Вантажівки з горілкою і заражені костюми школярів: розсекречені звіти агентів КДБ про Чорнобильську катастрофу

26 квітня 2022 року виповнюється 36 років з дня катастрофи на Чорнобильській АЕС.

Від самого початку влада приховувала правду про причини і наслідки аварії і лише нещодавно секретні архіви почали відкривати.

"Дивогляд" вирішив згадати кілька маловідомих фактів про те, що відбувалося після аварії.

  • Поки весь західний світ завмер від жаху після звісток про радіоактивні хмари, які накрили більшу частину Європи і схід США, в СРСР готувалися до масових святкувань 1 Травня.

Піонерів активно тренували марширувати рівними рядами на демонстраціях, і видали їм тренувальні костюми.

У звіті 6 відділу УКДБ СРСР по Києву і Київській області про оперативну ситуацію від 8 травня 1986 року доповідали:

"На період підготовки демонстрації 1 Травня учням шкіл були видані тренувальні костюми, в яких вони репетирували програму 27, 28, 29 квітня. З 5 по 8 травня ці костюми були здані в школи. Одяг має досить високий рівень фону. Школи мають намір здати костюми до палацу піонерів. Необхідна дезактивація".

  • Іноземці, яким "пощастило" бути в Україні чи Білорусі на час аварії, здається, знали трохи більше, ніж громадяни СРСР. І не дивно, що вони хотіли якнайшвидше виїхати з небезпечної зони.

У звіті 2 відділу УКДБ СРСР по Києву і Київській області від 29 квітня 1986 року йшлося:

"Туристи групи СШA (31 осіб), повідомлення І-4812, які проживають в готелі "Русь", вранці 29.04.86 р намагалися придбати авіаквитки в Ленінград для дострокового виїзду з м. Києва, чинили тиск на адміністрацію готелю. Вжитими заходами через ОДР [офіцер діючого резерву] і агентуру обстановка нормалізована, група виїхала на екскурсію".

  • У Білорусі 1 травня 1986 року Рада народних депутатів дозволила іноземцям виїжджати із Гомельської області лише після медичного огляду або під письмову розписку, що іноземні громадяни не мають жодних претензій до влади Радянського Союзу.

Серіал HBO "Чорнобиль", який вийшов у 2019 році, став справжньою сенсацією і відкрив очі на багато маловідомих фактів про катастрофу не лише для іноземців, а й для самих українців. Однак у серіалі знайшлося і кілька змінених або перебільшених моментів. Зокрема, в одному з епізодів показують, як солдатам і ліквідаторам привозять горілку і роздають її ящиками.

Один із учасників тих подій, колишній ліквідатор Володимир Бардалім в інтерв’ю DW розповів, що горілки не роздавали, але натомість була пепсі-кола.

"Спочатку, коли ми тільки заїхали, давали червоне вино. Потім і його вилучили, замінили мінералкою і пепсі-колою", – згадував чоловік. Він розповів, що навколо був "сухий закон", і в сільських магазинах заборонено було продавати алкоголь військовослужбовцям: "Солдати шукали і знаходили самогон в виселених селах, наприклад, під ґанком або під собачою будкою. Багато самі були з сіл і знали, де ховають".

Натомість, у розсекречених звітах КДБ розповідається, що горілка насправді була, але не для військових, а для евакуйованих людей. У містах і селах, куди вивозили мешканців Прип’яті, Чорнобиля й інших вражених населених пунктів, приїжджали вантажівки, з яких продавали горілку. Часто місцеві мешканці висловлювали незадоволення, що "евакуйовані забезпечуються краще, ніж місцеві". Також траплялося, що біля таких вантажівок збирався величезний натовп людей, що провокувало тисняву і скандали.

Читайте також: 35 років Чорнобильській катастрофі: які секрети досі приховують про найбільшу техногенну аварію в історії

26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС сталася одна із найбільших техногенних катастроф в історії людства. Внаслідок вибуху реактора у четвертому енергоблоці радіаційне опромінення отримали майже 8,5 млн людей, понад 10 тисяч людей загинули. Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США.

Із зони забруднення евакуювали 200 тисяч людей. Люди назавжди покинули свої домівки у містах Прип'ять і Чорнобиль і ще 74 поселеннях.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше