Найяскравіший об'єкт у Всесвіті та чорна діра, яка щодня "з'їдає" одне Сонце – цікаве дослідження

Науковці встановили існування найяскравішого квазара серед усіх відомих і чорної діри, що демонструє рекордні темпи поглинання матерії, яка живить згаданий квазар

Експерти визначили, що цей об'єкт, чия яскравість перевищує сонячну в 500 трлн разів, являє собою квазар. Його ідентифікували 44 роки тому, але лише недавно з'ясували, що він є найсвітлішою точкою у Всесвіті з усіх колись знайдених. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Space.

Що таке квазари та скільки матерії "з'їдає" чорна діра?

Встановлено, що джерелом енергії для квазара служить надмасивна чорна діра. Вона поглинає матерію з неймовірною швидкістю, щоденно з'їдаючи кількість матерії, еквівалентну масі Сонця.

Квазари створюються в центральних регіонах деяких галактик, де надмасивні чорні діри активно вбирають матерію. В результаті цього в акреційному диску накопичується стільки речовини, що її обертання випромінює величезну кількість світла, перетворюючи квазар на об'єкт, чия яскравість багаторазово перевищує сукупну яскравість зірок його галактики.

Об'єкт під назвою J0529-4351 був виявлений у 1980 році, проте до недавнього часу не було відомо про його істинну природу та рекордні характеристики.

Світло від цього квазара долало шлях до Землі протягом 12 млрд років, вказуючи на те, що ми бачимо його у стані, в якому він був приблизно 1,8 млрд років після народження Всесвіту. Як було зазначено, за існування квазарів відповідають надмасивні чорні діри.

Чорна діра, яка живить квазар J0529-4351, має масу в 17-19 млрд разів вищу за масу Сонця і щорічно поглинає матерію, що в сумі еквівалентна 370 сонячним масам, тобто щодня вона "з'їдає" об'єми, рівні масі Сонця.

Область космосу навколо J0529-4351
Область космосу навколо J0529-4351
Фото: ESO/Digitized Sky Survey 2/Dark Energy Survey

Ця чорна діра вважається найбільш швидкозростаючою та "голодною" серед усіх відомих астрономічних об'єктів, оскільки її темпи поглинання матерії та зростання є надзвичайно високими.

Вона досягла максимально можливих темпів зростання, а завдяки цьому квазар випромінює неймовірну кількість світла, стаючи найбільш сяючим об'єктом у відомому Всесвіті. Вчені дійшли висновку, що його яскравість у 500 трлн разів перевищує сонячну.

Також було виявлено, що акреційний диск чорної діри має діаметр приблизно 7 світлових років, що еквівалентно подорожі між Землею та Сонцем 45 тисяч разів.

Це відкриття надає вченим додаткову інформацію для дослідження процесів зростання та еволюції надмасивних чорних дір, які функціонують на межі своїх можливостей. Очікується, що подальші спостереження допоможуть зрозуміти, як у ранньому Всесвіті чорні діри могли досягти таких величезних розмірів у порівняно короткі терміни.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що астрономи вперше виявили воду на астероїді.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше