Сковорідка

Важливе відкриття: вчені нарешті зрозуміли, чому їжа пригорає у центрі сковорідки

Shutterstock

Одна із головних кухонних таємниць розкрита

Мабуть, кожен, хто часто готує, помічав, що у центрі сковорідки їжа завжди пригорає швидше, ніж на краях. Нарешті вчені зрозуміли, чому так стається. Результати свого дослідження вони опублікували у журналі Physics of Fluids.

У процесі приготування олія розтікається по краях сковорідки і у центрі утворюється суха пляма. Тому іноді від пригорання не рятує навіть антипригарне покриття.

Дослідники вважають, що це пов’язано із ефектом Марангоні.

Саме цей ефект пояснює, чому на келихах з вином чи коньяком можуть з’являтися “сльози”. Спирт швидше випаровується із води і у деяких ділянках келиха його вміст падає. Це призводить до локального збільшення поверхневого натягу. Рідина перетікає з області низького поверхневого натягу до області високого поверхневого натягу, утворюючи так звані “сльози”. Такий різновид руху рідини називається капілярною конвекцією або конвекцією Марангоні.

Приблизно те ж саме відбувається і з олією на сковорідці при терморегулярній конвекції. Поверхневий натяг слабшає, коли сковорода нагрівається. Найвища температура по центру, тому олія починає розбігатися до країв.

Автори дослідження радять використовувати сковорідки із товстим дном, щоб температура рівномірно розподілялася по поверхні. Або просто частіше перемішувати їжу.

Та іноді, щоб посмажити стейк сковорідка не потрібна. Нещодавно одна блогерка показала оригінальний спосіб приготування їжі, для якого традиційний посуд не знадобиться.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ