Ні доріг, ні капітальних ремонтів, ні підвищення зарплат. Державна казначейська служба зупинила фінансування всіх незахищених витрат. Грошей вистачить лише на найнеобхідніше. Така інформація напередодні з'явилася у ЗМІ з посиланням на двох високопосадовців у Кабінеті Міністрів. Чи є гроші в бюджеті, з'ясовувала журналістка "5-го" Ірина Сисак.
Новий надсучасний онкоцентр уже не один рік планують звести у Харкові. Бо у старому лікувати за європейськими стандартами не вдається. Тому медики кажуть: нового зачекалися!
"Дуже важливо для команди лікарів, щоб це було якомога раніше, тому що, на жаль, відсутність певних можливостей реалізовується в кількості життів, які ми просто втрачаємо", – пояснює генеральний директор Комунального підприємства "Обласний центр онкології" Денис Скорий.
Фундамент майбутнього онкоцентру заклали кілька років тому, а цьогоріч на будівництво виділили 100 мільйонів гривень. Але...
"Цьогоріч будівельні роботи були зупинені", – каже Скорий.
"100 мільйонів мали б дати старт потужному будівництву", – зауважив заступник голови ХОДА Тарас Пастух.
Утім цьогоріч до адресата кошти, найімовірніше, не дійдуть. Бо видатки на незахищені статті бюджету, з яких мали б фінансувати і це будівництво, держава призупинила. Платити нічим. Інформацію із власних джерел оприлюднила "Економічна правда", підтверджують її і економісти та політики.
"Це говорить про те, що на сьогодні є реальне недоотримання коштів Держбюджету", – зазначає член економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
"Як це перевірити? Можна зайти на звіти казначейства і побачити те, що називається "сума несплачених видатків, зобов'язань" – вона зростає, спочатку 4 мільярди, потім 7, потім 9, не вистачає 40 мільярдів, думаю, буде більше", – зауважує нардеп "Голосу" Ярослав Железняк.
Водночас пояснюють: за соціалку хвилюватися не варто. Поки що. Пенсії, зарплати, соцвиплати фінансуватимуться. Як і борги держави. Без грошей – незахищені статті.
"Це перш за все капітальні видатки, інвестиції від держави, це всі типи видатків на реконструкцію, реставрацію, ремонт будівель, це видатки на будівництво, в тому чисті, на будівництво доріг", – пояснює керівниця Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління Київської школи економіки Дарина Марчак.
Утім ані Держказна, ані Мінфін ситуацію із припиненням виплат нам не прокоментували. Чому ж у бюджеті немає коштів? Із початком епідемії коронавірусу у бюджеті утворився дефіцит 300 мільярдів. Латати дірку планували позиками іноземних кредиторів. Чекали на гроші від МВФ.
"Мали бути 2 транші цього року, перший – літом, другий – до кінця року", – нагадав Пендзин.
Але невиконані вимоги МВФ, конституційна криза та загроза, яка нависла над антикорупційною реформою, стали на шляху доларового траншу для України.
"Має бути ще один секвестр бюджету, і якщо вистачить сміливості, треба сказати, що Держбюджет не може профінансувати. Не треба заводити в оману, що так переб'ємося", – переконує депутатка "ЄС" Ніна Южаніна.
Досі рахують фінанси на наступний рік у Кабміні. Проєкт кошторису готують уже до другого – фінального читання. Як краще написати бюджет, радять у Міжнародному валютному фонді.
Досі узгоджується. Бюджет 2021-го переписують. У МВФ наполягають на зміні ключових показників. Зокрема, не вірять в оптимістичні прогнози зростання ВВП та рівня інфляції.
"Їм не дають можливість зробити великий дефіцит, кажуть: ви ж зараз цю діру не закриваєте. Наш уряд – оптимісти, вони вірять, що будуть заробляти 4,6% ВВП, але наші партнери не такі дурні, як їх вважали в уряді", – наголосив Железняк.
"Урядом, монобільшістю мають бути прийняті якісь конкретні рішення", – наполягає Южаніна.
Коментувати ситуацію з бюджетом у "Слузі народу" відмовилися. А от міністр фінансів у коментарі агентству "Інтерфакс-Україна" запевнив: ситуація під контролем. Переговори з МВФ тривають.
"Бюджет на наступний рік – заручник ситуації із фінансуванням – бачимо ту ж саму проблему – великий дефіцит, який треба закривати коштом позичок", – каже Дарина Марчак.
"270 мільярдів гривень, які Мінфін заклав у якості дефіциту бюджету, категорично не влаштовує МВФ. Наші кредитори навряд чи повірять нашим великим сльозам", – вважає член економічного дискусійного клубу.
За прогнозами, до кінця року кредитного траншу Україна не отримає. Урядовці ж продовжують писати бюджет. Його остаточний варіант депутати сподіваються побачити під куполом уже наступного пленарного тижня.
Ірина Сисак, Олександр Хіміч, "5 канал"