Великий піст 2024 року: що заборонено, коли починається та важливі традиції

Великий піст стоїть на чолі християнських духовних практик як найважливіший та найсуворіший період

Протягом цього часу, віряни утримуються від усіляких розваг і вживання продуктів тваринного походження, присвячуючи свій час духовному зростанню. Великий піст триває 48 днів і завершується напередодні Великодня. Про це повідомляє "Дивогляд".

Дата початку посту перед Великоднем 2024

У 2024 році Великдень припадає на 5 травня, тож початок Великого посту випадає на понеділок, 18 березня, а завершення – на суботу, 4 травня. Традиційно, цей період триває 48 днів.

Великодній пост розпочинається з Чотиридесятниці (40 днів) і завершується Страсною седмицею (останній тиждень перед Великоднем).

Віряни слідують певним правилам, включаючи утримання від певних продуктів. Цей час використовується для очищення душі від гріхів перед відзначенням Світлого дня, а також як вшанування сорокаденного посту Ісуса Христа перед Його розп'яттям і Воскресінням.

Значення та історія

Церква встановила Великий піст на згадку про 40-денне перебування Ісуса в пустелі, де він утримувався від споживання м'яса, веселощів та інших розваг.

Перший день цього посту називають Чистим понеділком, а перший тиждень – Чистою седмицею. У цей час наші предки традиційно споживали гриби, соління, квашені продукти. Наступний тиждень має назву Друга седмиця, коли дівчата зазвичай починали вишивати свій весільний одяг.

Великий піст
Великий піст
Фото: glavcom.ua

Третій і четвертий тижні відомі як Хрестопоклонні. У четвер господині зазвичай пекли пісні печива у формі хрестів із родзинками посередині, символізуючи пошану до хреста, на якому Ісус прийняв смерть заради порятунку людства.

П'ятий тиждень відомий як Похвальна седмиця, а шостий – як Вербна неділя. Суботу перед нею називають Лазаревою суботою, вшановуючи пам'ять про воскресіння Лазаря, брата Марфи та Марії, Ісусом Христом.

Що заборонено їсти та графік харчування

Протягом Великого посту віруючі готують себе до Великодніх свят не тільки через духовне очищення, а й тілесне. Цей час присвячений збільшенню молитовного життя та читанню духовної літератури, а також обмеженню у їжі, звертаючи увагу лише на пісні страви. Важливо протягом посту хоча б раз причаститися і висповідатися.

У цей період ставляться обмеження на споживання м'яса, риби, яєць, молочних продуктів, а також на вживання їжі більше ніж один раз на добу, випивку алкогольних напоїв і куріння. До дозволеного списку належать овочі, фрукти, горіхи, сухофрукти, маринади, соління, сухарі, чай, печиво, гриби, чорний та сірий хліб, каші на воді, киселі. Також варто утриматися від будь-яких проявів грубості та задоволень тілесних втіх.

У суботи та неділі, а також у дні великих церковних свят, що припадають на час Великого посту, допускається додавати в їжу пісну олію і вино, а кількість прийомів їжі може бути збільшено до двох разів на день.

Особливо строгими є перші чотири дні посту та вся Страсна седмиця (останній тиждень посту). У Чистий понеділок і Велику п'ятницю поститься повністю, тоді як у першу п'ятницю дозволяється вживання вареної пшениці з додаванням цукру чи меду.

Розклад харчування на інші дні посту виглядає наступним чином:

  • понеділок, середа, п'ятниця – дні сухоїдіння, коли дозволяються компоти, вода, свіжі овочі та фрукти;
  • вівторок та четвер – можна вживати гарячі страви без додавання олії;
  • субота та неділя – прийом гарячих страв з олією.

З благословення священнослужителя допускаються послаблення посту для вагітних жінок, людей з певними захворюваннями, дітей та осіб похилого віку. Також можливі виключення для тих, хто подорожує.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що священник УГКЦ відповів, чи можна займатися сексом під час посту і які заборони існують.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше