Батьки з дитиною
Батьки з дитиною 5 канал

Польща посилює карантин через COVID-19: чому українці не поспішають додому – репортаж

Читайте по-русски
Більшість українських громадян, які працювали в готелях, ресторанах, турбізнесі і на прибиранні, опинилися без роботи

Карантин у Польщі стає суворішим. Уряд обмежує вільне пересування. Люди зможуть виходити з дому лише за нагальної потреби. Їм заборонили збиратися більш ніж удвох. Влада вирішила обмежити й одночасне перебування людей у громадському транспорті. Вже більш як тиждень Польща живе під загрозою епідемії. Тим часом кількість померлих від коронавірусу в Польщі зросла до 9. А загалом на COVID-19 у країні захворіли 754 особи. Тим часом українці, які працюють у Польщі, не поспішають масово повертатися додому. Чому? Кореспондентка "5 каналу" Маргарита Ситник знає.

Варшавський вокзал – Варшава Західна – для багатьох українців звідси починається трудовий шлях у Польщі. Нині тут лише з десяток людей у залі очікування і пара мінібусів, які збирають заробітчан, щоби відвезти їх до кордону.

"Я працюю на фурі, але коли вихідний, то хочу підвезти українців до кордону, щоб вони могли добратися", – каже Михайло Вуйцик, водій.

Український кордон після оголошення про закриття спочатку штурмували ті, у кого закінчується термін дії документів на легальне перебування. Нині паніка спала. Потроху виїжджають ті, хто боїться залишитися без заробітків. Більшість українців, які працювали в нині закритих готелях, ресторанах, турбізнесі і на прибиранні – опинилися без роботи.

"Вони досить часто працюють на тимчасових умовах, які не захищені кодексом праці, а це означає, що роботодавець може їх з дня на день звільнити. На жаль, до нас доходять відомості, що людей звільняють, люди втрачають роботу, втрачають дохід і тим самим втрачають можливість платити за помешкання і змушені виїхати", – розповідає Мирослава Керик, голова українського фонду "Наш вибір".

Масово повертатися українці не поспішають. Тетяна вирішила не пакувати валізи додому. Каже, звикла за пару років життя у Варшаві. Як і більшість українців, які працювали у сфері обслуговування, вона в режимі очікування. Ресторан, де Тетяна була адміністратором, закрили на невизначений термін. Роботу поки що залишили, зарплата нині – під питанням.

"На цей момент усе під великим питанням. Самі власники не знають, як усе складеться. Ось цей момент невизначеності, в якому зараз більшість українців, котрі тут залишилися, та й не тільки українців, а й поляків, він дико бентежить. Тому що ти не знаєш, на що тобі розраховувати в майбутньому, чи ти залишишся при роботі, чи шукати нову", – каже Тетяна Сергієнко, українка, мешканка Варшави.

Нова робота є – переконують у фірмах з працевлаштування. Харчова промисловість, логістичні склади, продуктові магазини не збавляють обертів під час карантину і починають відчувати дефіцит працівників. У Польщі відкривають карантинні центри – будинки для українців, які готові і зараз їхати на заробітки, маючи дозволи на проживання та роботу. Після перетину українського кордону їх забиратимуть і везтимуть на 14-денний карантин, який нині зобов'язаний відбути кожен, хто хоче в'їхати в країну.

"Будемо селити людей, організовувати їм продукти, всі засоби для життєдіяльності на 14 днів, щоб вони не контактували із зовнішнім світом. Тобто люди просто повинні відсидітися вдома. Потім вони будуть одразу виходити на роботу", – каже Євген Кириченко, власник фірми з працевлаштування Gremi Personal.

Польський бізнес благає владу – зробіть все, щоби утримати українців. Інакше економіка стане і без допомоги коронавірусу. В уряді пообіцяли – іноземцям, які перебувають на території Польщі, автоматично продовжуватимуть візи та дозволи на роботу.

Ніхто не береться прогнозувати, що буде далі з ринком праці. Коронавірус однозначно вноситиме свої корективи в найближчі місяці. Але поки що безгрошів'я лякає українців, які працюють у Польщі, більше, ніж пандемія.

Маргарита Ситник, Ян Крючковський, "5 канал"

Попередній матеріал
Суворий карантин та надзвичайний стан: як у Латвії борються із COVID-19 – включення
Наступний матеріал
Тести доводиться шукати по знайомих за кордоном – очільник Тернополя про ситуацію в місті
Loading...

На Київщині через коронавірус у вагітної ізолювали цілий ЖК – іде дезінфекція (оновлено)

COVID-19 в Івано-Франківську: медсестри, які контактували з померлою, заразилися від неї

COVID-19 на передовій: як військові допомагають мешканцям не допустити епідемії

На богослужіннях у храмах дозволено бути тільки церковнослужителям – ПЦУ

Рівненська центральна міська лікарня готова розмістити 700 інфікованих коронавірусом – сюжет

"Епіцентр" під час карантину: як працює магазин і чи виконують правила