Унікальну світлину Кобзаря повернули до музею Шевченка
Унікальну світлину Кобзаря повернули до музею Шевченка 5 канал

Через 80 років випадково знайшли: унікальну світлину Кобзаря повернули до музею Шевченка

Читайте по-русски
Унікальне фото зробили приблизно 1859 року в ательє Олександра Шпаковського у Санкт-Петербурзі

Унікальну світлину Тараса Шевченка, яка зникла з Будинку-музею під час Другої світової війни, нарешті повернули до Києва. Майже 80 років тому, аби зберегти, її разом з іншими цінними речами Кобзаря вивезли до Познанського університету в Польщі. Й відтоді доля фотографії була невідома, аж доки випадково не з'явилася на одному з аукціонів.

У Національному музеї Тараса Шевченка не натішаться. Майже рік вони гуртом із Міністерством культури полювали на світлину Кобзаря, яку за наказом німців вивезли з музею 1941 року.

"Радянська армія підступала до Києва, то Мануфельд наказав усі експонати з усіх музеїв Києва, всі книги унікальні з усіх бібліотек – спакувати для евакуації до Німеччини. І зупинили це в Познанському університеті. Андрій Терещенко наздогнав їх у Познані, але вже бомбардування знищило колекцію, частину будівлі Познанського університету", – розповідає Надія Орлова, завідувачка Літературно-меморіального будинку-музею Тараса Шевченка.

Унікальну світлину, за словами фахівців, зробили приблизно 1859 року в ательє Олександра Шпаковського у Санкт-Петербурзі. Саме тоді Тарас Шевченко закінчував Академію мистецтв. А рік тому музейники випадково помітили її на одному з анонімних аукціонів у столиці.

"Допускаємо, що це може бути частина отої колекції, яка не вся загинула в Познані. І що хтось її таки підняв чи з українців, чи росіян, чи німців, чи поляків, чи інших і зберігав її до певного часу. Виставили в цьому році за 2,7 тис. грн", – додає завідувачка.

"Ці люди чи відчули, чи ще щось. Вони практично самі повернули в "Ніч музеїв" перед 22 травня, коли йде день перепоховання Тараса Шевченка, самі повернули до нашого музейного відділу цю світлину", – сміється міністр культури Євген Нищук.

Нині ж про достовірність копії, зробленої з оригіналу напередодні Другої світової війни, свідчать штампи Будинку-музею Тараса Шевченка, а ще – його номер, розмір та підпис у нижньому куті.

Нині світлину Кобзаря показуватимуть у Національному музеї Тараса Шевченка до кінця літа, а далі мають повернути в Літературно-меморіальний будинок-музей, який розшукував фотографію майже 80 років. У планах Мінкульту знайти ще майже півсотні зниклих із Києва експонатів, серед яких – ікона Миколи Мокрого на саркофазі й останки Ярослава Мудрого.

Нонна Лактіонова, Віктор Прокопенко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Смішний жарт": голова АПУ прокоментував петицію за відставку Зеленського
Наступний матеріал
Закарпаття потопає: рівень води в річках досяг історичного максимуму
Loading...