Минає вже шостий рік, як український півострів окупований східним агресором – Росією. Саме в ці дні 2014-го року перші російські бойовики зайшли до Криму. Після цього були багатотисячні сепаратистські мітинги, захоплення українських військових об'єктів та зрештою сфальсифікований так званий референдум, який від'єднав півострів від України. Як усе відбувалося – репортаж Ірини Сисак.
20-те лютого. Революція Гідності – день останній. "Кривавий четвер" забирає життя десятків активістів у центрі Києва. Увага всієї країни прикута до трагічних подій у столиці. Віктор Янукович готується до втечі, а Росія – до анексії Криму. Кремль розпочинає давно сплановану спецоперацію.
Саме 20-го лютого на півострові з'являються перші військові зі зброєю, але без розпізнавальних знаків. Їх одразу назвали "зеленими чоловічками". Одночасно створюються формування з російських "казаків", які називали себе місцевою самообороною. Ситуація в Криму – нестабільна.
Сепаратистські настрої накривають півострів з новою силою. Їм протистоять українські патріоти, серед яких чимало кримських татар. Під синьо-жовтими стягами виходять на мітинг.
Тоді ж збирається багатотисячний мітинг на підтримку Федерації. Невід'ємний атрибут його учасників – георгіївська стрічка.
У ніч на 27 лютого російські силовики захоплюють будівлі кримського парламенту та уряду. На них встановлюють ворожий прапор Кремля.
У перші дні весни 2014-го захоплюють аеропорт "Бельбек". Зупиняють поромну переправу в Керчі. "Зелені чоловічки" блокують українські військові об'єкти півострова.
Пізніше Олександр Турчинов – тодішній виконувач обов'язків президента – зізнається: воювати з Росією було нічим. Роками зруйнована армія була недієздатна.
"Я змушений був заспокоювати людей, говорити що в нас є армія, якби я вийшов і сказав, що у нас нема армії, нас нема, кому захистити, і мої накази нема, кому виконувати, в країні міг початися хаос", – каже тодішній в.о. президента Олександр Турчинов.
Проросійські настрої за військової підтримки Кремля перемогли. І вже 16 березня Крим проводить невизнаний світом так званий референдум. За сфальсифікованими результатами більшість голосує за приєднання до Федерації.
За кілька днів Кремль офіційно оголошує – приймає Крим до складу Росії. А причетних нагороджує медаллю "За повернення Криму". Росія називатиме це поверненням додому та відновленням історичної справедливості. Україна на увесь світ заявить про анексію.
"Дії Кремля – це відверте нехтування міжнародних законів. Референдум, який відбувся в Криму, не можна вважати чесним", – переконаний міністр закордонних справ Австралії Джулі Бішоп.
У цей час світ різко засуджує дії Путіна, а окупацію півострова визнають незаконною. Проти Росії запроваджують санкції.
"Ми припиняємо фінансування Європейським інвестиційним банком і Європейським банком реконструкції та розвитку усіх проєктів у Росії", – заявив тодішній президент Франції Франсуа Олланд.
Позаяк, таке возз'єднання принесло втрати. Економіка півострова занепала, Крим покинули тисячі місцевих. А Росія платила мільярди доларів за його утримання. Водночас окупанти ні на день не припиняли переслідування за проукраїнські погляди десятки кримських татар, які виступали за повернення до України, і досі в полоні Кремля.
Росія на анексії Криму не зупинилася, свою агресію продовжила на сході України. Де вже 6-й рік триває війна. Її завершення чекають українці, як і чекають Криму, який має обов'язково повернутися додому.
Ірина Сисак, "5 канал"
Варварство: блогерка продемонструвала, як окупанти нищать природу Криму