Тимчасова слідча комісія (ТСК) Верховної Ради з економічної безпеки пропонує посилити контроль за переказами між картками фізичних осіб для боротьби з використанням так званої схеми "дропів". Про це повідомив перший заступник керівника Комітету ВР із питань податкової та митної політики і голова ТСК Ярослав Железняк ("Голос") у Telegram.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
За словами депутата, особливо активно схему використання підставних карток ("дропів") для нелегальних операцій почали використовуватися після того, як у 2023 році вдалося закрити схему "міскодінгу" (підміни призначення платежу при здійсненні банківських переказів). Він навів дані Національного банку про те, що через одну підставну картку ("дроп") на рік проходить приблизно ₴2-2,5 млн.
"Тобто навіть по 80 тис. "дропів", які виявив НБУ, – це вже десь близько ₴200 млрд проходить через "дропів" на рік за дуже консервативними оцінками. І це тільки "дропи" по двох великих банках", – написав Железняк.
На його думку, часто люди несвідомо стають учасниками такого злочину і додав, що втрати держбюджету від такої схеми оцінюються у понад ₴50 млрд.
"Але є і такі, які ходять від банку до банку, щоб відкрити свої рахунки, які потім продають злочинцям. Одна картка живе пару місяців до блокування. Але, зазвичай, встигають відкрити ще купу карток. Дуже часто "дропів" ховають під начебто волонтерів", – зауважив депутат.
Читайте також: Нацбанк планує вводити обмеження на карткові перекази – які ліміти розглядають.
Він додав, що для боротьби з "дропами" треба ухвалити декілька дієвих рішень:
- створити реєстр рахунків, який дасть змогу бачити "скомпрометовані" рахунки та фізичних осіб;
- посилити вимоги банків до фінмоніторингу та запровадити обмеження обороту коштів без підтвердження доходів;
- обмежити вихідні обсяги карткових операцій між фізособами та їх кількості, що збільшить вартість обслуговування схеми 5-8 разів, зараз це обмеження обговорюють із волонтерською спільнотою;
- обмежити залучення нових клієнтів для тих фінансових установ, які не забезпечують належний контроль за операціями;
- запровадити технічні засоби моніторингу використання карток у системі "дропів".
Відомо, що Національний банк вже до кінця цього тижня планує фіналізувати рішення щодо обмеження p2p-переказів (з картки на картку) для фізичних осіб для боротьби зі схемами "дропів". За словами голови НБУ Андрія Пишного, представники Нацбанку провели декілька зустрічей з волонтерами, де показали, як дизайн запланованого рішення дасть можливість банкам врахувати потреби волонтерів, після чого "градус напруги знизився".
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.