Марс

Марсохід Perseverance знайшов нові ймовірні докази життя на Марсі

Shutterstock

Апарат зібрав зразки з порід у дельті річки

Марсохід Perseverance виявив органічні елементи у дельті давньої марсіанської річки. Як повідомляє "Дивогляд", це дуже визначне відкриття, яке може свідчити про те, що на Марсі раніше існувало життя.

Останні кілька місяці марсохід досліджував залишки дельти річки, що всередині кратера Джезеро на Червоній планеті. Кілька млрд років тому на цьому місці було велике озеро.

З початку липня Perseverance збирав зразки з порід у дельті річки. Всі вони доводять той факт, що ця частина Марса у далекому минулому могла містити землеподібні організми. Не варто виключати й того, що мікробне життя також могло спостерігатися у тій частині Марсу. 

"Скелі, які ми досліджували на дельті, мають найвищу концентрацію органічної речовини, яку ми коли-небудь знаходили під час місії. І звичайно, органічні молекули є будівельними блоками життя. Так що все це дуже цікаво, оскільки ми маємо гірські породи, які були відкладені в придатному для життя середовищі в озері, яке несе в собі органічні речовини", – сказав науковий співробітник NASA Кен Фарлі.

Нещодавно Perseverance вивчив скелі, завширшки в 1 м. Увагу науковців привернув дрібнозернистий грязьовий камінь, що утворився на дні озера Джезеро. Згодом йому дали назву хребет Дикої кішки. 

Знахідка була проаналізована інструментом SHERLOC, який шляхом комбінаційного розсіювання сканує придатні для життя середовища для виявлення органічних і хімічних речовин. В ході дослідження хребта Дикої кішки інструмент виявив, що порода сповнена органічними речовинами, що мають тісний зв'язок з сульфатами.

Науковці пояснюють це з тим, що в процесі випаровування озера, органіка і сульфати відкладалися, зберігалися і концентрувалися.

"Це робить ці зразки і цей набір спостережень одними з найбільш інтригуючих, що ми зробили до цього часу в рамках місії, і виправдовує те хвилювання, яке було у команди, коли ми наближалися до фронту дельти", – додає Сунанда Шарма з NASA JPL.

На Землі сульфатні відкладення можуть зберігати в собі органіку, що містить ознаки життя – біосигнатури. Щодо ситуації на Марсі експерти Фарлі і Шарма зазначили, що виявлені сполуки хибно вважати біосигнатурами. Фахівці пояснюють свою думку тим, що органічні речовини можуть бути результатом геологічних процесів, а даних марсохода недостатньо для того, щоб зробити вирішальні й однозначні висновки. 

У майбутньому зразки, які марсохід збирає на Червоній планеті, будуть передані на Землю (2033 рік) місією NASA та Європейського космічного агентства (ESA). Після цього дослідженням займуться науковці з усього світу. 

Наразі вже 15 з 43 пробірок Perseverance заповнені, запечатані і готові до відправлення на Землю. Дванадцять пробірок містять в собі пробурені керни гірських порід, в одній запечатаний зразок атмосфери, а дві – "пробірки-свідки" – містять в собі зразки, завдяки яким можна буде визначити, які матеріали є забруднювачами Землі (якщо такі є).  

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" повідомляв, що у NASA створили цікавий сервіс, який демонструє, як би звучав ваш голос в умовах Марсу.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram – Дивогляд 5.UA.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ