Кокосова олія

"Чиста отрута": фахівці розповіли про шкоду кокосової олії у кулінарії – чи можна її використовувати як beauty-засіб

Shutterstock

Сучасним трендовим кулінарним продуктом вважається кокосова олія. Деякі нутриціологи та дієтологи радять використовувати її у приготуванні, у той час, як інші наполегливо рекомендують утриматися від вживання цієї олії в якості продукту харчування.

"Дивогляд" із посиланням на SkyNews повідомляє, що професорка з Гарвардського університету Карін Міхелс детально розкрила питання користі та шкоди кокосової олії на своїй лекції.

Лекція під назвою Coconut Oil and Other Nutritional Errors ("Кокосова олія та інші харчові помилки") справила справжній фурор у мережі. За лічені години вона тезисно була опублікована у різних газетах та журналах, а також зібрала мільйон переглядів на YouTube.

Вже з назви можна зрозуміти, що Карін Міхелс відноситься до противників кокосової олії. Вона вважає цей продукт "чистою отрутою", який став справжнім суперфудом для багатьох. 

"Отруйність" продукту фахівчиня пояснює надмірно високою часткою насичених жирів, що містяться у ньому. Згідно з науковими дослідженнями, саме ці елементи підвищують рівень холестерину в організмі людини, а разом із ними сприяють утворенню серцевих захворювань. Це підтвердили й в Американській кардіологічній асоціації: 

"Оскільки кокосова олія підвищує рівень "поганого" холестерину, що є причиною серцево-судинних захворювань, і не має доведених сприятливих ефектів, ми радимо не використовувати її", – йдеться у повідомленні асоціації.

Питання шкоди та користі кокосової олії ще у 2016 році розглянув Британський фонд харчування. Фахівці також висловили думку, схожу з тією, яку висунули в Американській кардіологічній асоціації:

"Якщо вам подобається смак кокосової олії, то включайте її в раціон, але не у великій кількості і не часто. Цей продукт сповнений насиченими жирами, які мають прямий зв'язок з підвищенням рівня холестерину в крові і підвищеним ризиком серцевих захворювань", – розповіли у фонді харчування.

Чи можна використовувати кокосову олію як beauty-засіб?

Варто відмітити, що цей продукт використовується не лише у харчуванні, але й у догляді за волоссям та шкірою. Масажисти вважають, що кокосова олія має зволожуючий ефект, який надає шкірі людини сяяння та візуальної пружності.

Краса
Краса
Фото: Shutterstock

Щодо цього питання Карін Міхелс також має власну думку, яка дещо відрізняється від інших:

"Як засіб для зняття макіяжу кокосова олія дійсно непогана – як, втім, і всі олії. Але особисто я воліла б використовувати спеціальний продукт на олійній основі. В ролі зволожувача для тіла я б точно її не вибрала. Є безліч олій та кремів, які значно краще впораються з доглядом за шкірою”, – висловилася вчена з Гарварду.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, чи може кокосова олія бути ефективною у лікуванні COVID-19.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ