"Золоті" яйця: чому в Україні дорожчають продукти птахівництва та що кажуть фермери

Яйця 5 канал / Час. Підсумки тижня
Ціни на яйця в Україні стають дедалі вищими

Як давно ви купували сало? Ціни на нього цього місяця рекордно підскочили. Національний продукт здорожчав аж на 40 грн. Ще у жовтні кілограм сала можна було купити в супермаркеті за 145 грн, а на базарі – за 134 грн, то зараз цінник на сало стартує від 185 грн (7+10). До Нового року невідомо, які будуть ціни, бо до святкового столу в нас в країні зазвичай дорожчає все. І яйця – не виняток. Їхня вартість напряму залежить від енергоносіїв, від цін на корми. Подорожчав харч для курей – відповідно і м'ясо птиці, і яйця теж дешевими не будуть.

Фермери вже зараз скаржаться на те, що працюють ледь не у збиток собі, тому змушені піднімати ціни. Але є такі, хто не витримує і згортає виробництво. То скільки коштуватиме десяток яєць найближчим часом і чим держава допомагає виробникам, щоб вони на плаву тримались – у сюжеті "Підсумків тижня".

Ціни на продукти відторік добряче підскочили. Продуктовий кошик зріс аж на 20%. Лідерами є олія соняшникова – плюс 90% до цінника, цукор – на 80% подорожчав, а куряче м'ясо додало 38%. Курячі яйця також задніх не пасли. Торік у цей період вони коштували в середньому трохи більше ніж 22 грн, цього року – вже понад 30 за десяток.

Що таке яйце? Це результат промислового виробництва. 98% виробляється на птахофабриках – це освітлення, мікроклімат, відповідним чином підготовлені працівники, збалансоване харчування курей. 60% вартості яйця – це комбікорм. Комбікорм – це кукурудза. Кукурудза подорожчала у два рази. Вартість енергоносія виросла у три рази. Це ж не за рахунок працедавця, це ляже в ціну яйця", – пояснив економіст Олег Пендзин.

Світові ціни на кукурудзу потягнули догори й українські цінники на яйця та курятину. Тож вітчизняні виробники адаптуються вже до світового ринку. Дехто витрат на вирощування свійської птиці не витримує і зменшує поголів'я.

Курки
Курки5 канал / Час. Підсумки тижня

"За останні 9 місяців цього року виробництво, порівняно з минулим, скоротилося на 14%, промислові птахофабрики – виробництво на 25% скоротилося", – зазначив генеральний директор асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Роман Сластьон.

"Поголів'я зменшується. Переважна більшість утримується сільгосппідприємствами, по яйцях – 50/50. Частка – сільгосппідприємствами і така ж частка господарствами населення, чи для
власного вжитку, чи реалізують на ринках", – уточнила заступниця директора департаменту агророзвитку Міністерства агрополітики та продовольства Олена Дадус.

Реалізують не на ринках, а доставляють до постійних клієнтів. Малі та мікрофермерські господарства в Україні таки існують. Та зізнаються, що таких, як вони, нині меншає. Невеликі птахофабрики з року в рік закривають своє виробництво, бо невигідно птицю тримати. Та й українці стали купувати менше.

Арифметика проста: дорожчі корми, електрика та газ – ціни на продукцію теж угору. Та не комуналкою і кормом єдиним. Так званим зашморгом для малого та середнього бізнесу може стати податковий законопроєкт №5600. Його вже розглянули під куполом, у першому читанні. У разі, якщо ухвалять, усіх виробників, які вирощують перепелів, індиків, качок або курей, а також виробників яєць, переведуть на загальну систему оподаткування. А додаткові податкові новації добряче вдарять по виробниках. Тож не виключено, що частина компаній підуть "у тінь", деякі й зовсім закриються, а місцеві бюджети втратять джерело надходження коштів. Народні обранці з монобільшості, які й запропонували документ, зізнаються, що ухвалення ніби й не на часі, але, вочевидь, у сесійній залі його підтримають.

"Минулі-позаминулі роки галузь показувала зростання. Якщо брати виробників яєць і виробників курятини, то в яєць важка, а в курятини більш-менш нормальна ситуація. Додається податок на прибуток. Чи доцільно цього року? Було б добре залишити як є. Але вже рішення буде приймати зал", – наголосив народний депутат від "Слуги народу" Олексій Устенко.

"Це лише поглибить кризу в галузі. Нинішня ситуація точно спричинятиме подорожчання яєць і десяток буде 40, а то й вище. З нового року будемо бачити. Підстав, щоб відбулося зниження, немає", – зазначив Сластьон.

Експерти певні: навіть точкова допомога від держави птахівників не врятує, хіба що тимчасово втримає на плаву."Додатково кошти для цієї галузі наразі не доводиться сподіватися. Надіємося, що народні депутати не допустять катастрофічної помилки для галузі, принаймні в такій редакції, які подали правки, щоб зберегти все птахівництво в структурі оподаткування сільського господарства, як має бути з точки зору логіки", – додав Сластьон.

Не шукають логіки в діях нардепів, а прогнозують не найкращий фінансовий стан галузі на наступний рік економісти. Вирощувати птицю, кажуть, буде дорого, та й купувати її українцям – також.

"Варто бути тверезими, нічого дешевшати не буде. У світі продукти виросли на 32% і аналогічні тенденції будуть і в Україні. Буде ріст, інша справа, на скільки. Яйця – той продукт, який нічим не можна замінити. До кінця року можна очікувати ріст на 7-8 а то й 10%", – уточнив Пендзин.

Можливо, українцям доведеться переглянути сімейний бюджет або свої вподобання, бо що далі, то вірогідніше, що курячі яйця та інші продукти ставатимуть "золотими". Але не в казці, а в реальному повсякденному житті.

Олена Рибінська, Денис Розенков, Юрій Усік, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Як Сталін писав "зручну" історію України – і в які міфи, створені диктатором, досі вірить Росія
Наступний матеріал
Студенти проти комуністичної і нацистської диктатур – унікальне відео революцій, що змінили Європу
Loading...