Національний банк України готує проєкт рішення щодо обмеження кількості карткових переказів і запровадження граничних лімітів на переказ грошей з карти на карту фізичних осіб.
Про це повідомили в НБУ представникам ЗМІ, зокрема LIGA.net.
Причиною для нових обмежень називається рішення Ради національної безпеки та оборони щодо протидії нелегальному гральному бізнесу, що було ухвалене ще в квітні. Імплементувати рішення регулятор планує протягом місяця.
"Розглядаємо можливість впровадити рамки для вихідних Р2Р-переказів з рахунків фізосіб в 100 тис. грн на місяць та обмежити кількість таких переказів до 30 впродовж місяця. За нашими розрахунками, 95% клієнтів банків цих обмежень навіть не помітять. Натомість проводити тіньові платежі зловмисникам, які користуються картками фізосіб для, наприклад, несплати податків та злочинної діяльності, стане складніше і дорожче", – зазначив на зустрічі зі ЗМІ заступник голови Нацбанку Дмитро Олійник.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Аби не ускладнювати життя волонтерам – вхідні трансляції обмежувати не будуть. Крім того, якщо є обґрунтовані підстави – ліміти, в порядку винятку, можуть збільшувати.
За даними НБУ, йдеться про боротьбу з тіньовими переказами на мільярди гривень. Використовуються картки фізичних осіб, які "свідомо надають зловмисникам свої персональні дані". Після чого через картки, наприклад, пенсіонерів чи студентів з місячним доходом у кілька тисяч гривень – можуть за день проводити платіжні операції на мільйони гривень.
У Національному банку повідомили, що від осені 2023 року фіксується аномальне зростання обсягів Р2Р-переказів у системі, кількості карток з такими переказами та середніх сум переказу в окремих банків-емітентів.
Зазначається, що "один із найбільших банків-емітентів" передав регулятору дані про виявлення "дропів" – це люди, які за винагороду надають зловмисникам доступ до своїх банківських реквізитів, – таких лише за жовтень-грудень 2023 року нарахували понад 10 тис. клієнтів. Інший банк відзвітував про понад 4 тис. скомпрометованих карток за цей же період.
"Якщо ці люди свідомо передають свої персональні дані щодо карток для незаконної діяльності, то скажіть, чим вони відрізняються від, наприклад, наркокур'єрів?", – вважає голова НБУ Андрій Пишний.
У майбутньому, за умови зміни законодавства, існує можливість формування реєстрів скомпрометованих карток. Також у межах протидії тіньовим платежам регулятор планує ввести для фінкомпаній вимоги щодо наявності уставного капіталу, який буде прив'язаний до відсотків операцій від суми платежів.
Нагадаємо, раніше НБУ заборонив ломбардам приймати дрони й тепловізори та інші товари подвійного призначення.
Дивіться також відео:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.