5 канал

Політична криза в Молдові: відсторонення Додона та розпуск парламенту – що відбувається в країні

  Читайте по-русски
  Напередодні парламент не зміг сформувати коаліцію протягом трьох місяців після виборів, відтак Конституційний Суд зобов'язав президента розпустити депутатів

  Політична криза у Молдові. Конституційний суд відсторонив від виконання обов'язків Президента Ігоря Додона, призначив тимчасово виконувача обов'язки глави держави. Той зі свого боку відразу видав перші укази - розпустив парламент і призначив дострокові вибори. З такими рішеннями натомість не згоден Президент Молдови Ігор Додон. Закликає людей виходити на вулиці, а міжнародну спільноту втрутитися в ситуацію.

  Напередодні парламент не зміг сформувати коаліцію протягом трьох місяців після виборів. Конституційний суд зобов'язав президента Ігоря Додона розпустити парламент. Глава держави натомість ініціював екстрене засідання законодавчого органу. І там таки створили коаліцію. До неї увійшли сили з протилежними світоглядами: проросійські соціалісти і проєвропейський демократичний блок.

  Натомість Конституційний суд Молдови опублікував рішення, яке не визнає жодного акту, ухваленого напередодні в парламенті. Адже термін формування коаліції і, відповідно, самого уряду, закінчився. Феміда призначила нового президента.

  Призначення нового президента, дочасні вибори, заяви про державний переворот і заблоковані будівлі урядових установ. Таким чином Молдова поринула у політичну кризу.

  Судді КС заявили: глава держави Ігор Додон порушив Основний закон країни, проігнорував рішення Феміди і не розпустив парламент. Президентські повноваження Суд передав заступнику голови Демократичної партії  та колишньому прем'єру країни Павлу Філіпу. Той одразу розпустив парламент і підписав указ про проведення дочасних парламентських виборів. Вони мають відбутися 6 вересня.

  "Влада в Молдові має належати народу, а не партіям. Під час політичної кризи потрібно дати громадянам можливість судити нас. Не тримайтеся за посади, погодьтеся на дострокові вибори", - йдеться в заяві т.в.о.глави країни.

  Довідково: Політична криза в Молдові загострилася наприкінці лютого. Після виборів у парламент сформувати коаліцію і уряд партії не змогли. Термін формування парламентської більшості і, відповідно, кабміну закінчився 7 червня.

  В країні вже щосили говорили про нові вибори. Їх вимагав провести і Конституційний суд. Утім в останню мить проросійська Соціалістична партія президента Ігоря Додона об'єдналася з проєвропейським блоком "Акум". Рішення ухвалили,щоб не допустити розпуску парламенту.

  Після трьох місяців очікування Молдова таки отримує новий уряд. Його очолює голова партії "Дія і солідарність" Майя Санду. Окрім цього, депутати визнали Молдову захопленою державою - тобто такою, де олігархи визначають політику країни.

  Сам Додон назвав цей день історичним і заявив, що розраховує на підтримку народу

  Натомість Конституційний суд Молдови не визнав жодного акту, ухваленого в парламенті. Феміда підтримує демократичну партію, яку своїми рішеннями депутати фактично відсторонили від влади. Утім втрачати свій вплив політсила не готова. На вулиці виводить своїх прихильників. Ті – блокують державні установи та встановлюють під ними намети. Твердять: не допустять зміни керівництва.

  Утім здаватися Ігор Додон не планує. Дії Конституційного суду він називає узурпацією влади. Звертається з проханням до міжнародного співтовариства стати посередниками в процесі мирної передачі влади новому уряду. І закликає народ Молдови виходити на протести. Натомість міжнародна спільнота  закликає сторони сісти за стіл переговорів, щоби знайти вихід із кризи.

  Попередній матеріал
  Тягнибок, Білецький, Ярош: націоналісти йдуть на вибори в об'єднанні
  Наступний матеріал
  Партія Кличка вирішила не висувати кандидатів за списками
  Loading...

  Україна ввела мита на цемент з Росії, Білорусі та Молдови

  Клімкін розповів, чому Президент звільнив посла в Молдові

  "Одна з перших спроб Кремля", або Як нині живе окуповане Придністров'я – спецрепортаж

  Підрахунок голосів у Молдові: коли успішні вибори – ще не гарант робочого парламенту

  Парламентські вибори у Молдові: проходять 4 партії, у лідерах – політсила Додона

  Молдова обирає парламент: як триває волевиявлення і хто може перемогти