Національний банк України
Національний банк України НБУ

Догани членам "старої" команди НБУ – як цей скандал може вплинути на економічне життя країни – сюжет

Читайте по-русски
Економісти кажуть, що рада НБУ не могла виносити недовіру чи догану 

Рада НБУ винесла догани заступникам голови регулятора, які залишалися працювати зі "старої команди" Смолія та Гонтаревої. Опитані "5 каналом" економісти кажуть, що ці заяви можуть уплинути на співпрацю України з Міжнародним валютним фондом. Але серед економістів є й ті, хто вважає рух у цьому напрямі правильним. 

У національному банку турбулентність. Двом членам правління оголосили догани та недовіру. Спалахнув скандал. Як він може вплинути на гаманці українців?

В епіцентрі скандалу – заступники голови Нацбанку Катерина Рожкова та Дмитро Сологуб. Обоє працювали в команді Якова Смолія і після його звільнення у серпні цього року продовжили роботу вже з новим керівництвом. Смолій, до слова, теж ішов гучно, заявивши про тиск на НБУ.

Катерина Рожкова пояснює, недовіру оголосили через їхні з Дмитром Сологубом коментарі журналістам без погодження керівництва.

"Я теж до кінця не вірила, що цензура дійшла до стін Національного банку. Але чому дивуватися, якщо рішення приймалося "вночі зухвало топором". Тобто за закритими дверима, без пояснення причин та заслуховування сторін", – написала Рожкова у себе в Facebook.

Рішення про догану й недовіру ухвалила рада Національного банку. Це орган, який по суті контролює діяльність керівників Нацбанку. До ради входять 9-ро членів: чотирьох призначає парламент, чотирьох – президент, плюс голова НБУ – за посадою.

"Рада НБУ – це такі умовні "смотрящі" від політиків за центральним банком. Центральний банк має бути незалежним від політиків, але політики хочуть так-сяк щось там контролювати, тому створюється ця наглядова рада", – каже економіст Сергій Фурса. 

За словами директора центру економічної стратегії Гліба Вишлінського, рада Нацбанку не може оголошувати догани чи недовіру.

"У ради національного банку згідно закону є вичерпний перелік повноважень, там є 21 пункт і жоден з цих пунктів не передбачає персональну оцінку членів правління", – пояснює Вишлінський.

Натомість член ради Нацбанку Віталій Шапран у дописі в соцмережах стверджує, що жоден закон не забороняє цьому органу висловлювати недовіру членам правління. 

А наприкінці поста Шапран додав: "У лихих 90-х рр. декого з членів Правління просто перестріли б у під’їзді власного будинку (згадайте історію пана Гетьмана). За часів Віктора Андрійовича (а потім і Федоровича) їх би просто звільнили в кращих рейдерських традиціях, а потім би вони роками поновлювались через суди (згадайте історію Приходько). А в наші часи з ними поводять себе більш толерантно та педагогічно, сподіваючись на кращі зміни".

Після обурення користувачів соцмереж, Шапран заявив, що лише описував "еволюційний розвиток корпоративного управління", а його слова виривають із контексту.

"Я відкрито заявляю про спробу політичного тиску на мене як на члена Ради НБУ, з боку осіб, які обслуговують політичну опозицію", – написав Шапран.

Та саме дії ради НБУ членкиня профільного комітету Верховної Ради Ніна Южаніна називає тиском на Нацбанк.

"Це люди, які виключно намагаються відсторонити від роботи в Національному банку тих, хто їм із самого початку був неугодним. І не відповідає їхньому баченню роботи Національного банку", – заявила Южаніна.

Натомість голова комітету Данило Гетманцев каже: жодного політичного тиску в цій ситуації шукати не варто, а скандал роздмухали без підстав.

"Абсолютно правильне рішення Національного банку, прийняте у відповідності до законодавства. Якщо члени правління Нацбанку виходять за межі своїх повноважень, коментуючи ті питання, які не відносяться до сфери їхньої компетенції, то це порушує внутрішні інструкції Національного банку", – переконаний Гетманцев.

Економісти ж переконані: ця ситуація може негативно вплинути на співпрацю України з Міжнародним валютним фондом і надходженням нових траншів. А це відчують і пересічні українці.

"Якщо у нас є дефіцит бюджету і немає доступу до зовнішнього фінансування, єдиним джерелом наповнення бюджету є друкарський верстат. Що таке друкарський верстат – ми всі проходили в дев'яностих", – каже економіст Сергій Фурса.

А от директор центру економічної стратегії Гліб Вишлінський переконаний, що це погіршить відносини з міжнародними партнерами, а також призведе до відпливу іноземних грошей з України, до втечі українців і українського бізнесу у валюту, до швидкої девальвації гривні і до зростання цін.

Скандал в НБУ спалахнув на тлі стрімкого знецінення гривні. Її курс обвалився до 28 з половиною за долар. 

Ірина Саєвич, Даніїл Буланенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Вірменія чи Азербайджан: кого має підтримати Україна – думки політиків та експертів
Наступний матеріал
"Нічого більш значущого розробити не зміг": Омелян назвав дві теми, на яких піариться Зеленський
Loading...

Максимум за два роки: НБУ повідомив про підвищення курсу долара

Банк "Аркада" остаточно ліквідований

Гривня відновила своє падіння – який нині курс в обмінниках

Можливість отримати два транші від МВФ до кінця року вже втрачена – заступник голови НБУ

Рішення Печерського суду на користь Суркісів у справі проти "ПриватБанку" викликає велике занепокоєння в ЄС – Маасікас

У ІІ кварталі 2020-го погіршилися всі показники української економіки – НБУ про наслідки карантину