6 причин, чому вам не варто усувати картоплю зі свого меню

Картопля має не найкращу репутацію серед людей, які дотримуються правильного харчування. Вважається, що цей продукт не має корисних властивостей, натомість переповнений калоріями.

Однак дієтологи стверджують, що картоплю виключають із раціону дарма. Про це пише "Дивогляд" із посиланням на  Medicalxpress.

Звичайно, споживання завеликої кількості будь-якої групи продуктів може негативно позначитися на нашому самопочутті. Але, якщо картоплю правильно готувати і споживати в міру, то це дуже навіть корисний і цінний продукт.

Британські дієтологи назвали 6 причин, чому нам потрібно їсти картоплю.

1. Вітамін С

Люди зазвичай асоціюють вітамін С з апельсинами та іншими цитрусовими. Але важливим джерелом вітаміну С в дієтах багатьох країн протягом більшої частини 20 століття насправді була картопля. В середньому невелика картоплина (150 г) забезпечує нам приблизно 15% щоденної норми вітаміну С.

Вітамін С важливий, оскільки він не тільки підтримує імунну функцію та містить антиоксиданти, він відіграє важливу роль у формуванні сполучної тканини, яка допомагає суглобам працювати і утримує зуби на місці. Ось чому дефіцит вітаміну С (цинга) пов’язаний з випаданням зубів.

2. Вітамін В6

Вітамін В6 є важливим елементом, який допомагає понад 100 ферментам в організмі нормально функціонувати, дозволяючи їм розщеплювати білки - процес, який є ключем до хорошої роботи нервової системи. Це також може бути причиною того, що В6 пов’язаний із хорошим психічним здоров’ям.

Як правило, маленька картопля міститиме приблизно чверть рекомендованої щоденної норми вітаміну В6 для дорослої людини.

3. Калій

Наявність калію в наших клітинах важлива для регулювання передавання електричних сигналів у м’язах і нервах. Отже, якщо рівень калію стає занадто високим або низьким, це може зупинити наше серце.

Картопля, зварена або запечена у кожушках, містить третину денної норми калію. Найменше цього мікроелементу у картоплі, яку варять почищеною і порізаною на шматочки.

Людям із захворюваннями нирок, що може обмежити здатність виводити надлишок калію з організму, можливо, доведеться обмежити кількість картоплі, яку вони їдять. І якщо ви смажите картоплю, будьте уважні, скільки олії ви використовуєте.

Картопля
Картопля
Фото: Shutterstock

4. Холін

Холін - це невелика сполука, яка приєднується до жиру, утворюючи фосфоліпіди, будівельні блоки клітинних стінок, а також нейромедіатор ацетилхолін (який допомагає нам скорочувати м’язи, розширювати судини та сповільнювати серцевий ритм).

Після продуктів, багатих білками (таких як м’ясо і соя), картопля знаходиться на другому місці за вмістом холіну.

Вживання холіну є життєво необхідним, адже це впливає на роботу мозку, нервів і м’язів. Особливо важливим холін є для вагітних, адже у плоді, що зростає, формується багато клітин і органів.

У картоплі в кожушку міститься 10% денної потреби у холіні.

5. Корисно для нашого шлунку

Приготування та охолодження картоплі перед вживанням дозволяє утворити стійкий крохмаль. Цей здоровий крохмаль багато в чому допомагає нашому організму, в тому числі, діючи як пребіотик (що важливо для здорового мікробіому кишечника).

Охолодження приготовлених крохмалів призводить до їх руйнування. Хоча це насправді ускладнює їх перетравлення, однак бактерії в нашій товстій кишці потім ферментують їх, виробляючи сполуки, подібні до оцту, які називаються коротколанцюговими жирними кислотами. Ці жирні кислоти живлять наші кишки та підтримують їх здоров’я.

Коротколанцюгові жирні кислоти можуть також змінити наш метаболізм у кращий бік, сприяючи зниженню рівня жиру та цукру в крові. Це, разом із високим вмістом води та низьким вмістом жиру, робить варену та приготовану на пару картоплю низькокалорійною, поживною та насиченою їжею.

6. Не містить глютену

Картопля також від природи не містить глютену, тому є чудовим варіантом для людей, хворих на целіакію, або яким потрібно уникати глютену.

Те саме стосується солодкої картоплі, яка також має нижчий глікемічний індекс - це означає, що вона не спричиняє різкого стрибка рівня цукру в крові, що може допомогти контролювати вагу та апетит. Однак солодка картопля має трохи більше калорій та вуглеводів, ніж звичайна картопля, хоча вона містить більше бета-каротину (форми вітаміну А).

До речі, середня варена картоплина містить всього 130 ккал. Це менше, ніж банан такого ж розміру. Якщо ви стежите за калоріями, найкращий спосіб приготування картоплі – варіння або на пару. Запікання теж здоровий варіант, але така страва міститиме більше калорій на 100 г, адже при запіканні випаровується вода.

Краще уникати картоплі фрі та чипсів, адже вони містять забагато олії та солі.

Також не варто вживати картоплю, яка позеленіла. Таке може виникати, коли плоди зберігають на світлі. Тоді у картоплі можуть з’являтися токсини, які подразнюють шлунок.

Раніше "Дивогляд" розповідав про 5 корисних жирних продуктів, які незаслужено "демонізують".

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше