Справжня історія Росії: чому міф про Москву як "третій Рим" вперше з’явився у посланні "про мужоложеcтво"

Кремль nv.ua
Путіна знову потягло на історію. Уже в століття XVI. Президент РФ вирішив стати адвокатом одного з найбільш жорстоких вбивць у світовій історії – правої руки Івана Грозного Малюти Скуратова. Мовляв, той не вбивав митрополита Філіпа. Навіщо Путін знову переписує історію? Яким було реальне минуле країни, яка сьогодні називається Росія?

1 вересня 2021. Президент РФ Путін знову вирішив перекваліфікуватися. Цього разу у вчителя історії. Путін як завжди облажався.

"Чого Петро семирічну війну зчинив? Чого він зі шведами 7 років воював? Вибачте, ні фіга собі", – говорить керманич кремля перед школярами.

Один зі школярів одразу виправив Путіна – війна не семилітня.

Не минуло і двох днів, як Путіна знову потягло на історію. Уже в століття XVI. Президент Росії вирішив стати адвокатом одного з найбільш жорстоких вбивць в світовій історії – правої руки Івана Грізного Малюти Скуратова. Мовляв, той не вбивав митрополита Філіпа. 

Навіщо Путін знову переписує історію? Яким було реальне минуле країни, яка сьогодні називається Росія? Дивіться у циклі програм "Машина часу". 

 

Як у Москві ще в XV столітті спробували привласнити Київську Русь, гарячково шукаючи історичних корінь

Листопад 2016, Москва. Президент РФ Путін відкриває гігантський пам'ятник Київському князю Володимиру. Через відкриття пам'ятника київському князю Володимиру в Москві – в соцмережах не вщухають обговорення.

Навіщо президент Росії відкриває у Москві пам'ятник київському князю – запитання риторичне. Чергове переписування, точніше просто крадіжка чужої історії.

Пам'ятник князю Володимиру у Москві
Пам'ятник князю Володимиру у Москві5 канал / Машина часу

Нікіта Петров, російський історик, говорить: "Я скажу вбивчу річ. Князь Володимир був князем Київської Русі. І це Київська Русь була тоді в Криму. І хрещення на Дніпрі робила Київська Русь".

На Росії жартують: пам’ятник князю Володимиру – це насправді пам'ятник самому Путіну – теж, як відомо Володимиру.

Російська історія за Путіним виглядає приблизно так. Спочатку був князь Володимир, потім монголо-татарське іго. Далі Іван Грозний, як "собіратєль зємєль русскіх", потім Петро І, як засновник імперії, смута 1917 року і віддавання земель, потім новий великий керівник Сталін і його наступник Путін.     

Очевидно, в уяві Путіна всі перелічені лідери – його власні реінкарнації. От тільки тут виникла одна проблема – з уже згадуваним Малютою Скуратовим. Те, що той найжорстокіший масовий вбивця у світовій історії, Путіна не хвилює.

Малюта Скуратов
Малюта Скуратов5 канал / Машина часу

Але у православній імперії, якою є нинішня Росія, він не може бути героєм, бо вбив митрополита Філіпа II. Задушив.

За легендою, вбив за те, що той не благословив опричнину.

Відповідно, не може бути вінценосним героєм і сам Іван Грозний. А отже, Малюту Скуратова треба реабілітувати.

"Проста версія. Він його не вбивав, і не проїжджав, а якщо проїжджав, то проїхав повз", – стверджує Путін. 

Звісно, весь цей набір фейків зі справжньою історією не має нічого спільного. Тож Машина часу вирішила реконструювати, як саме виникав, міцнішав і врешті занепадає рускій мір.

У своїй книзі "Загублене царство" професор Гарварду Сергій Плохій починає історію "РусСкого міра" з кінця XV століття – часу, коли фактично розпалася Золота Орда і на її уламках утворилося кілька держав, зокрема і агресивне Московське князівство.

Сьогодні Владімір Путін, намагаючись обґрунтувати свої претензії на історичну спадщину Русі, доходить до відвертого абсурду, заявляючи, що в часи Золотої Орди Московія зберігала там дослівно – суверенітет. Російський історик Гумільов висміяв це твердження уже давно. 

"Насколько независимо чувствовала себя Северо-Восточная Русь, видно из того, что в 1248 г. законный наследник Великого княжества Владимирского Святослав Всеволодович, брат погибшего Ярослава, утвержденный на престоле Батыем, был выгнан Михаилом Тверским, прокняжив меньше года. Дни свои он закончил в Орде, тщетно добиваясь справедливости", – йдеться у книзі Лева Гумільова "Древня Русь і Великий Степ". 

Одним із засновників теорії російського євразійства став історик Лев Гумільов – син поетів Миколи Гумільова та Анни Ахматової. Репресований у 30-ті, а згодом і в 40-і роки, він все ж зумів завершити вищу освіту та здобути вчений ступінь. У 70-х виступив з несподіваною і суперечливою теорією етногенезу. В якій протиставляв занепад Західної цивілізації могутній пасіонарній енергії Сходу, а успіх російської нації вбачав у співіснуванні предків з Золотою Ордою.

Золота Орда
Золота Орда5 канал / Машина часу

Тож ми услід за Сергієм Плохієм будемо вважати початком російської історії кінець XV століття. А саме момент одруження московського князя Івана III з небогою останнього константинопольського володаря Софією Палеолог. А також завойовницькими війнами Московії проти Новгорода.

Окрилений вдалим шлюбом з хоч і далекою, але родичкою константинопольського владики і захопивши Новгород Іван III починає переписувати власну історію. Москва вперше робить спробу привласнити назву Русь, на яку раніше не претендувала.

Історик Олександр Палій розповідає: "Перші спроби взяти на титул московського князя назву "Росія", причепити йому цю назву почалися з кінця XV століття. Тоді почалися війни дуже запеклі між Великим князівством Литовським за територію Русі і Московією. І в цей час, щоб легітимізувати свої претензії на ті чи інші території московський князь починає титулуватись "Росією".

Набравшись сміливості після кількох перемог над одновірцями і земляками з Новгороду, Іван наважився на виклик своєму патронові — ханові Ахмату.

У 1480 році хан прислав до Москви чергове посольство по данину. Іван III демонстративно розірвав і розтоптав ногами портрет хана і велів убити всіх послів, окрім одного. Цьому останньому він наказав повертатися додому і передати ханові, що більше данини не буде і всі наступні посли будуть вбиті.

Хан Ахмат, зібравши війська, відправився воювати з непокірним улусом. Війська зустрілися на берегах річки Угри. Московське військо стояло на лівому березі, ординці – на правому. Сили були приблизно рівні. Ні одні, ні інші не наважувалися напасти першими.

Стояння на Угрі тривало понад місяць. Аж поки ординці не довідались про розбій своїх тилів московитами і не побігли рятувати майно. Був то останній похід цього війська – Орда остаточно розпалася.

Стояння на Угрі детально описано в російській історіографії. Адже вважається перемогою. І звільненням від татарського гніту. Хоча тоді у XV столітті цього ще довгий час ніхто не усвідомлював – звістка про розпад Великої Орди прийшла пізніше. Крім того, російська історіографія опускає один важливий факт. Після падіння Золотої Орди Московія потрапляє в залежність від Орди Кримської.

Історик Олександр Палій розповідає: "Це була абсолютно залежна територія. І з 1277 і по початок XVIII століття – практично 500 років – Московія платила данину спочатку орді, потім тим територіям, які вважалися наступникам Орди. (казанському ханству, потім кримському ханству). Тому що ця роль Батиєвих нащадків визнавалася Москвою. Мовляв Батий і його нащадки мали право брати данину з Московії. Ця Історія тягнулась аж до проголошення Російської імперії, аж до 1721 року.

Як міф про Москву як "третій Рим" вперше з’явився у посланні "про мужеложетво"

За одного з наступників Івана Третього Василія Третього шлюб його попередника з родичкою візантійського імператора набуває нового сенсу. Починають витворюватися історичні міфи, які триватимуть століттями.

Історик, ексочільник Інституту нацпам'яті, народний депутат від "ЄС" Володимир В'ятрович говорить: "Знову-таки, московські тоді ще володарі гарячково намагалися шукати якихось історичних корінь для своєї держави. Таким корінням для них була Русь в першу чергу, але для частини з них і цього було замало. Вони хотіли показати ще глибше свою історію і показати себе спадкоємцями давнього Риму. Москва бачила себе прямим продовжувачем Римської імперії, яка нібито перекинулася потім на Візантію, Константинополь, і спадкоємцем після падіння Константинополя".

Насправді месіанська ідея Москви як третього Риму викристалізувалася уже в XIX столітті. Проте добрий ґрунт для неї російські історики знайшли на початку XVI столітті в посланнях псковського ченця Філофея князю Василію Третьому.

Скульптура часів Римської Імперії
Скульптура часів Римської Імперії5 канал / Машина часу

Активно використовувати імперські праці в Москві почали дещо згодом. Показово, що теорія Третього Риму з'явилася у посланні під промовистою назвою "про мужеложество".

Один із наступників Василія Третього — Іван Четвертий, Грозний, всерйоз береться за переписування історії. Створюються вигадані літописи. У Москві для царя Грозного зводять трон. На ньому – золоті ілюстрації згадуваного вигаданого Сказанія. Одна з них – про шапку Мономаха.

Як із шапки-монголки у Москві сфальсифікували міф про шапку Мономаха

Протягом наступних століть міф обростав подробицями. І аж у XX столітті історики з'ясували: так звана шапка Мономаха — насправді подарунок ординця Хана Узбека своєму васалу, московському правителю Івану Калиті — за відданість. Утім в Росії ця очевидна істина досі відома лише науковцям.

Історик Олександр Палій пояснює: "Шапка Мономаха" – це зразок класичної фальсифікації російської історії самою Росією. Мономах був візантійським імператором, в нього було кілька родичів і за однією з версій, одним з нащадків був наш князь Володимир Мономах... І той час було здійснено не те, щоб підміну, а підміну сенсу, коли "шапку-монголку", якої не могло бути у візантійських імператорів, хана узбека, середньоазійського хана, потужного XIV століття, було видано за шапку царя візантійського Мономаха. Мовляв, перейшла аж до московських царів".

Іван Грозний – не лише автор міфу про шапку Мономаха. Він – перший з московських правителів почав активно втілювати імперські плани. А також офіційно почав іменував себе князем всієї Русі.

В'ятрович каже: "Я думаю, що власне Росія, як держава почалася зі змін та переписування історії. Почалося з того, що Московське князівство як таке вирішило приписати собі історію Київської Русі. Відповідно сама навіть назва “Росія” латинізована від “Русь”. Власне ця держава, яка свого часу, в період розквіту Русі, була периферією самої Руської держави, вирішила собі присвоїти спадщину, більш того, показати, що вона є єдиним спадкоємцем Київської Русі.

Міф про шапку Мономаха
Міф про шапку Мономаха5 канал / Машина часу

Всередині країни – терор і страти. Під гарячу руку царя потрапляє його син. А ще митрополит Московський Пилип. Через незгоду з політикою царя рішенням церковного собору він був позбавлений сану і відправлений у заслання до Тверського монастиря, де був убитий. Задушений тим самим Малютою Скуратовим.

Але чому ж Іван Грозний та його головний опричник раптом стали настільки важливими для Путіна зараз? Відповідь дає російська редакція "Радіо Свобода": "Чому ж знову і знову привид Грозного розбурхує не тільки історичні, а й політичні уми? Дослідники говорять, що  орловський пам'ятник, що недавно з'явився, відкрив нову епоху в оцінці спадщини Івана Грозного, знову, як і в радянські часи, повертаючи ідею культу сильної політика, при якому процвітає пріоритет держави на узурпацію прав і свобод кожного громадянина".

До речі, ще трохи про Малюту Скуратова. Своє прізвисько він отримав за низький зріст – нікого не нагадує?

Ім'я Малюти уособлює жорстокість та кровожерливість. Опричнина Грозного досягла апогею свавілля, всевладдя, беззаконня, злочинності та кривавої жорстокості саме за нього. Скуратов особисто катував, страчував і вбивав багатьох осіб. Після захоплення Новгорода Московією у 1570 році саме ним було ініційоване масове вбивство новгородських жителів, що стало одним з найжахливіших злочинів у світовій історії і призвело до загибелі тисяч людей.

Масові вбивства у Новогороді в 1570 році
Масові вбивства у Новогороді в 1570 році5 канал / Машина часу

До речі, Івана Грозного обожнював ще один кумир Путіна Йосип Сталін. Той, до речі, дуже цікавився кіно. А перед війною замовив фільм про себе. Точніше, про себе в образі царя Івана Грозного. Сталін особисто вичитав сценарій, передивився матеріал і запустив кіно у прокат. І воно стало сенсацією на Заході – як перша радянська гомоеротична драма.

Ми продовжимо розказувати вам справжню історію Росії уже в наступних випусках Машини часу. Наразі все. Незнання історії не звільняє від відповідальності. 

"Машина часу", "5 канал"

Попередній матеріал
Смерть школярів на фізкультурі: у чому причини, хто відповідальний за ці трагедії та як змінити ситуацію
Наступний матеріал
"Північний потік-2": як Росія знову шантажує Європу "газовою голкою" та якими будуть наслідки для України
Loading...