Ринок, продукти, базар
Ринок, продукти, базар 5 канал

Тіньова зайнятість в Україні: як уряд бореться з нелегальним працевлаштуванням – репортаж

Читайте по-русски
Щоб наблизитися до європейських країн, нині влада розробляє новий закон про працю

Кількість нелегально працевлаштованих знизилася і нині сягає 21% – такі цифри називає міністр розвитку економіки Тимофій Милованов. Це найнижчий показник за останній десяток років. Тепер у найбільш ризикових сферах тіньової зайнятості проводять інформування та інспекції. Врегулювати допоможе й новий закон про працю, над яким тепер працюють. Більше знає кореспондентка "5-го" Ірина Сисак.

Менше податків – відповідно більше заробітку. Попри загрозу чималих штрафів, нелегальне працевлаштування було і досі залишається привабливим як для роботодавців, так і для працівників. За даними Держстату, кожен п'ятий українець працює неофіційно. Уряд укотре взяв курс на детінізацію трудових відносин.

Почати вирішили з інформаційної кампанії. Взялися найперше за ризикові сфери.

"По об'єктах роздрібної, оптової торгівлі, по об'єктах харчування, з 1 березня це буде будівництво. Далі починається сезон сільського господарства, завершимо рік у сфері транспорту", – зазначили заступниця міністра економіки, торгівлі та господарства Юлія Свириденко.

Торгівлю моніторили протягом січня. Інспектори не лише інформували, а й збирали дані про порушників. Таких знайшлося 3 тисячі підприємств.

"До цих компаній зараз іде хвиля вже інспекцій. Ми побачили в січні, що кількість тих, хто офіційно працевлаштований і платить ЄСВ у цій галузі, збільшилася на 25%, це приблизно 30 тисяч людей додатково зареєстровані", – зауважив міністр.

Ті, хто не лякаються інспекцій, намагаються заощадити на податках.

"Заробітна плата працівника є 5 тисяч гривень, то 22% до бюджету сплачує роботодавець, 1,5% військового збору також платить роботодавець, а працівник отримує 5 тисяч мінус 18%, бо податок сплачує саме працівник", – пояснила адвокатка Вікторія Ковальчук.

Тіньова зайнятість карається штрафами.

"Перший випадок – це буде 40 тисяч гривень, у випадку другого такого порушення – розмір штрафу становитиме 125 тисяч гривень", – повідомляє адвокатка.

А ще нелегальний працівник не має жодних соцгарантій, передбачених законом.

"Коли працюєш офіційно, ти маєш впевненість у завтрашньому дні, тебе не можна звільнити в один день, тобі не можна заплатити меншу заробітну плату. Ти маєш право на відпустку, ти маєш право на лікарняний", – наголосив провідний експерт ринку праці Сергій Марченко.

Незахищеність працівників без трудової Тимофій Милованов пояснює на практиці.

"Є такі випадки: людина пішла на будівництво працювати, на неї впало корито, на голову, ну вибачте, ні контракту, нічого. Винесли тіло, що і не було ніколи", – розповів чиновник.

А результати роботи у міністерства є.

"Неформальне працевлаштування падає, було 22%, зараз став 21%. Це приблизно те, що в європейських країнах плюс мінус, це рівень нормальний", – переконує Милованов.

Аби наблизитися до європейських країн, нині влада розробляє новий закон про працю. Він має замінити кодекс, чинний ще з 1971-го року. Документ значно розширює форму та зміст звичного трудового договору.

"Краще прописані, є визначення, що таке фріланс, що таке віддалена робота, більше визначень сучасних речей, момент про те, що трудова книжка може бути в електронному вигляді", – пояснив засновник рекрутингової агенції Сергій Марченко.

"Роботодавці та працівники готові до нових форматів співпраці, і ненормований робочий графік, працівники іноді готові працювати понаднормово, а закон це забороняє", – каже адвокатка.

Утім новий законопроєкт уже зіштовхнувся із хвилею критики. Нині його доопрацьовує профільний комітет.

Ірина Сисак, Олексій Тищенко, Микола Довгий, "5 канал"

Попередній матеріал
ДБР порушило справу щодо ймовірного тиску Байдена на ексгенпрокурора Шокіна – подробиці
Наступний матеріал
У Харкові на ринку "Барабашово" сталася бійка зі стріляниною – як це пояснює міська влада і поліція
Loading...

Милованов повідомив, як коронавірус вплине на економіку України

Кількість безробітних в Україні у грудні 2019 зросла на 15% – Держстат

Що змінилося в законопроєкті про ринок землі перед другим читанням – включення

Зарплата 30 тисяч грн плюс премії: міністри нового уряду скаржаться, що їм не вистачає грошей – сюжет

Без доступу іноземців земля буде дешевою – Милованов

Група Продовженого Дна #355: Кива, Юзік, два стволи – у гостях Сергій Поярков