Задушливий сморід непокоїть мешканців Лівого берега столиці. Численні скарги про чорний дим із неприємним запахом ширяться мережею вже не перший день. Кияни нарікають на сміттєспалювальний завод "Енергія". Мовляв, стовп диму виникає вночі саме звідти. Місцева влада не погоджується і звинувачує погодні умови та охоплені вогнем торфовища. Зрештою, обидві сторони зустрілися обговорити ситуацію.
"Це не запах торфовищ. Вони там щось періодично моментами спалюють, що йде ось такий от запах", – бідкається Ольга. Вона мешкає поблизу станції метро "Вирлиця" вже понад 20 років. Каже, що до неприємного запаху каналізації вже звикла, зважаючи на сусідство зі станцією аерації та сміттєспалювальним заводом. Але запах саме гару з'явився нещодавно.
Від цього задушливого туману рятується і сім'я Наталі: "Перший день ми взагалі прокинулися від того, що просто в квартирі дим цей. Ми позакривали вікна, на ранок це все пройшло, але от кожну ніч, вже третю, напевно, з'являється просто сморід. Багато людей, які скаржаться вже на нежить, навіть моя дитина теж".
У спільнотах Facebook почали скаржитися і мешканці Харківського масиву, Позняків та Осокорків. Більшість нарікає саме на сміттєспалювальний завод "Енергія". На численні звернення відреагувала міська влада. Запросила представників медіа та громаду на зустріч. Місцем обрали вищезгаданий завод, щоб розповісти про його реконструкцію.
"Перша фаза – це заміна електричних фільтрів, яка відбувається саме зараз і наступного року завершується. А також розроблено проект встановлення хімічного очищення димових газів. На наступний рік ми вже запланували кошти на саме будівництво цієї системи. Поки що завод працює в рамках українських норм", – запевняє заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.
За даними КМДА, з труб заводу шкідливих речовин у повітря потрапляє не більш як 0,2% від загальної кількості викидів. Ідеться і про вихлопи авто, і про решту підприємств. Представники місцевої влади намагаються переконати містян, запах гару не пов'язаний з роботою "Енергії."
Директор підприємства обвинувачення в спаленні надмірної кількості сміття вночі заперечує. Мовляв, уже навіть вивели камери спостереження онлайн, щоб усі охочі в цьому переконалися.
"Там видно цілодобово, скільки і які машини заїжджають, як вони вивантажуються, як там працює персонал. Ви можете всі бачити в будь якому телефоні", – наголошує Сергій Крикун.
Захищає свого начальника й Олександр, працівник заводу і мешканець найближчого району. Наполягає, що неприємний запах гару вже котру ніч спричинюють торфовища: "Завод не може накопичувати якісь викиди і викидати їх саме вночі, це дурість. Технологічно це неможливо. Чомусь так вийшло, що вони були підпалені, як дивитися за нашу трубу, саме за трубою, в районі СТО Позняки".
Після більш як двох годин галасу і звинувачень, громадськість і чиновники досягли компромісу. Мають створити робочу групу спільного контролю.
"Створимо групу в Viber, ми визначимо координатора групи, хто буде цим займатися, декілька координаторів. І ми пропонуємо від сьогоднішньої ночі почати спільну роботу", – пояснює Пантелеєв.
Окрім ініціативної групи з 20 мешканців задимлених районів, сюди долучаться екологи, надзвичайники і представники Київської міської адміністрації. Ситуацію моніторитимуть цілодобово, щоб знайти джерело смороду.
Анна Брикова, Іван Довганик, "5 канал"