Боєць ЗСУ врятував унікальний артефакт ХІІ століття, знайдений на полі бою – фото

Воїн ЗСУ Дмитро Романчук із Дніпра став рятівником унікальної археологічної знахідки, виявленої неподалік від фронту

Раніше Дмитро працював у Дніпровському історичному музеї, тому відразу усвідомив значення випадкової знахідки – стародавньої статуї. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на "ТСН".

Попри пошкодження, фахівці музею вважають скульптуру дуже цінною

З території Донеччини до Дніпра було евакуйовано кам'яну бабу, вік якої налічує приблизно тисячу років. Знахідку, виявлену Дмитром Романчуком, який зараз служить в армії, витягли з небезпечної зони неподалік від місця бойових дій.

Ця скульптура роками була покинута під парканом в одному з населених пунктів Донеччини та не привертала уваги, поки на неї не натрапив Романчук. З'ясувалось, що це древня половецька кам'яна баба.

Хоча знахідку традиційно називають "бабою", насправді вона представляє чоловіка. Експерти припускають, що це воїн половецької епохи, ймовірно, з XII століття, але час та пошкодження зробили своє – статуя могла бути або пізнішого періоду, або зазнала значних пошкоджень.

Романчук із товаришами по зброї взяли на себе місію з порятунку цього артефакту, попри те, що вона знаходилася всього за 10 км від лінії фронту.

"Дуже складно було її витягнути з ями, вона кілограмів 700-800, якщо не більше. У тих умовах, де вона знаходилася, вона була під загрозою знищення, і так уже була пошкоджена до цього часу осколком від міни", – ділиться Дмитро.

Завдяки зусиллям військових скульптуру вдалося евакуювати до безпечнішої зони, звідки її переправили до Дніпра. Статуя майже тисячолітнього віку втратила голову та частини тіла, а під час повномасштабної війни отримала "поранення" в плече.

"Без голови вона була давно, по стану каменю в неї видно, що голову відбили 200-300 років тому, важко сказати, лише там плече видно, що сучасний скол, його трохи брудом, дощем вже замило", – коментує Романчук.

Попри пошкодження, фахівці музею вважають скульптуру дуже цінною. А те, що її вдалося врятувати, називають чудом.

"Від XII століття, фактично 900 років проіснувала на цій території й от зараз і часи нашої сучасної війни вона банально нищиться. Але скільки таких пам'яток знищено, скільки таких пам'яток залишилось на окупованій території, зараз ми навіть не можемо підрахувати", – розмірковує в.о. директора історичного музею Олександр Старік.

На сьогодні у світі існує близько двох тисяч скульптур, подібних до цієї половецької баби, із яких кількасот знаходяться в Дніпрі. Для захисту цих кам'яних фігур від обстрілів та уламків їх оснастили спеціальними кевларовими бронежилетами. Вже незабаром реставрована скульптура, привезена з Донеччини, поповнить експозицію музею.

Половецькі баби – що це?

Половецькі баби – це унікальні кам'яні скульптури, створені в період з Х по ХІІІ століття народами, що населяли степові регіони сучасної України, Південної росії та Казахстану. Вони представляють собою витесані з каменю фігури, які часто ідентифікують як зображення воїнів або знатних осіб, хоча в народі їх називають "бабами".

Скульптури слугували могильними пам'ятниками та виконували ритуальні функції. Характерними рисами є геометрично спрощені форми, зображення обличчя, озброєння та прикрас. Половецькі баби є важливою частиною культурної спадщини та дослідження історії степових культур.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що археологи зробили значуще відкриття у Мукачівському замку.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше