Антимонопольний комітет України визнав дії автозаправок проєкту "Авіас" антиконкурентними узгодженими діями і наклав на учасників проєкту штрафи в загальному розмірі 4,7 млрд грн. Про це повідомляє прес-служба АМКУ.
У справі фігурують ТОВ "Виробничо-торгова фірма" Авіас", ТОВ "Торговий дім "Авіас", ТОВ "Пром Гарант Плюс", ТОВ "Альянс Еволюшн", ПАТ "Укртатнафта" і 169 операторів АЗС (в тому числі ПАТ "Укрнафта" і ДП "Фірма "Укртатнафтасервіс").
Під час проведення службового розслідування (у 2016 році, – ред.) було встановлено, що в сфері роздрібної торгівлі світлими нафтопродуктами в Україні діє система безготівкових розрахунків скретч-картами і паливними картами "Авіас". У цьому проєкті беруть участь близько 1625 автозаправних станцій.
АМКУ визначив, що проєкт "Авіас" є організованим, координованим і функціонує з метою узгодження цінової і торгової поведінки учасників АЗС, що працюють у проєктах і мають різні бренди в усіх регіонах України. В цілому їхня кількість становить майже 25% заправних станцій країни.
Як доказ, АМКУ відзначив наступні обставини:
- у всій мережі продавали бензин і дизельне паливо марки Keropur Energy (ексклюзивна марка ПАТ "Укртатнафта");
- в мережі миттєво встановлювалися однакові ціни, незалежно від бренду АЗС і регіону;
- існував "Центр", в який входили кілька суб'єктів господарювання, розташованих за однією адресою в м. Дніпро. У ньому здійснювали детальне планування і координацію дій мережі;
- виявлено значну кількість однакових договорів купівлі-продажу нафтопродуктів і майна, оренди АЗС, матеріальної допомоги тощо;
- встановлено, що фізичні особи, які займали посади директора, засновника, підписанта, бухгалтера, менеджера і т.д., часто міняли один одного і працювали одночасно в декількох суспільствах-учасниках проєкту;
- постійно змінювався склад юридичних осіб-учасників проєкту (без змін персонального складу). Це відбувалося через одних і тих же ліквідаторів і при схожих адресах останньої реєстрації (в м. Харкові).
АМКУ також встановив, що оператори АЗС, у тому числі ПАТ "Укрнафта", закуповували у ПАТ "Укртатнафта" світлі нафтопродукти за цінами вищими, ніж аналогічне імпортне паливо.
"Така узгоджена поведінка учасників проєкту "Авіас" порушує конкуренцію між операторами АЗС на ринку. Тому ціни на світлі нафтопродукти в мережі "Авіас" встановлювалися в антиконкурентних умовах", – зазначили в АМКУ.
Як відомо, мережа АЗС групи "Приват" складається з 1540 заправок, що працюють під 11 брендами: "Авіас", "Авіас плюс", "Укрнафта", "Укртатнафта", ANP, "Мавекс", "Мавекс плюс", Sentosa Oil та інші. У низці регіонів вони займають більш як 40% від загальної кількості АЗС. Формально управління мережею АЗС здійснюють понад 50 юридичних осіб, які змінюються з інтервалом у рік. АЗС групи "Приват", як правило, ведуть синхронну цінову політику і забезпечуються нафтопродуктами з єдиного джерела – НПЗ компанії "Укртатнафта" (контролюється структурами Ігоря Коломойського).
Нагадаємо, раніше Антимонопольний комітет порекомендував низці мереж АЗС знизити роздрібні ціни на газ, бензин та дизельне паливо.