Відбулась масштабна хакерська атака. По усьому світу уражені десятки тисяч комп'ютерів, зокрема й урядових установ. З'являлися повідомлення, що зараження сталися також і в Україні. У Держспецзв'язку "5 канал" запевнили: поки що жодних скарг на атаку відомчих сайтів не надходило, але дісталося приватним комп'ютерам. Які країни постраждали найбільше і чого вимагають хакери – розказує журналіст Анна Нестеренко.
Вірус WannaCrypt шифрує усі збережені на машині дані. А от за розкодування файлів хакери вимагають викуп – по $300 у біткоінах. Якщо ж вчасно не заплатити – сума зростає удвічі. Таким чином кібернападники отримали вже $6 тис.
"Сьогодні ми побачили, як розгортається справжній кібер-апокаліпсис. Протягом останніх 24-х годин понад 45 тисяч комп'ютерних систем у 74-х країнах були заражені програмою-вимагачем. Це безпрецедентний масштаб. Ми ніколи не бачили, щоб кібератака так швидко охоплювала одразу кілька континентів", – переймається генеральний директор IT-компанії RedLock Варан Бадвар.
Найбільшого зараження зазнала Росія: там заблокували комп'ютери Мінохоронздоров'я, "Сбербанку" і компанії "Мегафон". В Іспанії уражені комп'ютери працівників телекомунікаційної компанії. У Німеччині – сервіси найбільшого залізничного оператора. Повідомлення з вимогою про оплату там стали з'являтися просто на табло з розкладом поїздів. У Великій Британії під кіберударом опинилися лікарні, через що зникали дані аналізів та обстежень хворих.
"Ми розуміємо, що низка організацій Національної служби охорони здоров'я Великобританії постраждали від кібератаки. Але хакерський удар не був спрямований саме на них. Це міжнародна атака, від якої постраждали багато країн та організацій. Зараз національний центр кібербезпеки співпрацює зі службою охорони здоров'я, аби гарантувати захист пацієнтів. Поки що у нас немає жодних доказів, що чиясь безпека під загрозо", – зазначила прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей.
Не вважають атаку цілеспрямованою і IT-фахівці. Запевняють – основна мета кібернападників – просте здирництво. "Безперечно, це проста організована злочинність. Її мета – отримання прибутку. Політики тут немає. Немає і вищої мети. Це просто шантаж", – пояснює виконавчий директор фірми з IT-безпеки Бен Рапп.
Свою допомогу у протистоянні вірусу запропонували Сполучені Штати. А компанія Microsoft, клієнти якої найбільш уразливі до вірусу, запевнили – вже посилили захист операційних систем.
Анна Нестеренко, "5 канал"