Поради громадянам на звільнених територіях – МОЗ України

Людині, яка жила в деокупованому населеному пункті чи була звільнена з полону, потрібно звернути увагу на рекомендації від спеціалістів, які допоможуть впоратися з цим важким досвідом.

Про корисні поради від доктора психологічних наук і експерта проєкту "Психічне здоров'я для України" Віталія Климчука розповідає "Дивогляд" із посиланням на МОЗ України.

Першочергові потреби

Подбайте про фізичну безпеку, наявність харчів, питної води, відновлення свого режиму сну. Повідомте про свої потреби працівникам державних структур або гуманітарних організацій, щоб ті змогли вчасно забезпечити вас необхідним.

Медичне обстеження

Зверніться з цим питанням до сімейного лікаря, мобільної бригади чи іншого доступного фахівця. На ваш стан здоров'я могли негативного вплинути тривале зневоднення, недоїдання, недосипання, постійний стрес, травми та втрати.

Дотримуйтеся поради спеціаліста, а якщо не можете його відвідати – звертайтеся за безоплатною медичною консультацією до контакт-центру МОЗ України за номером 0-800-60-20-19.

Не вживайте алкоголь

Може здатися, що подібні напої допомагають забути жахіття та покращують настрій, але це лише тимчасовий ефект. Після цього всі думки та почуття можуть повернутися, як і бажання вживати алкоголь, що може призвести до залежності. Аналогічним чином це стосується тютюну, різних наркотиків тощо.

Зв'язок із близькими

Повідомте близьким, друзям і родичам, що ви живі, обговоріть із ними пережите та поділиться думками чи переживаннями. Якщо ви вважаєте, що почуте може їх травмувати – спершу спитайте, чи готові вони до цієї розмови.

родина, зв'язок, сім'я
родина, зв'язок, сім'я
Фото: Shutterstock

Читайте також:

Спілкування з тими, хто був у схожому становищі

Контактування з людьми, які пережили аналогічний досвід (наприклад, сусіди), може допомогти. Підтримка від людини зі схожим досвідом може бути важливою.

Потрібно бути готовим, що за полегшенням може настати спустошення, виснаження, перевтома. Це є природною реакцією на надмірний стрес. Організм має отримати час і можливості для відновлення. Після пережитого ви можете мати ознаки посттравматичного стресового розладу (ПТСР):

  • небажані спогади, думки та почуття, що зринають у пам'яті без вашого бажання;
  • прагнення уникати певних місць, подій, людей, які пов'язані з пережитим досвідом;
  • надмірна тривога, реакція на певні звуки, запахи тощо.

У МОЗ наголошують, що можна звернутися на "гарячу лінію" для психологічної допомоги українцям, які постраждали від війни, за номером 0-800-100-102. Вона працює щодня з 10:00 до 20:00, дзвінки безкоштовні.

Окрім цього, фахівці нагадали про корисні номери, куди можна звернутися за безоплатною консультацією:

  • урядова "гаряча лінія" – 15-45;
  • номер організації "Людина в біді" – 0-800-210-160 (цілодобово);
  • телефон довіри Київського міського центру психолого-психіатричної допомоги у разі стану душевної кризи – (044) 456-17-02, (044) 456-17-25 (цілодобово);
  • лінія емоційної підтримки МОМ – 0-800-211-444 (з 10:00 до 20:00 щодня);
  • лінія запобігання самогубствам Ukraine LifeLine – 7333.

До речі, раніше "Дивогляд" повідомляв, що українці придбали на 32% більше антидепресантів, ніж минулого року.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram Дивогляд 5.UA.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше