Як у стародавні часи сприймали дітей із синдромом Дауна – цікаве дослідження

Вчені розкрили ставлення давніх цивілізацій до дітей з особливими потребами, зокрема з синдромом Дауна, проаналізувавши ДНК близько 10 тисяч індивідів з минулого

Під керівництвом Адама Рорлаха з Інституту еволюційної антропології імені Макса Планка було проведено дослідження, що відкриває нові аспекти життя осіб з генетичними відмінностями та їхніх громад. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на IFLScience.

Давні згадки та сумніви вчених щодо стереотипів

Зазвичай люди мають 46 хромосом, однак в окремих випадках можуть спостерігатися аномалії, як-от анеуплоїдія. Синдром Дауна, який сьогодні виявляється в однієї з 1000 новонароджених дітей, обумовлений наявністю екстра копії 21-ї хромосоми, або трисомією. До цього часу мало було відомо про частоту цього синдрому в стародавні часи.

Завдяки роботі Рорлаха та його міжнародної групи дослідників, які провели перше у своєму роді систематичне вивчення рідкісних генетичних розладів у геномах людей минулих епох, було ідентифіковано шість осіб з додатковими фрагментами ДНК хромосоми 21, що є показником синдрому Дауна. Зразки охоплювали час від XVII століття у Фінляндії до бронзової доби в Греції та Болгарії та залізної доби в Іспанії, датовані 2 500 до 5 000 роками тому.

Вивчення дало важливі дані про життя давніх дітей з цим синдромом. Виявлено, що всі шість осіб померли в дитинстві, а одна дитина прожила лише до свого першого року життя, ймовірно, через ослаблення здоров'я, спричинене синдромом Дауна. Хоча сучасна медицина здатна вирішити багато із цих проблем, у давнину вони були великим викликом.

Знахідки свідчать про те, що до осіб з особливими потребами ставилися з повагою і турботою, що підтверджується особливими поховальними ритуалами. Біля могил знайдено прикраси, мушлі та рештки тварин, що свідчить про високий соціальний статус цих дітей. Найстаріші поховання, розташовані в середовищі спільнот, вказують на важливе місце цих осіб у громаді.

Не лише синдром Дауна був виявлений серед рідкісних захворювань; інший індивід мав збільшену кількість ДНК хромосоми 18, що вказує на синдром Едвардса, пов'язаний з серйозними ускладненнями та зменшенням тривалості життя. Цю дитину також поховали з особливими почестями в місці залізної доби в Іспанії, що демонструє її визнання у суспільстві.

Роберто Ріш, співавтор дослідження, наголошує, що отримані дані викликають сумніви в існуючих стереотипах про ставлення стародавніх спільнот до людей з вадами розвитку, вказуючи на високий рівень емпатії та турботи, який перевищує загальноприйняті уявлення.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що депутатку із синдромом Дауна вперше обрали до парламенту в Іспанії.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше