Бабин Яр
Бабин Яр 5 канал

Новий скандал у Бабиному Яру: чому єврейські організації виступають проти зведення синагоги

Читайте по-русски
В Українському інституті національної пам'яті пояснюють: будувати релігійні споруди в Бабиному Яру можна

Меморіальну синагогу в Бабиному Яру планують звести поблизу пам'ятника "Менора", та саме тут розпочинається територія Кирилівського православного цвинтаря. Тож будувати тут не дозволяють не лише єврейські канони, а й українське законодавство.

Чи є поховання на тому місці, де хочуть звести синагогу? З'ясовувати це археологи з лопатами та георадарами заходилися ще перед Новим роком. Знайшли два фрагменти людського черепа.

"Вони позасипали ці ями. Ось тут було простирадло. Було два фрагменти черепа. Вони їх сфотографували і закопали знову в ту яму", – розповів президент Асоціації єврейських общин Йосиф Зісельс.

Звести синагогу планує Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" – приватна ініціатива, яку фінансують коштом російських бізнесменів. У Центрі вважають: у заповіднику бракує місця для церемоній та молитов, де можна було б вшанувати жертв трагедії.

"Встановлення церемоніальних споруд у меморіальних парках та в інших місцях пам'яті відповідає поширеній світовій практиці. Окрім того, розміщення таких споруд передбачено чинними планами Національного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр", – зазначили в меморіальному Центрі Голокосту.

Історик, якого долучили до розкопок, вважає: майбутнє будівництво не зачіпає територію Кирилівського кладовища, а рештки кісток потрапили сюди з будівельним сміттям ще за радянських часів.

"Це дуже не схоже, щоби тут знайшли якусь реальну могилу. Скоріше за все, це були випадкові людські рештки. В усякому разі я не бачу аргументів, що ми стоїмо на кістках і тут не можна будувати", – пояснив дослідник історії Києва Михайло Кальницький.

Можливе сусідство з синагогою наполохало тутешніх попів із церкви московського патріархату. Свого часу вони теж збудували храм у Бабиному Яру. А тепер виступають проти нового будівництва.

В Українському інституті національної пам'яті пояснюють: будувати релігійні споруди в Бабиному Яру можна, але суворо дотримуючись плану організації території заповідника. І лише після громадських слухань та дозволу Мінкульту.

"За планом організації заповідника, передбачено ряд культових споруд на території Бабиного Яру в спеціально відведеному місці. Це можуть бути різні споруди різних конфесій, в тому числі і синагога. Що дуже важливо – не на єврейському, і не на православному цвинтарі", – зауважив голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович.

У відповідь на запит "5 каналу" представники приватного проєкту підтвердили: дозволу на будівництво синагоги поки що не мають.

"Зведення меморіальної синагоги планувалося на невеликій ділянці за пам'ятником "Менора", що є місцем скорботи та молитов для євреїв. Усі подальші кроки будуть визначені після необхідних погоджень із Міністерством культури та інформаційної політики України", – пояснили в Меморіальному центрі.

Тим часом Асоціація єврейських організацій та общин скандал довкола майбутньої синагоги назвала "провокаційною піар-акцією", що фінансується за російські гроші.

"Віруючий єврей не піде ніколи молитися у синагогу, яка побудована на землі цвинтаря", – запевнив Йосиф Зісельс.

Асоціація продовжує збирати підписи проти будівництва на території Кирилівського православного кладовища. Звернення підписали понад 1000 небайдужих громадян з України та з-за кордону.

Ганна Рибалка, Богдан Танасійчук та Олександр Химич, "5 канал"

Попередній матеріал
Притула розповів, скільки коштів із концертів пішло на допомогу бійцям у 2020-му
Наступний матеріал
Російські окупанти 5 разів зривали "тишу" на Донбасі – гатили з гранатометів
Loading...

Бабин Яр: чому українці програють битву за власне минуле

Війна пам'яті: чому українці програють битву за власне минуле – "Машина часу"

Меморіал жертвам Бабиного Яру: у Києві розпочалися розкопки кладовища

Російський слід у Бабиному Яру: хто будуватиме меморіал у Києві

Черговий скандал довкола "Бабиного Яру": чи причетні українські військові до проєктів російських меценатів

Відставка Фокіна, новий скандал довкола Бабиного Яру, бій за Нагірний Карабах – "Підсумки тижня"