Проте, попри постійну загрозу обстрілів і замінування територій, українські археологи продовжують робити вражаючі відкриття, які допомагають краще зрозуміти історію нашої країни. Сьогодні, 15 серпня, в Україні відзначають День археолога, що є відмінною нагодою вшанувати працю тих, хто присвячує себе дослідженню нашого минулого. У цьому матеріалі ми згадаємо про десять цікавих знахідок, про які раніше повідомляв сайт "Дивогляд".
Наукове життя триває
- Початок повномасштабного російського вторгнення
Ще у травні 2022 року, коли розпочалося повномасштабне вторгнення росії, тероборона в Одесі натрапила на стародавні артефакти під час створення (ви можете перейти за цим і наступним посиланням, щоб побачити фото та дізнатися більше про археологічне відкриття) фортифікаційних укріплень. Виявлені амфори датуються IV-V століттями до нашої ери, що свідчить про наявність давньої цивілізації в цьому регіоні.
- Софійський собор і підземні ходи
Археологи виявили таємничі підземні ходи в районі Софійського собору, що сталося під час реставраційних робіт на території Національного заповідника "Софія Київська". Один з ходів веде до підвальних приміщень церкви, де знайдено предмети побуту, такі як стародавній посуд. Головний реставратор Вадим Кириленко описав це відкриття як "справжній клондайк для вчених".
- Поховання віком понад 3 тисячі років
На Зміївських кручах у Харківській області, родина переселенців знайшла людський череп, що привело до виявлення глиняного горщика, датованого скіфською добою. Подальші розкопки виявили ще три поховання зубрівської культури, що існувала у XV-XIII століттях до н.е.
- Каховське водосховище
Після підриву Каховської ГЕС у 2023 році, на дні водосховища виявили численні артефакти, які датуються різними історичними періодами, від палеоліту до Другої світової війни. Історик Андрій (ім’я змінено на його прохання) і його колеги знайшли численні цінні знахідки на обмілілих територіях.
- Найдавніший міський герб
Під час розкопок у Володимирі на Волині студенти натрапили на залишки споруди, ймовірно, міського магістрату, і знайшли найдавніший міський герб XVI-XVII століть. Цей герб, який відзначений ще з 1324 року, є важливим свідченням історії міста.
- Скіфи та велике переселення народів
На Котелевському городищі в Полтавській області археологи виявили численні артефакти, включаючи залізні наконечники стріл та кераміку, які відносяться до "темного періоду" III-I століть до н.е. Це допомагає зрозуміти еволюцію культурних впливів у цьому регіоні.
- Тисячолітня писанка
У Волинській області місцевий житель Олександр Міщук виявив писанку ХІ-ХІІ століть. Ця глиняна писанка, що була знайдена під час сільськогосподарських робіт, є важливим артефактом, що підтверджує традиції розпису яєць в Україні.
- ЗСУ рятують не тільки український народ, але й артефакти
Воїн ЗСУ Дмитро Романчук з Дніпра врятував кам’яну бабу, знайдену неподалік фронту. Ця статуя, що представляє половецького воїна, була евакуйована з небезпечної зони і є важливим доповненням до колекції археологічних знахідок.
- Артефакт, створений людьми до нашої ери
В селі Крилос Івано-Франківської області археологи виявили оборонний вал ранньої залізної доби та фрагменти кераміки. Знайденіі предмети допомагають зрозуміти, як виглядала рання залізна доба в цьому регіоні.
- Стародавнє кладовище
Поблизу населеного пункту Острів, на південь від Києва, було знайдено стародавнє кладовище XI століття зі 107 могилами. У похованнях чоловіків виявлені мечі та списи, а в жіночих – прикраси, що свідчать про складні обряди прощання.
Ці знахідки, попри умови війни, доводять, що археологічні дослідження продовжують приносити важливі відкриття, що збагачують нашу історичну спадщину.
Раніше "Дивогляд" розповідав про 30 сюрреалістичних археологічних відкриттів, які вас вразять.