Соцопитування

Чи вірять українці у тарологію, астрологію й екстрасенсорні здібності – КМІС

Shutterstock

Опитування проводилося як серед жінок, так і серед чоловіків

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) з'ясував, скільки українців вірять в астрологію, тарологію й екстрасенсорні здібності, передає "Дивогляд" із посиланням на результати опитування відомства.

Результати опитування

Загалом спостерігається наступна тенденція:

  • 35% українців вірять в астрологію;
  • 25% вірять в екстрасенсорні здібності;
  • 15% – у тарологію;
  • 43% вірять принаймні в щось одне з цього переліку.

Соціологи відмітили, що в астрологію, екстрасенсорні здібності й тарологію вірять як жінки, так і чоловіки, однак, вищий показник спостерігається саме серед жінок – 49% проти 36% серед чоловіків.

Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький відмітив, що кризові та психологічно складні періоди є "сприятливим" середовищем для зростання інтересу до астрології, екстрасенсорних здібностей і тарології.

Так, за результатами опитування КМІС для NDI у листопаді 2023 року, близько 66% українців заявляли про погіршення психічного здоров'я в результати бойових дій в Україні (73% серед жінок і 56% серед чоловіків).

"Враховуючи масштаб ситуації, у разі бажання вести дискусії навряд чи доцільно вдаватися до простого таврування людей, які вірять в астрологію тощо. Основа віри є досить складною і її швидко не розвіяти простими аргументами (чи тим більше глузуваннями). Разом з цим питання також потребує уваги, оскільки багато людей у складних обставинах можуть під впливом недобросовісних людей зазнати значних втрат або вдатися до деструктивних дій", – сказав Грушецький.

Як формулювали запитання для респондентів

Соціологи ставили респондентам запитання і давали декілька варіантів відповідей: "Деякі люди вірять в астрологію, тарологію, екстрасенсорні здібності. Інші люди не вірять у це. А як щодо Вас? Ви особисто скоріше вірите чи ні у…":

  • астрологію – вплив небесних тіл на земний світ і людину (на її темперамент, характер, вчинки та долю), при цьому соціологи також зауважували, що астрологія і наука "астрономія" – це різні речі;
  • тарологію – читання життя/майбутнє по картах;
  • екстрасенсорні здібності – ясновидіння, можливість рухати предмети силою думки тощо.

Як проводилось опитування

Власне всеукраїнське опитування громадської думки "Омнібус" Київського міжнародного інституту соціології проводилося у період із 17 лютого до 5 березня 2024 року. При цьому експерти використали метод опитування, відомий як телефонне інтерв'ю з використанням комп'ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням).

В опитуванні взяли участь 2008 повнолітніх громадян України з різних регіонів крім жителів АР Крим, інших регіонів, що не контролюються київською владою і громадян, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року

"Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% для показників, близьких до 25%, 1,5% – для показників, близьких до 10%, 1,1% – для показників, близьких до 5%", – йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, скільки українців виступають за надання російській мові статусу другої державної.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ