ЗАЕС
ЗАЕС 5 канал

Десять Чорнобилів не буде: докладно про ЗАЕС і все, що варто знати про можливу катастрофу

Читайте по-русски
За добу 80% радіоактивних речовин стають неактивними і можна виходити на вулицю

Не Чорнобиль і не Фукусіма. Фахівці атомної галузі заспокоюють українців та розвінчують міфи щодо катастрофи в разі підриву Запорізької ЗАЕС. Наслідки будуть, та не катастрофічні. Чого чекати українцям та що робити, якщо росія влаштує теракт на ЗАЕС, – далі в сюжеті " 5 каналу".

"Знайти будь-які можливості і виїжджати. Наші ЗСУ йдуть по них і в них добряче підгорає", – заявила міністерка з питань тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.

Так підгорає, що в ерефії дедалі більше розганяють чутки, що саме Україна спланувала атакувати Запорізьку АЕС. І мала б це зробити 5 липня. Високоточною зброєю, безпілотниками та навіть "точкою У" з боєголовкою, начиненою ядерними відходами. Про це голосив радник гендиректора "росатому" Ренат Карчаа.

За ситуацією довкола Запорізької АЕС спостерігає вся Україна. москолота окупувала атомну станцію в березні 2022. Відтоді там перебували особовий склад та військова техніка росармії. Ще з минулого року на атомну електростанцію росіяни звозили вибухівку. Розмістили її біля чотирьох енергоблоків АЕС, замінували і ставок-охолоджувач. У ГУР МО повідомили: росіяни все підготували до теракту та поступово почали покидати ЗАЕС.

Читайте також: Ситуація на ЗАЕС: у Запоріжжі паніки серед населення немає: що знають місцеві, чого не знає решта України.

Нині на ЗАЕС, найбільшій та найпотужнішій атомній станції в Європі, енергоблоки не працюють ще з вересня 2022 року.

"Холодний стан" – це коли реактор зупинений і температура близько 100 С°. Якщо б реактор був гарячий, тобто працював би, то є загроза – розтоплене паливо і викид великої кількості радіації, радіоактивних продуктів за територію станції. Це серйозно", – зазначив головний інженер ЧАЕС 1986 року Микола Штейнберг.

Евакуювати людей та виявити потенційні зони ураження час буде, каже колишній головний інженер Чорнобильської АЕС. Імовірний теракт на атомній станції не має накоїти великого лиха.

"В нинішній ситуації серйозних наслідків бути не може, це всього-на-всього територія промислового майданчика. Реактори стоять дев'ять місяців, вони не працюють", – додав Штейнберг.

Тобто другого Чорнобиля чи Фукусіми повторитися не повинно, переконані експерти. Бо на цих двох АЕС під час аварії реактори працювали, на відміну від ЗАЕС. Кандидатка біологічних наук Катерина Шаванова припускає: навіть якщо росіяни наважаться вчинити теракт, то повторення техногенно-екологічно-гуманітарної катастрофи не буде.

Дивіться також відео: мОСКОВІЯ розглядає сценарій теракту на ЗАЕС: світ попереджено. Як підготуватися українцям.

"Розповідають, що це буде 10 Чорнобилів, циркулем малюють розповсюдження повітряних мас. Такого не може бути, тому що це інший тип реактора, він більш безпечний. Після аварії на ЧАЕС було зроблено багато висновків і всі енергоблоки зараз перебувають в таких контейнерах, вони вже накриті умовним укриттям", – запевнила кандидатка біологічних наук Катерина Шаванова.

Але за яким сценарієм розвиватимуться події на ЗАЕС, ніхто точно не знає.

"Якщо ми говоримо про реактор, але є ще пристанційне сховище, яке також може бути об’єктом їхньої терористичної дії. Все це може спричинити поширення радіоелементів на більшу відстань і тут вступають в силу інші чинники характеру природного. Це температура повітря, це вологість повітря, а це пора року і вітри спрямування в той чи інший період", – пояснила голова всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

Якщо все-таки москолота наважиться атакувати ЗАЕС, радіаційна небезпека насамперед загрожує жителям найближчих від епіцентру події населених пунктів, які розташовані в зоні 20 кілометрів.

"Смертність від гострої променевої хвороби приблизно 20-30%. Навіть, якщо людина виживає, то в подальшому в неї виникають негативні наслідки, в першу чергу в системі кровотворення, можуть виникати різноманітні онкопроцеси. Це так само ми говоримо і про хронічну променеву хворобу. Це хронічний, але тривалий вплив частих та великих доз опромінення", – зазначила лікарка-кардіологиня Наталія Стрибулевич.

Медикиня каже, обов'язково потрібно слухати рекомендації влади. А от калію йодид не треба приймати зовсім. Бо небезпечного продукту під час роботи ядерного реактора – йоду – зараз на ЗАЕС немає. Достатньо пересидіти добу вдома та постаратися не виходити на вулицю.

"За добу 80% радіоактивних речовин, вони, скажімо так, стають неактивними і після доби ми можемо вже з більшою безпекою і виходити на вулицю", – додала лікарка.

Вибух на атомній електростанції загрожує не лише людям. Радіація може завдати лиха й довкіллю.

"Забруднення ґрунтів, забруднення водних об’єктів, зеленої маси, потрапляння в атмосферне повітря і перенесення на певній відстані від об'єкта цих радіоактивних елементів", – додала Тетяна Тимочко.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

"У нас всі ж бояться, що це буде якась така аварія, що в Києві піде радіоактивний дощ, нам треба буде надягати протигази, в уявленнях радіація – це щось таке дуже страшне і відповідно ми дуже боїмося цього, але цього не буде, це очевидно. Інші наслідки – це те, що зараз надзвичайно важливо для енергетики України, це 25% в нашої генерації електроенергії – ось це важливо, і станція не працює, як має працювати. Не вистачає персоналу, працюють під тиском. І як звідти виженуть росіян, станція одразу не запрацює і як на мене – це більш страшно, ніж радіаційна аварія", – зауважила Катерина Шаванова.

Тим часом українська влада готується до будь-якого варіанту розвитку подій. Уже розгорнуті штаби, де працюють рятувальники, медики, поліцейські та енергетики.

Марта Шикула, "5 канал"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
Вибух у суді Києва: обвинувачений підірвав себе, двоє спецпризначенців поранені (оновлено)
Наступний матеріал
Гуменюк хотів утекти з-під варти, але загинув: міністр МВС розповів подробиці вибухів у суді Києва
Loading...
Розвідка знає: Захід вживає непублічних кроків щодо недопущення аварії на ЗАЕС – "Незламна країна"

Розвідка знає: Захід вживає непублічних кроків щодо недопущення аварії на ЗАЕС – "Незламна країна"

Загроза теракту на ЗАЕС і щільні мінування росіян – "Незламна країна"

Загроза теракту на ЗАЕС і щільні мінування росіян – "Незламна країна"

Рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС без змін – "Енергоатом"

Рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС без змін – "Енергоатом"

ЗАЕС працює у штатному режимі, переміщень окупантів немає – Нікопольська РВА

ЗАЕС працює у штатному режимі, переміщень окупантів немає – Нікопольська РВА

Кілометрові затори на Керченському мосту: шойгу зібрався возити росіян у Крим десантними кораблями – "Незламна країна"

Кілометрові затори на Керченському мосту: шойгу зібрався возити росіян у Крим десантними кораблями – "Незламна країна"

Імовірна провокація на ЗАЕС: МОЗ дало рекомендації, як підготуватися до евакуації

Імовірна провокація на ЗАЕС: МОЗ дало рекомендації, як підготуватися до евакуації