Російські війська в Грузії 2008 рік
Російські війська в Грузії 2008 рік Фото rferl.org

"П'ятиденна війна": 10 років тому Росія вторглася до Грузії

У роковини початку війни більшість світових держав виступили із вимогою до Росії дотриматися взятих зобов'язань і припинити окупацію грузинських територій

Сьогодні минає 10 років від початку російської агресії проти Грузії. У ніч проти 8-го серпня 2008 року, з огляду на численні провокації та обстріли грузинських сіл, Грузія ввела війська до Цхінвальського регіону, так званої "самопроголошеної Південної Осетії".

Російська БМП у Південній Осетії (2008 р.). Фото: Yana Amelina
Російська БМП у Південній Осетії (2008 р.). Фото: Yana Amelinawikimedia.org

Москва ж почала операцію під назвою "Примус до миру". Кремль вторгнення до Грузії назвав "захистом національних меншин". Ще 7-го серпня Росія почала перекидати свої збройні сили, ввела бронетехніку та авіацію. А 8-го розпочалися інтенсивні бомбардування та обстріли, зокрема, міст Цхінвалі та Горі. Загострився конфлікт і в Абхазії, де Росія почала обстрілювати грузинські позиції у Кодорській ущелині.

Цхінвалі після бомбардування. Фото: ИА ОСинформ
Цхінвалі після бомбардування. Фото: ИА ОСинформwikimedia.org

Урегулювати ситуацію спробували європейські політики. За посередництва Франції 10-го серпня грузинський уряд підписав угоду про одностороннє припинення вогню. А 12-го серпня з'явився "мирний план Саркозі" – тодішнього президента Франції. Росія не дотрималася підписаних мирних угод і продовжувала окупацію грузинської території. Далі – визнала самопроголошені республіки Південну Осетію та Абхазію.

Південна Осетія на мапі
Південна Осетія на мапіwikimedia.org

Світова спільнота вважає їх окупованими Росією грузинськими територіями. У 10-ті роковини початку війни більшість світових держав виступили із заявами з вимогою до Росії дотриматися взятих зобов'язань.

Петро Порошенко висловив підтримку та солідарність із Грузією. Зі слів українського Президента, зухвала агресія Москви проти Тбілісі стала доказом того, що Кремль більше не хоче жити за правилами добросусідства та поважати міжнародне право. І додав – Росія лише заохочує свої імперські амбіції.

Зі спільною заявою виступила Україна, Польща, Литва і Латвія. Глави МЗС трьох держав, а також віце-прем'єр України Павло Розенко відвідали Грузію. Вони побували на кордоні з окупованим Цхінвальським регіоном і взяли участь у круглому столі під назвою "Тривалий мир і безпека".

У Тбілісі з нагоди 10-ї річниці російсько-грузинської війни сьогодні влаштували масштабні протести. Сотні людей зібралися біля російського посольства. В руках вони тримали плакати "Росія – окупант", "Росія вбиває", "StopIvan". Принесли й фото Володимира Путіна та світлини убитих внаслідок бойових дій людей.

Протест під посольством РФ у Тбілісі
Протест під посольством РФ у Тбілісі
Протест під посольством РФ у Тбілісі
Протест під посольством РФ у Тбілісі
Протест під посольством РФ у Тбілісі
Протест під посольством РФ у Тбілісі

Демонстранти обурені тим, що досі Москва не понесла відповідальності за скоєне. Тож переконують, що нині їх головна мета – привернути увагу світової спільноти до замороженого конфлікту. Адже досі велика частина країни перебуває під російською окупацією.

Facebook / Петро Порошенко

Грузія згадує жертв російської агресії 2008 року – фоторепортаж

Попередній матеріал
Одержима духом "джина": в Індонезії врятували жінку, яку 15 років тримали в печері
Наступний матеріал
Князєв повідомив, в яких регіонах найбільший недобір патрульних
Loading...

Політексперт: Валовий продукт наших союзників – це половина світової економіки

"Не приймають": Семерак пояснив, чому Україна не подає воду в окупований Крим

10 років частина Грузії в окупації: посольство США звернулося до Росії

Мін'юст: У Путіна на руках стільки смертей українців, що він йтиме до кінця

"Треба іноді приїжджати до челяді": аналітик про візити Путіна і Медведєва до Криму

Дещо про дію санкцій: промисловий гігант РФ звітує про скорочення прибутку на третину