Руйнує міфи російської пропаганди: історії людей, переслідуваних в окупованому Криму, зібрали в книзі "Люди "сірої зони"

У збірці 57 історій, зокрема про Олега Сенцова та Олександра Кольченка

Історії, що вражають. Одкровення людей, яких переслідували за проукраїнську позицію в окупованому Криму, зібрали у книзі "Люди "сірої зони". Мешканці півострова розповідають про події 2014 року. Про свідчення, які вдалося зібрати – у сюжеті "5 каналу".

Анатолій Ковальський – учасник кримського Євромайдану. Тоді, у березні 2014-го року, напередодні святкування річниці народження Тараса Шевченка, поїхав на вокзал забрати українську символіку, яку в Сімферополі тоді купити було неможливо. Там його та ще активіста Андрія Щекуна й упіймали проросійські сепаратисти.

"Протримали 11 днів нас у полоні, з зав'язаними очима, руками, звичайно, були тортури. І якщо те, що я переніс то легше, і наді мною менше знущалися – то більше дісталося Андрію Щекуну, якого і електричним струмом катували, і по руках стріляли", – згадує Анатолій.

Виступав проти російської анексії Криму й Олександр Болтян. Через активну громадянську позицію він був змушений залишити рідну Євпаторію.

"Я на той час був у Києві, коли ці події відбувалися. У мене вже був квиток до Криму куплений, на 9 березня, здається, але мені друзі подзвонили і сказали, що мене вже чекають на вокзалі, тому мені краще там не з'являтися, бо мене там вже кримська самооборона чекає", – розповів активіст.

Таких історій у книзі 57, зокрема про Олега Сенцова та Олександра Кольченка. Їх збирали Анна Андрієвська та Олена Халімон. Авторки розповіли, що матеріал шукали впродовж 2-х років. Найскладніше, зізнаються, було розговорити героїв.

"Мені треба було, я жорстоко зараз скажу, колупати постійно цих людей і говорити про те, що їм болить, тобто окупація Криму і люди, які переживали її – більшість це негативні емоції, не було нічого там позитивного", – пояснила співавтор книги Олена.

За словами Голови Українського інституту національної пам‘яті, книга спростовує міфи російської пропаганди про те, що приєднання Криму до Росії насамперед бажали його мешканці.

"Розповіді, зібрані у цій книзі, показують зовсім іншу картину − агресії, спротиву. Вони мали би бути використані і юристами, коли буде, врешті-решт, розглядатися питання про міжнародні злочини Російської Федерації", – розповів голова інституту нацпам'яті Володимир В'ятрович.

Незважаючи на жахливі події минулого і сьогодення, кримці щиро вірять, що півострів повернеться до України.

"Історія багато разів підтверджувала те, що так завжди не буде і агресор завжди програвав, рано чи пізно він завжди програє і Крим обов‘язково повернеться до України", – запевняє учасник кримського Євромайдану Анатолій Ковальський.

Ще один активіст Олександр Болтян переконаний, що повернути Крим вдасться тоді, коли нинішній політичний устрій в РФ припинить своє існування.

Книга вийшла тиражем в тисячу примірників. Їх всі передадуть в бібліотеки, навчальні заклади, громадські організації по всій країні. Нині ж у планах упорядників – перекласти "Людей "сірої зони" на англійську.

Ірина Сисак, Олександр Горнейчук, "5 канал"

Дивіться також:

#FreeSentsov: Видовищна акція просто на Times Square у Нью-Йорку – ФОТО

акція FreeSentsov
/
акція FreeSentsov
/
акція FreeSentsov
/
акція FreeSentsov
/
акція FreeSentsov
/
акція FreeSentsov
/
акція FreeSentsov
/
акція FreeSentsov
/
акція FreeSentsov
/
акція FreeSentsov
/
акція FreeSentsov
/

Попередній матеріал
Не знають, хто винен: подробиці "розборок" зі стріляниною на Буковині – сюжет
Наступний матеріал
Глава МВФ закликала невідкладно ухвалити закон про створення Антикорсуду

Світ починає розуміти, що Росія не зупиниться на території України – Клімкін

Геращенко однозначно відреагувала на "пропозиції Пескова" щодо звільнення бранців

Денісова розповіла про результати перемовин з російською омбудсвумен

Клімкін: президент Туреччини обіцяє сприяти звільненню українських політв'язнів

Увірвалися до будинку: силовики знову обшукують кримських татар в анексованому Криму – відео

Україна знайшла гідну відповідь Росії на недопуск до Сенцова омбудсмена