Карабах – "Підсумки тижня"

Восьмий день боїв у Нагірному Карабасі: що відомо про жертв ракетного удару по Гянджі – сюжет

Восьмий день боїв у Нагірному Карабасі: що відомо про жертв ракетного удару по Гянджі – сюжет

Вірменію звинуватили в обстрілі другого за величиною міста Азербайджану – відео

Вірменію звинуватили в обстрілі другого за величиною міста Азербайджану – відео

SkyUp та МАУ скасували рейси з Києва до Єревану, що заплановані на понеділок

SkyUp та МАУ скасували рейси з Києва до Єревану, що заплановані на понеділок

Азербайджанська армія взяла під свій контроль 9 населених пунктів Нагірного Карабаху

Азербайджанська армія взяла під свій контроль 9 населених пунктів Нагірного Карабаху