Припинення використання української системи газопроводів не лише позбавляє Україну значних надходжень до бюджету – 3 мільярди доларів щороку – а й робить її вразливою. Про це повідомляє "Голос Америки" із посиланням на слова енергетичного експерта, в минулому – працівника TNK-BP Іллі Заславського.
За словами українських лідерів, якщо Росії транзит газу через Україну стане непотрібним, нічого не стримає повномасштабної російської агресії. У той же час це робить країни ЄС менш зацікавленими в тому, щоб допомагати Україні її стримувати. У Росії спробують зробити цей процес незворотнім, вважає Ілля Заславський.
"Якщо буде дозволений "Північний потік-2", Україна просто не матиме коштів і підстав підтримувати ГТС. Деякі російські чиновники говорили, що вони хочуть її взагалі розібрати – компресорні станції, трубопроводи. Я припускаю, щойно росіяни отримують усі дозволи на "Північний потік-2", вони почнуть активно знищувати наявний маршрут, щоб навіть можливості не було транспортувати газ через Україну", – пояснює він.
У консорціумі "Північний потік" побудову газогону обґрунтовують винятково економічними цілями: різким падінням видобутку газу в Європі, найкращою альтернативою якому, на їхню думку, є російський газ. Там стверджують, що "Північний потік-2" не загрожує енергетичній безпеці країн Східної Європи, а навпаки – покращує її та створює потужніший внутрішній ринок для всіх.
Втім, цей маршрут можуть і не закінчити. Великого удару по цьому проєкту завдало нещодавнє рішення Верховного суду ЄС, яке зобов'язало наполовину скоротити постачання в Європу російського газу трубопроводом "Опал", що з'єднує газогін "Північний потік-1" із мережею газогонів Центральної та Західної Європи.
"Суд ухвалив рішення, що "Газпром" більше не може використовувати трубопровід "Опал" на 100%. Що він має дотримуватися європейського правила, що він може бути використаний лише на 50%. Це означає, що "Північний потік-1" може використовуватися на 50%, як це було два роки тому", – говорить Маргарита Ассенова, дослідниця американського фонду "Джеймстаун".
Таким чином, каже вона, в Україну може повернутися втрачений перед тим обсяг транзиту газу – 15 мільярдів кубометрів – який рухався через "Північний потік-1". Таку ж логіку можна застосувати й щодо іншого трубопроводу, який будують, – "Ягалу".
"А якими трубопроводами за таких умов піде газ із "Північного потоку-2"? Тепер їм потрібно побудувати ще два трубопроводи, щоб відповідати європейським нормам", – робить висновок Ассенова.
Раніше 5.ua повідомляв, що на сайті Європейської комісії оприлюднили анонс тристоронніх переговорів щодо транзиту російського газу на європейський ринок територією України, які відбудуться в четвер у Брюсселі.