До роковин трагедії в Бабиному Яру презентували інсталяцію "Дзеркальне поле". Вона складається з колон, які мають отвори від куль. Згодом автори ідеї розповіли, як саме втілювали задум.
В інтерв"ю "Українській правді" звукорежисер інсталяції розповідав - за задумом, кулі мали бути такого самого калібру, яким розстрілювали євреїв у 41-му. Про допомогу попросили військових.
"Це спеціально робив Третій окремий полк спеціального призначення імені князя Святослава Хороброго в місті Кропивницький. Ми відвозили туди матеріали, а вони на військовому полігоні його розстрілювали зі зброї, яка за калібром відповідає тій самій, що використовувалося нацистами під час розстрілів людей у Бабиному Яру", – розповів звукорежисер інсталяції Максим Демиденко.
Участь військових у приватному проєкті, який фінансують коштом російських меценатів — викликала хвилю обурення у соцмережах. Мовляв, представники Меморіального центру вдалися до символічного жесту - і таким чином натякнули на колабораціонізм українців у 41-му.
Опоненти приватного проєкту в Бабиному Яру пригадали і неофіційну концепцію майбутнього музею. У ній акцентується на провині за трагедію 41-го не лише нацистів, а й місцевого населення. А ще - поцікавилися, за чий кошт військові у час війни використали набої для прострілювання частини інсталяції.
"5 канал" зв'язався з продюсером проєкту інсталяції в Бабиному Яру. Той запевнив - військові не мають стосунку до інсталяції. Бо стріляли в межах планових навчань.
"Військові просто поставили наші листи за своїми мішенями в рамках їхньої вогневої підготовки. Щоб виразити свою вдячність - зробили благодійний внесок", - каже продюсер проєкту інсталяції Меморіального центру Голокосту "Бабин ЯР" Олексій Макухін.
Крім того, у меморіальному центрі відкинули причетність скандального художнього керівника Іллі Хржановського до такого задуму.
"Рішення робити це за допомогою саме цього полку приймав я, а не художній керівник, якому це закидають. Я чесно кажучи не знав, що цей полк називається Святослава Хороброго", - переконує продюсер.
У Генштабі участь військових у підготовці інсталяції не коментують. А в полку Святослава Хороброго запевнили - набої для стрільби окремо не виділялися.
"Представники полку ніяких ніколи не отримували й не отримують компенсацій у вигляді там якихось фінансів. З початком війни було чітко визначено, що боєприпаси, які виділяються на військову частину, вони використовуються тільки для підготовки бійців у пункті постійної дислокації, наприклад. І на фронті", - пояснив заступник командира полку з морально-психологічного забезпечення 3-го окремого полку спецпризначення імені Святослава Хороброго Сергій Францишкевич.
У те, що меморіальний центр навмисне вдався до скандального рішення — скептично ставиться історик Віталій Нахманович. Співавтор концепції - державного-меморіального комплексу в Бабиному Яру - утім переконаний - від свого бачення причин трагедії представники приватного музею не відмовилися.
"В усіх країнах, окупованих Німеччиною, були люди, які з ними співпрацювали. В тому числі брали участь у певних каральних акціях. нічого виняткового в Україні не відбувалось. вони хочуть показати, що в Бабиному Яру вбивали лише євреїв. І що основна провина на місцевих колаборантах", - зауважив історик, співавтор державної концепції Меморіалу Бабин Яр Віталій Нахманович.
"Сотня Святослава Хороброго - це історична постать. Для української держави дуже знакова. Скоріше за все це якась гра. Це більше такий піар", - вважає лідер організації "С14" Євген Карась.
Водночас художній керівник проєкту Хржановський днями засвітився під час похорону російського неонациста Максима Марцинкевича. Вінок із написом "від проєкту ДАУ" поклали впритул до нацистського символу "Мертва голова". У менеджменті кінокомпанії, яка займалася розповсюдженням "ДАУ", заявили - це була виключно їх ініціатива.
Ганна Рибалка, Євген Сакун. "5 канал". Твій, український.