Російські "дєди ваєвалі" – за Гітлера: як у РСФРР виникла "республіка зрадників", і чому про це соромиться говорити Путін

Республіка Локоть 5 канал
Привіт! Це – "Історія для дорослих". Сьогодні поговоримо про російських “дєдов, які воювали” – але чомусь за Гітлера. І про українця, який створив свою власну Росію – без нацистів і комуністів. А ще він тричі одружувався – і всі рази на одній і тій самій жінці

Путін так багато говорить про Другу світову війну – наче в Росії вона триває досі. Виправдовує Сталіна, звинувачує всіх навколо у нацизмі та колабораціонізмі й доводить градус побєдобєсія серед підлеглих до повного маразму.

Для багатьох росіян це вже не "свято із сльозами на очах", а привід випити і пригрозити "ворогам Росії": "Іскандери стоять! Вони знищать усю Прибалтику!"

Йому потрібно, щоби росіяни бачили світ чорно-білим. Щоб могли вибирати лише між умовними "нашими" і умовними "німцями" – без жодних натяків на третій варіант. Тоді всі, хто обирає "німців", автоматично стають зрадниками і злочинцями.

Але тут путінське рівняння на Другу світову і вусатого попередника починає збоїти. Адже попри те, що нацисти окупували незначну частину тодішньої РСФРР – саме росіяни дали Гітлеру найбільше добровольців і перебіжчиків з усього Союзу. Цифри величезні: від 400 тис. до 1 млн людей! Тавро "народу-зрадника", яким Сталін обґрунтовував свої геноциди і депортації, насправді найбільше пасувало би саме росіянам.

Чому так багато росіян зрадили Сталіна – очевидно: бажання втекти від тиранії, репресій і ГУЛАГу. І вижити. Та замість одного упиря вони обирали іншого, такого ж. Альтернативи не було – росіяни не створили власну УПА чи АК, яка би боролася за іншу Росію – без нацистських концтаборів чи більшовицьких ГУЛАГів.

У цьому й парадокс: поки росіяни бігали за фюрерами, вільну Росію спробував створити саме наш земляк. І створив – ідеальну північну сусідку для України: маленьку, розміром із Бельгію, не дуже людну – до 1 млн росіян, і повністю зайняту власними справами – боротьбою з червоними.

Потім усе пішло не за планом, але це інша історія, і наш герой у ній не винен. Знайомтеся: Костянтин Павлович Воскобойник. Це одна із небагатьох його фотографій – інші покажемо пізніше.

Костянтин Воскобойник
Костянтин ВоскобойникВікіпедія

Народився 1895-го у Смілі на Черкащині, в інтелігентній родині залізничного інженера. Закінчив гімназію, вступив до Московського імператорського університету (нині МГУ) на юриста.

На цьому його мирне життя закінчилось, і почалось інше – схоже на воєнно-шпигунський бойовик. Після І курсу, 1916-го, 20-річний Воскобойник пішов добровольцем на Першу світову. Закінчив школу прапорщиків і воював у складі 449-го Харківського піхотного полку.

В імперії швидко розчарувався, тому з ентузіазмом зустрів демократичну лютневу революцію. Взяв участь у т. зв. наступі Керенського на Галичину і Волинь – останній спробі Тимчасового уряду виправити ситуацію на фронті. Але все пішло не за планом. Після перших успіхів наступ в Україні перетворився на відступ до Росії. Там владу захопили більшовики – і розігнали Всеросійські установчі збори, які мали визначити майбутній устрій країни.

Установчі збори
Установчі зборивідкриті джерела

Комітет учасників зборів – т. зв. КОМУЧ – створив у Самарі таку собі "ДНР" – але з демократією і свободою підприємництва. Оскільки Харківський полк уже розбігся – Костянтин рушив до Самари, і вступив до т. зв. "Народної армії КОМУЧа", якою командував полководець Володимир Оскарович Каппель, який швидко очистив від більшовиків усе Поволжя.

Володимир Каппель
Володимир Каппельвідкриті джерела

Насправді ж армія КОМУЧа була дикою сумішшю добровольців – колишніх солдатів, робітників і селян, одягнених у казна-що. І ще деталь: більшість в уряді КОМУЧа мали соціалісти-есери, тож Народна армія йшла у бій під такими самими червоними знаменами, як і більшовицька.

Але все – знову – пішло не за планом. На фронті почалися поразки, а в тилу – бахнув білогвардійський переворот адмірала Колчака.

Та воювати за "єдіную нєдєлімую" Костянтину не довелось – він пораненим попав у полон до більшовиків, які його тут же мобілізували до своєї армії. Досвідчений ветеран Воскобойник повоював проти імперця Колчака і швидко виріс до командира взводу. Але у 1920-му, після чергового поранення, підхопив тиф – і був відведений в тил. Очолив воєнкомат біля Саратова, одружився з місцевою дівчиною Анею Колокольцевою. Її фото ми не знайшли – вони заховані у архівах ФСБ. Пізніше розповімо, чому саме.

Але все знову пішло не за планом і мирного життя в молодят не вийшло. Більшовики настільки пограбували місцевих селян, що почався голод. У відповідь усе Поволжя і сусідня Тамбовщина підняли повстання проти Кремля.

Костянтин не залишився осторонь – і пішов бити червоних. Робив це зі знанням справи – спочатку рядовим кулеметником, а потім командиром кулеметного взводу повстанської "зеленої армії".

І тут усе пішло за планом – більшовицьким. Зелені не мали шансів проти зміцнілих червоних. Майбутній маршал Тухачевський і керівник російської агресії проти УНР Антонов–Овсієнко втопили повстання у крові. Вони застосовували проти партизанів отруйні гази, масово розстрілювали заручників, а цивільне населення заганяли до концтаборів.

У травні 1921-го загін Воскобойника був розбитий. Костянтин вижив, але мусив переховуватись. Здобув фальшиві документи на ім'я Івана Лошакова, повернувся до дружини – і одружився з нею вдруге, уже під новим прізвищем.

Щоб не попастися, молодята кочували країною, затримуючись в одному місці не довше року. У них народилась донька, яку назвали на честь мами – але з українським акцентом – Ганною. Родині довелося осісти. А де найкраще сховати дерево? У лісі, вирішив Костянтин, – і переїхав до Москви.

Всевидяче ЧК його так і не вистежило. З часом він отримав хорошу роботу у наркоматі землеробства, і нарешті здобув вищу освіту – в Інституті народного господарства ім. Плєханова. Став інженером-електриком.

Комунізм – не тільки влада й електрифікація, а ще й масові розстріли. У 1931-му більшовики розпочали операцію "Весна". Її суть – повальні арешти і розстріли т. зв. "воєнспеців" – колишніх царських і білих офіцерів, які підтримали Червону армію.

Решту ексворогів Кремль закликав з'являтись із повинною – мовляв, війна закінчилася, вам нічого не буде, просто зареєструєтесь – і все. На сімейній нараді Воскобойники вирішили піти, щоб потім не стало гірше.

Але повірити Кремлю – це дурне і прикре самогубство. Все – звичайно ж – пішло не за планом. Костянтина заарештували, дали 3 роки концтаборів. Ось його друге – тюремне фото.

Костянтин Воскобойник, тюремне фото
Костянтин Воскобойник, тюремне фотовідкриті джерела

Вусики – це не наслідування Гітлера, а данина моді. Такі до війни були у багатьох, наприклад – у червоного маршала Клима Ворошилова. Їх називали "британськими".

Після відсидки Воскобойник отримав не свободу – а ще рік "на хімії". Так в СРСР називали примусову працю на шкідливому виробництві. Костянтин потрапив в Кривий Ріг. Після хімії для нього настав наступний етап покарання за легковірність – позбавлення громадянських прав (хм, начебто вони були). В СРСР таких людей називали "лішенцями".

Йому заборонили повертатись до Москви й України, оселили у маленькому містечку Брянської області під назвою Локоть. До нього приїхала дружина – хоча їхній шлюб визнали фіктивним і їй видали документи на дівоче прізвище – Колокольцева. В Локті Костянтин став викладачем місцевого училища, Аня – шкільною вчителькою.

Зоряний час Воскобойника настав у вересні 1941-го. Радянська влада раптом зникла.

Війська і чиновники панічно втекли перед наступом Вермахту. Тільки по лісах залишились партизанські загони на чолі з начальником райуправління НКВД Ємлютіним.

Дмитро Ємлютін
Дмитро Ємлютінвідкриті джерела

Костянтин не гаяв часу – скликав городян і навколишніх селян на загальну раду. Там оголосив: давайте самі собі оберемо владу, створимо армію і не дамо собою помикати ні червоним з Москви, ні червоним із Берліна.

По всіх дорогах валялась маса кинутої більшовиками зброї і спорядження – її зібрали і роздали добровольцям. Воскобойник створив "народну міліцію". Виглядала вона спочатку як шопопало, але в майбутньому мала стати армією – Визвольною Народною, скорочено – РОНА.

РОНА
РОНАwaralbum.ru

У власній канцелярії Воскобойник утретє зареєстрував шлюб із власною дружиною Анею.

Всі місцеві підприємства – лісотехнічні, харчові і спиртзавод – були відремонтовані і запрацювали знову. Відкрились церкви і лікарні, школи, спортклуб і театр. Майно колгоспів і почали віддавати тим, у кого щось забрали більшовики. Так само вчинили і з землею – селянам повертали їхні наділи, відібрані при колективізації.

А селяни довкола Локтя жили непрості. За імперії вони не знали кріпацтва – бо мали статус "державних". Тобто були вільними господарями–одноосібниками, а державі платили податок на утримання маєтку великого князя Михайла Романова, молодшого брата царя Миколи ІІ. Князь збудував собі тут дерев'яний палацик.

Палац князя Михайла Романова, Брянська обл.
Палац князя Михайла Романова, Брянська обл.bryansk.news

Тому народ був волелюбний, типу нашого. А перший досвід рабства місцеві селяни отримали тільки у 1930-х, в розпал колективізації.

Нацистам колгоспи були вигідні – так легше грабувати. І вони їх намагалися зберегти – перейняти "передовий досвід" господарювання. Всюди – але не тут.

Як писав згодом німецький офіцер Свен Штеєнберг, коли німецькі війська дісталися Локтя – зустріли тут не хаос і мародерство, як усюди, а ідеальний порядок. Вулиці чисті, люди – зайняті, магазини – відкриті, а порядок підтримували 500 добре озброєних бійців на чолі з отаманом.

Ось єдине фото Костянтина Воскобойника з його міліціонерами. Він – із бородою і в папасі.

Костянтин Воскобойник із міліціонерами
Костянтин Воскобойник із міліціонерамивідкриті джерела

Російські пропагандисти від історії називають цей фотодокумент знімком українських поліцаїв з Рівного. Але це не так. Бо спочатку там українці створили свою Народну міліцію, отаку:

Народна міліція ОУН
Народна міліція ОУНbastion.tv

А потім нацисти її розігнали і запровадили свою, колабораційну, отаку:

Нацистські поліцаї у Рівному, Друга світова
Нацистські поліцаї у Рівному, Друга світоваerinnerungspfad-viaregia.eu

Для населення Костянтин Воскобойник видавав письмові укази під псевдонімом "Інженер Земля".

Указ Інженера Землі - Костянтина Воскобойника
Указ Інженера Землі - Костянтина Воскобойникавідкриті джерела

Псевдонім узяв, імовірно, щоб не нашкодити доньці. Вона жила у Москві, вчилася в Індустріально–педагогічному інституті ім. Лібкнехта. І – на диво – це допомогло: Ганна спокійно пережила війну, хоча за радянськими законами її мали кинути до таборів як ЧСІРа – "члена сім'ї зрадника батьківщини" чи "ворога народу". Бо кремлівські "борці за світле майбутнє всього людства" нищили неугодних цілими сім'ями.

А ворогом Інженер Земля став ого-го яким. Адже хотів не просто вижити і вислужитись перед новими господарями – а реально будувати альтернативну – вільну Росію, за яку воював стільки років у стількох арміях. І навіть створив власну партію – Народну соціалістичну. Принципи – виборність влади, справедливий суд присяжних, вільне підприємництво і приватна власність на землю з правом успадкування.

І йому пощастило – уперше в житті. Бо нацисти йому все це дозволили – а не кинули до концтабору, як Степана Бандеру чи голову Литовського тимчасового уряду Казиса Шкірпу. Бо у Костянтина з'явився всесильний заступник – творець німецьких танкових військ Гайнц Гудеріан.

Гайнц Гудеріан
Гайнц Гудеріанimgur.com

Його вразило, що у Локті і прилеглих районах не треба було влаштовувати комендатур, наводити мости і переправи чи залишати війська для боротьби з червоними. Інженер Земля сам водив своїх міліціонерів бити червоних партизанів – і розширювати територію своєї республіки. Коли було можна, переманював більшовиків під чесне слово – не карати тих, хто сам складе зброю. Слова дотримував – а колишнього партизанського ватажка Василя Стрєлкова навіть призначив головою чергового звільненого бійцями РОНА району – Навлинського.

Костянтин і Гайнц зустрілись і все узгодили. Гудеріан звернувся до командувача групи армій Центр Гюнтера фон Клюге і наполіг на т. зв. Локотському експерименті. Тут – у єдиному місці всього Східного фронту – місцевим на чолі з Воскобойником дозволили робити все – без будь–якого контролю з боку нацистів. Єдина вимога: харчі для німецьких військ, які проходитимуть через Локоть на фронт, і безпечні та відремонтовані дороги.

Німецьких військ у республіці не було – вона жила виключно за власними законами. Воскобойник навіть наказав розстріляти двох німців-мародерів – ті вбили і пограбували місцевого мельника. І йому за нічого не було – Гайнц прикрив. Бо поки Гудеріан наступав і здобував перемогу за перемогою, йому було можна все.

В результаті – РОНА розрослась до мініармії з десятка батальйонів із танками, гарматами і бронемашинами.

Німецький танк
Німецький танкcommunity.timeghost.tv

Республіка охопила низку районів Брянської, Орловської і Курської областей і досягла розмірів Бельгії. Її громадянами – за різними даними – стали від 600 тис. до 1,5 млн осіб.

Республіка Локоть
Республіка ЛокотьВікіпедія

У січні 1942-го Інженер Земля скликав з'їзд – щось типу місцевих Установчих зборів – для визначення майбутнього устрою всієї Росії, не більше і не менше.

І тоді Сталін вдарив. Місцевий партизанський ватажок Ємлютін впоратися з Інженером Землею не зміг, хоча саме в районі Локтя вперше у цій війні червоні почали масово вирізати цілі села – своїх, радянських громадян. На допомогу карателям Кремль перекинув з'єднання партизанських загонів на чолі з Олександром Сабуровим, колишнім керівником курсів підготовки охоронців ГУЛАГу.

Цей вертухайський начальник в ніч на 8 січня, перед другим днем установчого з'їзду, привів своє військо до Локтя. О 6:00 год. ранку атакував одночасно будинок Воскобойника, казарми РОНА і тюрму. І був на голову розбитий! Міліціонери втратили до 50 людей – але організували оборону і відбили усі напади. З сусідніх сіл стягнулося підкріплення – бити червоних із тилу. Запахло катастрофою – але все – вже вкотре – пішло не за планом.

Щоб надихнути своїх бійців, Костянтин Воскобойник вийшов на ганок власного будинку –– і відкрив вогонь з кулемета, стоячи на повен зріст. Його тут же підстрелили. Він продовжував керувати боєм – і партизани втекли, винісши 19 своїх убитих і поранених. Решту – як і половину обозу – кинули на околицях.

З Орла літаком викликали команду німецьких хірургів – але ті не встигли. О 9–й ранку Інженер Земля помер. Далі побудова нової вільної Росії пішла шкереберть.

У республіці з'явились окупаційні війська – німецькі та угорські. У владі, яку очолив заступник Воскобойника, Броніслав Камінський, поширилась корупція. Замість закону на перший план вийшов терор, а армія перетворилась на орду – тільки з танками.

Друга світова, окупація
Друга світова, окупаціяcommunity.timeghost.tv

Костянтинова тричі дружина Аня Колокольцева працювала у канцелярії штабу РОНА до кінця війни. Була заарештована у 1945-му, відсиділа 10 років у ГУЛАГу – але вижила. Знайшла доньку і з нею переселилась у тихе містечко на Поволжі. Померла у 1970-х. У 1990 р. хтось – імовірно, донька Ганна – подав до російської прокуратури заявку на реабілітацію дружини Інженера Землі – але там відмовили.

Столиця республіки – Локоть – на 1,5 року була перейменована на Воскобойник. Але боротьба за російську альтернативу тут тривала набагато довше, навіть після відступу основних сил РОНА у вересні 1943–го. Останній загін локотських партизанів був розбитий МГБістами у 1951–му.

Таке враження, що усі найкращі починання в Росії або яскраво згорають, або перетворюються чи у самодержавну тиранію, чи у люту орду. Чи у творче поєднання цих двох принципів.

Читайте також: Як донські казаки проти Кремля воювали, або Чому в Московії зносять пам'ятники "еталонному російському патріотові"

Попередній матеріал
Мілітарна загроза нових масштабів: як події в Афганістані змусили світ замислитися про безпеку
Наступний матеріал
Вибори в Росії: терористів у Держдуму та рекордно низька явка
Loading...