Національний банк України встановлює ліміт у ₴150 000 на місяць для переказів фізичних осіб "з карти на карту" (також відомі як P2P, C2С). Обмеження вводиться з 1 жовтня на пів року. Про це йдеться у заяві пресслужби НБУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Зазначається, що ліміт діє лише на вихідні перекази за усіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб. Ліміт не застосовується до рахунків волонтерів, які відповідають визначеним критеріям, та осіб, щомісячні доходи яких із підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження. Також у разі переказу коштів між власними рахунками клієнта, відкритими в одному банку, та до переказів юридичних осіб. Операції за реквізитами IBAN не обмежуються.
За даними НБУ, 98% банківських клієнтів здійснюють щомісяця перекази, які не перевищують вказану суму. Отже, встановлені обмеження в жодному разі не вплинуть на їхню фінансову активність.
У Нацбанку підкреслили, що запроваджений ліміт допоможе мінімізувати використання платіжної інфраструктури в протиправній діяльності, зокрема з використанням рахунків "дропів", які є поширеним механізмом функціонування тіньової економіки. Аналіз НБУ свідчить, що через картки "дропів" (людей, які віддають у користування третім особам свої рахунки) може проходити близько ₴200 млрд на рік.
Питання "дропів" прокоментувала членкиня Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, членкиня фракції партії "Європейська Солідарність" Ніна Южаніна.
Вона наголосила, що ця інформація уже не дивує, оскільки досі нема відповіді на запитання, чому за весь період існування кричущого порушення, злочину проти економіки країни, ніхто не несе відповідальності.
"То що заважало, маючи наявні інструменти моніторингу і контролю, зупинити злочин 2% банківських клієнтів проти обороноспроможності країни?" – підкреслила Южаніна.
Ніна Южаніна доповнила: постанова НБУ визначає п'ять критеріїв приналежності до волонтерської діяльності. Для того, щоб не попасти під обмеження, волонтер має відповідати щонайменше двом критеріям:
- фізична особа-користувач офіційно зареєстрована як волонтер;
- проведення волонтерських зборів є типовою діяльністю за рахунками фізичної особи-користувача в надавачі платіжних послуг;
- фізична особа-користувач подала листа від державного органу/військової частини/благодійного фонду щодо співпраці в межах організації збору коштів;
- фізична особа-користувач надала інформацію щодо запланованих суми та термінів збору коштів із зазначенням мети такого збору та подальшого використання зібраних коштів;
- інформація з відкритих джерел, соціальних мереж і мережі Інтернет шляхом зіставлення з іншою наявною в надавача платіжних послуг інформацією підтверджує здійснення фізичною особою-користувачем волонтерської діяльності та мету зборів, що проводяться в межах волонтерської діяльності.
За словами нардепки, це уже "перебір, бо достатньо було б єдиного критерію: особа має бути зареєстрована офіційно як волонтер.
Читайте також: Нацбанк планує вводити обмеження на карткові перекази – які ліміти розглядають.
"Тіньовий бізнес шукає для себе нові шляхи проведення грошових платежів, і це потребує швидкого реагування, тому НБУ запроваджує ліміт як тимчасове антикризове рішення", – йдеться у заяві.
Водночас зазначається, що проблема є не лише нагальною, але й комплексною і потребує внесення змін до законодавства та залучення інших державних, у тому числі правоохоронних, органів. Запроваджений період обмеження терміном на шість місяців буде використаний для напрацювання спільних рішень, спрямованих на розв'язання цієї проблеми. Це надалі дасть змогу НБУ за умови дієвості вжитих заходів відмовитися від запроваджених лімітів.
У Нацбанку додали, що вже підготували перелік рішень, які планує реалізувати для боротьби з використанням ринку платіжних послуг у протиправних цілях.
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.