Бюджет
Бюджет zn.ua

Ні доріг, ні капітальних ремонтів: чому зупинено фінансування та що з бюджетом на наступний рік

Читайте по-русски
Утім ані Держказна, ані Мінфін ситуацію із припиненням виплат не прокоментували

Ні доріг, ні капітальних ремонтів, ні підвищення зарплат. Державна казначейська служба зупинила фінансування всіх незахищених витрат. Грошей вистачить лише на найнеобхідніше. Така інформація напередодні з'явилася у ЗМІ з посиланням на двох високопосадовців у Кабінеті Міністрів. Чи є гроші в бюджеті, з'ясовувала журналістка "5-го" Ірина Сисак.

Новий надсучасний онкоцентр уже не один рік планують звести у Харкові. Бо у старому лікувати за європейськими стандартами не вдається. Тому медики кажуть: нового зачекалися!

"Дуже важливо для команди лікарів, щоб це було якомога раніше, тому що, на жаль, відсутність певних можливостей реалізовується в кількості життів, які ми просто втрачаємо", – пояснює генеральний директор Комунального підприємства "Обласний центр онкології" Денис Скорий.

Фундамент майбутнього онкоцентру заклали кілька років тому, а цьогоріч на будівництво виділили 100 мільйонів гривень. Але...

"Цьогоріч будівельні роботи були зупинені", – каже Скорий.

"100 мільйонів мали б дати старт потужному будівництву", – зауважив заступник голови ХОДА Тарас Пастух.

Утім цьогоріч до адресата кошти, найімовірніше, не дійдуть. Бо видатки на незахищені статті бюджету, з яких мали б фінансувати і це будівництво, держава призупинила. Платити нічим. Інформацію із власних джерел оприлюднила "Економічна правда", підтверджують її і економісти та політики.

"Це говорить про те, що на сьогодні є реальне недоотримання коштів Держбюджету", – зазначає член економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

"Як це перевірити? Можна зайти на звіти казначейства і побачити те, що називається "сума несплачених видатків, зобов'язань" – вона зростає, спочатку 4 мільярди, потім 7, потім 9, не вистачає 40 мільярдів, думаю, буде більше", – зауважує нардеп "Голосу" Ярослав Железняк.

Водночас пояснюють: за соціалку хвилюватися не варто. Поки що. Пенсії, зарплати, соцвиплати фінансуватимуться. Як і борги держави. Без грошей – незахищені статті.

"Це перш за все капітальні видатки, інвестиції від держави, це всі типи видатків на реконструкцію, реставрацію, ремонт будівель, це видатки на будівництво, в тому чисті, на будівництво доріг", – пояснює керівниця Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління Київської школи економіки Дарина Марчак.

Утім ані Держказна, ані Мінфін ситуацію із припиненням виплат нам не прокоментували. Чому ж у бюджеті немає коштів? Із початком епідемії коронавірусу у бюджеті утворився дефіцит 300 мільярдів. Латати дірку планували позиками іноземних кредиторів. Чекали на гроші від МВФ.

"Мали бути 2 транші цього року, перший – літом, другий – до кінця року", – нагадав Пендзин.

Але невиконані вимоги МВФ, конституційна криза та загроза, яка нависла над антикорупційною реформою, стали на шляху доларового траншу для України.

"Має бути ще один секвестр бюджету, і якщо вистачить сміливості, треба сказати, що Держбюджет не може профінансувати. Не треба заводити в оману, що так переб'ємося", – переконує депутатка "ЄС" Ніна Южаніна.

Досі рахують фінанси на наступний рік у Кабміні. Проєкт кошторису готують уже до другого – фінального читання. Як краще написати бюджет, радять у Міжнародному валютному фонді.

Досі узгоджується. Бюджет 2021-го переписують. У МВФ наполягають на зміні ключових показників. Зокрема, не вірять в оптимістичні прогнози зростання ВВП та рівня інфляції.

"Їм не дають можливість зробити великий дефіцит, кажуть: ви ж зараз цю діру не закриваєте. Наш уряд – оптимісти, вони вірять, що будуть заробляти 4,6% ВВП, але наші партнери не такі дурні, як їх вважали в уряді", – наголосив Железняк.

"Урядом, монобільшістю мають бути прийняті якісь конкретні рішення", – наполягає Южаніна.

Коментувати ситуацію з бюджетом у "Слузі народу" відмовилися. А от міністр фінансів у коментарі агентству "Інтерфакс-Україна" запевнив: ситуація під контролем. Переговори з МВФ тривають.

"Бюджет на наступний рік – заручник ситуації із фінансуванням – бачимо ту ж саму проблему – великий дефіцит, який треба закривати коштом позичок", – каже Дарина Марчак.

"270 мільярдів гривень, які Мінфін заклав у якості дефіциту бюджету, категорично не влаштовує МВФ. Наші кредитори навряд чи повірять нашим великим сльозам", – вважає член економічного дискусійного клубу.

За прогнозами, до кінця року кредитного траншу Україна не отримає. Урядовці ж продовжують писати бюджет. Його остаточний варіант депутати сподіваються побачити під куполом уже наступного пленарного тижня.

Ірина Сисак, Олександр Хіміч, "5 канал"

Попередній матеріал
Приниження, шантаж і побиття: історії домашнього насильства українок та шляхи порятунку
Наступний матеріал
У Києві провели шоу дронів, присвячене боротьбі з раком легенів
Loading...

Держказначейство зупинило фінансування всіх незахищених видатків – ЗМІ

Рада не встигне ухвалити бюджет до 1 грудня, як цього вимагає регламент – нардеп від "слуг"

У президентському літаку Зеленського супутниковий інтернет покращать за 32 млн грн

Влада витратить на дороги і монастир $3,5 млн, що були виділені на ремонт головного онкоцентру України – ЗМІ

Уряд подасть проєкт бюджету на 2021 рік до кінця цього тижня

Карантин і нескінченні вибори: куди "слуги" ведуть Україну? – Олександр Турчинов у ток-шоу "Велика політика"