Парламентські вибори у Молдові
Парламентські вибори у Молдові 5 канал

Підрахунок голосів у Молдові: коли успішні вибори – ще не гарант робочого парламенту

До ЦВК країни поскаржилися одразу кілька партій – у підкупі та довезенні виборців до дільниць звинуватили одна одну

У Молдові закінчують підрахунок результатів парламентських виборів. Проросійська партія соціалістів здобула найбільше голосів. Але – цього недостатньо для формування уряду. Тож соціалістам доведеться домовлятися про коаліцію. Міжнародні спостерігачі заявили, що загалом вибори були конкурентними, із дотриманням основних прав. Але були ознаки підкупу голосів, зловживання державними ресурсами та тиску на держслужбовців. За виборами та підрахунком голосів спостерігає кореспондент "5 каналу".

Трохи менше половини громадян Молдови взяли участь у парламентських виборах. За законодавством країни цього достатньо, аби вважати голосування легітимним. На виборчі дільниці прийшли й понад 37 тис. мешканців окупованого Придністров'я. Вони голосували на території, яку контролює уряд Молдови.

"Вперше за історію парламентських виборів явка з боку жителів Придністров'я настільки висока. Ми спостерігаємо цей процес, [явка збільшується] з кожним разом. Якщо подивитися на явку виборців, які проживають у Придністров'ї, на парламентських виборах у 2014 році – вона одна. Потім на президентських виборах вона підвищувалася", – відзвітувала голова Центральної виборчої комісії Молдови Аліна Руссу.

На порушення під час голосування мешканців Придністров'я до ЦВК поскаржилися одразу кілька партій. У підкупі та довезенні виборців до дільниць звинуватили одна одну. У Центрвиборчкомі повідомили: порушення були, їх зафіксували, однак на результати виборів вони не вплинули.

Парламентські вибори у Молдові
Парламентські вибори у Молдові5 канал

Щодо результатів – найбільше мандатів здобула проросійська Партія соціалістів Молдови. На другому місці владна Демократична партія Молдови. До трійки входить проєвропейський опозиційний блок "Акум". Проходить до парламенту партія "Шор" і ще кілька самовисуванців.

Жодна з політичних сил самостійно уряд сформувати не зможе, бо для цього потрібен 51 депутат. Тож доведеться домовлятися, щоби створити коаліцію. Блок "Акум", який у парламенті ще не був, об'єднуватися з будь-ким не буде.

"Ці вибори не були вільними. Результати владної партії здобуті підкупом виборців, фейковими новинами, використанням адміністративних ресурсів, величезної кількості грошей. Кошторис Демократичної партії на ці вибори був у десятки разів більшим від нашого", – заявила співголова блоку "Акум" Майя Санду.

Соціалісти і демократи досвід співпраці у парламенті вже мають. Хоча формально одні – опозиція, інші – влада. У Демпартії вже заявили – до переговорів готові. А от Партія соціалістів не проти повторних виборів.

"Ці вибори були складними, були зафіксовані й численні порушення виборчого законодавства з боку конкурентів. Ми не виключаємо проведення дострокових парламентських виборів", – уточнила голова Партії соціалістів Молдови Зінаїда Гречана.

Голова Демократичної партії Молдови Влад Плахотнюк зауважив: "Ми хочемо брати участь у відповідальних переговорах, тому ми підемо на них з дуже чіткою метою: продовжувати ті хороші речі, які ми почали робити для наших громадян.

Якщо політики так і не домовляться, то на Молдову чекають повторні вибори. До кінця тижня Центральна виборча комісія оприлюднить остаточні результати голосування. Потому упродовж 5-ти днів їх має затвердити Конституційний суд.

Сергій Барбу, Валентин Стрельцов, "5 канал"

Попередній матеріал
"ЗА ЧАЙ.СОМ": дієтолог Оксана Скиталінська в ефірі "5 каналу"
Наступний матеріал
"Лікар питала, що призначати": на Львівщині від ускладнень грипу помер 46-річний чоловік

Вибори у Молдові: головна інтрига, топ-3 можливі переможці і що відбувається на дільницях – включення

Аваков презентував інформаційно-аналітичну систему порушень "Вибори-2019" – включення

"Чим гірше люди живуть, тим більше вірять у чарівника на блакитному гвинтокрилі": соціолог Ірина Бекешкіна в "Рандеву" на "5 каналі"

Березенко вимагає від Авакова публічного вибачення і говорить про його політичну заангажованість

Hate Night Show у "БлогПост": говоримо з Русланом Кошулинським про особливості виборчої кампанії-2019

Один з нардепів керує "виборчою пірамідою", що діяла в різних регіонах України – заступник голови СБУ