Артем Ситник
Артем Ситник НАБУ

Скандальний ОАСК вимагає звільнити Ситника – подробиці та реакції

Читайте по-русски
Експерти пов'язують таке рішення ОАСК із розслідуванням щодо плівок голови ОАСК Павла Вовка

Окружний адміністративний суд Києва знову у центрі скандалу. Напередодні суд ухвалив рішення позбавити посади директора НАБУ Артема Ситника. Впродовж місяця його нібито має замінити хтось із заступників. Рішенню ОАСК передувала ухвала Конституційного Суду, який визнав призначення неконституційним. У НАБУ це рішення назвали абсурдним з правового погляду, а ще заангажованим, адже саме НАБУ розслідує скандальні плівки голови Окружного адмінсуду Павла Вовка. У справі розбиралися журналісти "5 каналу".

На те, щоб звільнити посаду, Артему Ситнику дали місяць. Таке рішення напередодні виніс скандальний Окружний адмінсуд Києва. Мовляв, керівник НАБУ перебуває на посаді незаконно.

Історія зі звільненням Артема Ситника розпочалася наприкінці серпня. Тоді Конституційний Суд постановив: призначення Ситника керівником НАБУ у 2015-му ще Петром Порошенком – не відповідає головному закону. Нібито президент не мав таких повноважень.

"Наказ є неконституційний, і в принципі на цьому все. І що далі? Тому воно так підвисло в повітрі, і жодного впливу не мало", – каже виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик.

Нині скандал розгорівся з новою силою. Своїм рішенням Окружний адмінсуд столиці зобов'язав директора НАБУ скласти повноваження впродовж місяця. Це саме той суд, у якому головує одіозний Павло Вовк. Саме він та ще з десяток суддів ОАСК фігурують у плівках, які раніше оприлюднило НАБУ.

"Це рішення взагалі є феєричним, у стилі ОАСК. Воно є відвертою помстою ОАСК НАБУ за розслідування пана Вовка і суддів, які є частиною злочинного угруповання", – пояснює виконавча директорка Центру протидії корупції Дар'я Каленюк. 

Сам Артем Ситник коментувати це рішення на камеру відмовився. Водночас на сайті відомства з'явилася офіційна заява: рішення Окружного адмінсуду називають заангажованим, абсурдним та з політичним підтекстом.

"Його справжня мета – заблокувати роботу інституції, яка викрила суддів ОАСК на масштабних зловживаннях та спробі захоплення влади. Фактично, йдеться про спробу у будь-який спосіб усунути з посади директора НАБУ", – сказано в заяві НАБУ.

У відомстві заявили: ухвалу суду оскаржуватимуть. На закиди одразу відреагував і Павло Вовк. У фейсбуці зазначив: на рішення суду не впливав. А в його законності – сумнівів не має.

"ОАСК ухвалюють рішення відповідно до закону. Опоненти держави Україна завжди підмінюють закон політичною доцільністю", – прокоментував рішення Вовк.

А от виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик переконаний, що тут є прямий інтерес суддів у тому, аби прибрати таких людей як Ситник від справ, адже НАБУ веде справи щодо суддів ОАСК, стосовно захоплення ними державної влади, оприлюднених плівок тощо.

Виконувати рішення Окружного адмінсуду Києва відмовилися у Міністерстві юстиції. Суд зобов'язав відомство викреслити Артема Ситника з єдиного держреєстру. Але тут кажуть, що не мають ані повноважень, ані правових підстав.

"Таких повноважень ми не маємо. Навіть якби було велике бажання, ми все одно б його не могли виконати", – пояснив чільник Мін'юсту Денис Малюська.

Міністр пояснює: підстав звільняти Артема Ситника нині немає, адже згідно із законом про НАБУ, рішення Конституційного Суду не є підставою для відставки. Не може звільнити і президент, тому нині треба врегулювати законодавчу колізію.

"Проблема дійсно є, вона не виникла на рівному місці, рішення Конституційного Суду повинно бути враховане шляхом прийняття необхідного законопроєкту, запрацює Рада – будемо ухвалювати", – наголосив Малюська.

А от у Центрі протидії корупції зазначають, що парламент має три місяці, щоб привести у відповідність до Конституції закон або змінити Конституцію. До поки ж Ситник перебуває в "юридичному вакуумі.

Розібратися зі скандалами щодо ОАСК торік обіцяв і Володимир Зеленський. Петиція щодо його ліквідації на сайті президента зібрала необхідну кількість голосів, але реакції досі немає.

"Найкращим рішенням було б ліквідувати ОАСК. Тепер президент буде зобов'язаний відповісти на цю петицію, і стане зрозумілим, чи президент буде далі вдавати, що нічого не відбувається", – зазначає виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик.

Попри скандали, НАБУ продовжує роботу, а Артем Ситник залишається на посаді. Хоча, за рішенням Окружного адмінсуду, його мав би замінити котрийсь із заступників.

Ірина Сисак, Едвард Белінський, "5 канал"

Попередній матеріал
У США нова суддя Верховного Суду – що відомо про Емі Баррет
Наступний матеріал
Напад у потязі "Маріуполь – Київ": суд продовжив арешт чоловіку, який хотів зґвалтувати жінку
Loading...
Петиція до Зеленського щодо ліквідації ОАСК набрала необхідну кількість голосів

Петиція до Зеленського щодо ліквідації ОАСК набрала необхідну кількість голосів

Окружний адмінсуд виніс рішення щодо правомірності опитування президента – подробиці

Окружний адмінсуд виніс рішення щодо правомірності опитування президента – подробиці

"Там немає представників опозиції": ЦВК не реагуватиме на опитування Зеленського – Уколов

"Там немає представників опозиції": ЦВК не реагуватиме на опитування Зеленського – Уколов

Позивач із прізвищем Шарій вимагає заборонити діяльність "Партії Шарія" – ОАСК

Позивач із прізвищем Шарій вимагає заборонити діяльність "Партії Шарія" – ОАСК

Шкарлет вважає розслідування плагіату в його роботах – політичним тиском на Міносвіти

Шкарлет вважає розслідування плагіату в його роботах – політичним тиском на Міносвіти

"Плівки Вовка": ВАКС відсторонив Холоднюка від посади голови Державної судової адміністрації

"Плівки Вовка": ВАКС відсторонив Холоднюка від посади голови Державної судової адміністрації