Лікарі

Також лягає спати: вчені розповіли про режим імунної системи і коли вона найактивніша

Shutterstock

Результати допоможуть науковцям підвищити ефективність вакцини та інших препаратів для лікування раку та важких захворювань

Людський організм також потребує відпочинку. Як що ми самі собі можемо обрати час для цього, то організм живе за певним режимом. Зокрема, імунна система. У певні проміжки часу вона має періоди активності та пасиву. Про них розповідає "Дивогляд" із посиланням на Nature Immunology.

Вчені з Женевського університету (Швейцарія) та Університету Людвіга-Максиміліана (Німеччина) з'ясували, що активність імунної системи залежить передусім від пори доби. Фахівці пояснюють це так званими циркадними ритмами, які регулюють фізіологічні процеси протягом дня. 

Мова йде про адаптивну імунну систему, яка потребує певного часу, для того, щоб сформувати реакцію, яка зберігається завдяки функціонуванню клітинної пам'яті. 

Щоб з'ясувати ефективність та роль цих циркадних ритмів для регулювання періодів активності та відпочинку імунної системи фахівці провели дослідження, під час якого проаналізували процес переміщення дендритних клітин зі шкіри до лімфатичної системи. Вчені помітили, що міграція клітин відбувається по лімфатичних судинах у напрямку лімфатичних вузлів. Саме у цьому місці антигени надають відповідну реацію проти патогену. 

Перше дослідження було проведено на дендритних клітинах мишей. Коли експеримент пройшов вдало, його повторили на клітинах шкіри людини. Результати були наступними:

"У клітинах людини й миші ми виявили одні й ті ж молекули з перевернутим ритмом, відповідним до способів життя двох видів: нічний для гризунів і денний для людини. Це підтверджує, що цей ритм регулюється природною активністю відповідно до чергування дня і ночі", – йдеться в дослідженні.

Так, фахівці з'ясували, що шлях імунних клітин зі шкіри людини до лімфатичних вузлів триває близько 24 годин. Найвища точка імунної функції фіксується у фазі спокою, яка у людей припадає на ранок. 

Такі результати допоможуть вченим підвищити ефективність вакцини та інших препаратів для лікування раку і інших важких захворювань. 

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, що треба пити для підвищення імунітету.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше