Таємниці королівського кохання завдовжки понад 70 років: як світ прощався з принцом Філіпом

Єлизавета ІІ і принц Філіп 5 канал / Час. Підсумки тижня
Відомо, що принц Філіп брав участь у плануванні свого похорону

Британія поховала принца Філіпа. Він відійшов у засвіти у 99 років. Замість традиційної у таких випадках карети-катафалка тіло принца вирушило в останню путь на особливому лендровері. Цей автомобіль – принц свого часу сам допоміг спроєктувати. Його виготовили ще 2003 року. Як пишуть ЗМІ, перший варіант авто принцу не сподобався. Він попросив його переробити і перефарбувати. І тоді чорний колір змінили на хакі як колір військового мундира.

У далекому 1973 році герцог Единбурзький відвідав Київ. Це справді була історична подія. Він прилетів до України зі своєю дочкою Анною на чемпіонат Європи з кінного спорту. Анна була пристрасна любителька коней. Київ монарх оглядав, кружляючи над містом за штурвалом власного літака. А в легендарному тоді ресторані "Прага" його частували котлетами по-київськи й горілкою з перцем. Але це не єдині факти, які ми згадуємо про принца. Окремої уваги варте його кохання до королеви завдовжки 74 роки. Христина Катарина зібрала факти їхнього подружнього життя. Усі секрети королівської родини – дивіться далі у "Підсумках тижня".

Урочисто, але скромно Велика Британія проводжає принца Філіпа – чоловіка своєї королеви. Без публічного прощання, масштабної військової процесії та натовпів. На поховальній церемонії тільки родичі та близькі – не більше 30 осіб, бо карантин. Про те, що у вічність відійшла монарша особа, сповіщають лише постріли гармат.

До Віндзорського замку попрощатися з герцогом Единбурзьким приїхали його діти та онуки. Члени монаршої родини йдуть за труною – усі, окрім королеви. Вона поїхала до каплиці окремо – подалі від сторонніх очей. Стійка й непохитна, за весь час жалоби Єлизавета ІІ так ні разу й не дозволила собі сентиментів. Про смерть свого коханого чоловіка сповістила стримано й лаконічно – у повідомленні Букінгемського палацу.

Читайте також: Гострий на язик: найкращі саркастичні висловлювання принца Філіпа

Герцог Йоркський принц Ендрю говорить: "Це велика втрата. Я дуже співчуваю своїй матері і підтримую її, адже вона відчуває цю втрату найбільше з нас усіх. Королева – неймовірно стійка людина. Але вона сказала, що смерть принца залишила величезну порожнечу в її житті".

Незмінна надія та опора – так називала Єлизавета ІІ свого чоловіка. Філіп та Лілібет познайомилися ще дітьми – у 1934 році – на весіллі в родички. Майбутнє подружжя виявилося чотириюрідними братом і сестрою – обоє були праправнуками королеви Вікторії. Утім тісно спілкуватися почали не одразу. Принцесі було 13, а принцу 18, і він навчався у королівському військово-морському коледжі. Високий блакитноокий моряк із чудовим почуттям гумору полонив серце доньки короля. Юнацька захопленість переросла в міцне кохання, яке пара пронесла крізь Другу світову війну. Весь цей час Єлизавета й Філіп листувалися, а на столику біля ліжка вона берегла його фотографію. Після повернення з фронту принц попросив у короля Георга 6-го руки принцеси.

Єлизавета ІІ і принц Філіп
Єлизавета ІІ і принц Філіп5 канал / Час. Підсумки тижня

Попри те, що Філіп походив із королівського роду, великих статків не мав. Та на обручку нареченій грошей не пошкодував. Дизайн прикраси розробляв сам: золотий перстень оздобив діамантом у три карати – з діадеми своєї матері. І хоча аксесуар був досить скромним, як для майбутньої королеви, для Її Величності – це одна з найдорожчих речей, які постійно з нею. Заручини пари були таємними. Король велів не оголошувати про них, допоки Єлизаветі не виповниться 21. Про те, що принцеса йде під вінець, Велика Британія дізналася влітку 1947-го. Того ж року Філіп та Єлизавета побралися.

До королівського весілля готувалися всією країною. Для підданих подія стала розрадою, а для самої Британії – відродженням після нищівної війни. Інгредієнти для святкового торта заввишки 3 метри збирали з усього Королівства. Музиканти, декоратори та флористи працювали безплатно. Тканину для весільної сукні Єлизавета купувала за талони. Свої картки улюбленій принцесі жертвували навіть пересічні жінки. До вівтаря майбутня королева йшла у шовковій сукні кольору слонової кістки, оздобленій перлами й вишитій квітами, і з чотириметровим шлейфом. Один із подарунків, який принц зробив коханій у день весілля, – кинув курити. І це найменше, чим довелося пожертвувати. Заради шлюбу з Єлизаветою Філіп зрікся своїх титулів, прізвища та змінив віру. Вона ж поклялася чоловіку в покірності, хоча знала, що стане його повелителькою.

Весілля Єлизавети ІІ та принца Філіпа
Весілля Єлизавети ІІ та принца Філіпа5 канал / Час. Підсумки тижня

На церемонію до Вестмінстерського абатства запросили 2000 гостей, а 200 мільйонів слухали трансляцію по радіо – у різних куточках світу. Весілля відбулося за всіма королівськими традиціями, окрім однієї – подружнього поцілунку. Навіть десятиліття потому пара рідко проявляла почуття на публіці. Чи не вперше привселюдно Філіп поцілував дружину під час коронації у 1953-му. Тоді ж присягнув їй на вірність, як своїй королеві, душею і тілом. Своєї обітниці не порушив до кінця життя.

Клаудія Джозеф, дослідниця королівської родини, розповідає: "Принца Філіпа всі пам'ятатимуть як чоловіка, який підтримував королеву під час її правління. Він був головою сім'ї, відколи вона зійшла на трон. Це було складно, але йому вдалося провести межу між роллю чоловіка й голови сім'ї та водночас грати другу скрипку після монархині".

Після сходження Єлизавети на престол Філіп весь час перебував у тіні дружини. Він закинув блискучу військову кар'єру та змирився з тим, що їхні діти ніколи не носитимуть його ім'я. Він поринув у батьківство, супроводжував дружину майже в усіх її поїздках та допомагав монархії триматися правильного курсу. Завжди на крок позаду королеви, але достатньо близько, аби підставити їй своє плече. Cаме Філіп сповістив Єлизаветі про смерть її батька, він ішов за труною Діани пліч-о-пліч зі своїм сином.

Чарльз, принц Вельський, сказав: "Я і моя сім'я неймовірно сумуємо за татом. Його дуже любили й поважали. Ми глибоко зворушені тим, скільки людей тут і в інших країнах розділили з нами нашу втрату й смуток. Мій тато був дуже особливою людиною. Гадаю, він був би вражений тим, як усі сприйняли його відхід і тими теплими словами, якими його згадують".

Єлизавета ІІ називала чоловіка "ангелом" та "наймилішою у світі людиною" і казала, що його роль в її житті та житті Британії значно більша, ніж можна уявити. А він – один із небагатьох за королівськими шатами бачив у ній звичайну жінку. Вони любили пити чай і прогулюватися садом у тиші. Він обожнював готувати для неї сніданки, влаштовувати розіграші та жартівливо називав її "Капусточкою" і "Ковбаскою". Вона ж мирилася з його прямолінійністю і гострою дотепністю, яка часто виходила за межі тактовності. Їхній монарший союз став найдовшим і найміцнішим в історії Королівства.

Читайте також: Довго, та чи щасливо: як принц Філіп зраджував королеві Єлизаветі упродовж половини століття

Принц Філіп сказав: "Гадаю, найважливіший урок, який ми вивчили, – те, що головним інгредієнтом щасливого шлюбу є терпимість. Вона може бути не такою важливою, коли все добре, але без неї ніяк, коли справи кепські. Повірте мені на слово: королева надміру толерантна".

Прагматик із твердим характером принц Філіп був відданий не лише королеві та її людям, а й своїм ідеям. Він писав картини, захоплювався книгами, спортом та автомобілями, дбав про захист природи, обожнював інженерію. Герцог Единбурзький заснував престижну нагороду в галузі дизайну, опікувався майже вісьмома сотнями благодійних організацій та створив власний фонд допомоги молоді та людям з інвалідністю.

Борис Джонсон, прем'єр-міністр Великої Британії, говорить: "Своїм невтомним, щедрим служінням королеві, співдружності, збройним силам, довкіллю, мільйонам людей по всьому світу принц Філіп став для нас прикладом самопожертви, показав, як це – ставити інших вище за себе. Він зробив цю країну кращим місцем, за що прийдешні покоління згадуватимуть його із вдячністю та любов'ю".

Усе своє життя Філіп присвятив монархії та королеві. Вона ж була біля його ліжка в годину смерті. Навіть в останні роки герцог не втрачав почуття гумору. "Просто засуньте мене в Land Rover", – іронічно жартував Філіп, коли мовилося про його поховальну церемонію. Як це заведено, герцог Единбурзький брав участь у плануванні свого похорону. Зокрема, допомагав із дизайном катафалку – того самого "Ленд Ровера", який і повіз його в останню путь. Якось помічник герцога сказав: від державного похорону той відмовився, бо не вважав себе достатньо важливою персоною. Навіть, ідучи на останній спочинок, принц Філіп не хотів привертати до себе надмірну увагу. Завжди покірний, завжди перший у її житті, але другий після неї – королеви його серця.

Христина Катарина, "Час Підсумки"

Попередній матеріал
Ковідна загроза: як пандемія вплине на світ у 2022 році – політтехнолог
Наступний матеріал
Україна в боротьбі з РФ: чого очікувати від США й НАТО
Loading...