Перейти Рубікон: як сімейний конфлікт Цезаря призвів до занепаду Римської республіки

Цезар на річці Рубікон відкриті джерела
Це сталося на початку драматичної війни між Цезарем і Помпеєм. Колишні соратники по першому тріумвірату і родичі (улюблена і єдина дочка Цезаря Юлія стала дружиною Помпея) виявилися непримиренними противниками...

У 54 році до н. е. донька майбутнього імператора Юлія, померла при пологах, а наступного року під час невдалого парфянського походу загинув союзник Цезаря, один із засновників тріумвірату, Красс. Фактично це означало кінець тріумвірату, до якого, крім згаданих двох, входив овдовілий зять Цезаря – Помпей. Цезар брав одну перемогу за іншою в Галлії, де був намісником.

Завоювання Галлії
Завоювання Галліївідкриті джерела

Помпей же, спостерігаючи за зростальною популярністю останнього, відчував ревниві побоювання, що той потіснить його з п'єдесталу кращого полководця Риму.

Недоброзичливці Цезаря в Сенаті намагалися достроково припинити його повноваження в Галлії. Помпей спочатку потурав цьому, а потім відкрито перейшов до табору ворогів колишнього тестя, вступивши в союз із крайніми оптиматами (політична течія в інтересах сенатської аристократії – ред.) з угруповання Катона Молодшого, який був противником Цезаря. І хоча в очах оптиматів і Цезар, і Помпей були потенційними диктаторами, які прагнуть покінчити з владою Сенату, вони пішли на союз із Помпеєм, вибираючи менше з двох зол.

Формально повноваження Цезаря спливали 1 березня 49 р. до н. е. Цезар збирався заочно балотуватися в консули. Однак противники вимагали негайної явки полководця до суду: причин за роки самостійного, з ігноруванням Сенату, галльського командування зібралося достатньо.

На засіданні Сенату 1 січня 49 р. до н. е. Помпей і крайні оптимати наполягли на прийнятті постанови про негайне складання Цезарем його повноважень і розпуск війська. У разі відмови той оголошувався "ворогом батьківщини". Дізнавшись про події в Римі, Цезар на початку 49 року підійшов зі своїм XIII легіоном, а це 5-6 тис. воїнів (єдиним, який був у нього по цей бік Альп), до річки Рубікон, що відокремлювала Цизальпинську Галлію від Італії.

Місце, де протікає річка Рубікон
Місце, де протікає річка РубіконOpenStreetMap

За законом диктатора Сулли, намісник провінції не міг перебувати на території Італії з військом, і перехід Рубікону з легіоном означав початок громадянської війни. У випадку програшу Цезар був би публічно осоромлений і покараний. А тому у той момент, стоячи на березі Рубікону, ризикував, по суті, всім, що мав.

Бюст Цезаря на річці Рубікон
Бюст Цезаря на річці РубіконВікіпедія

Усі античні автори писали про роздуми і коливання Цезаря, що стояв перед Рубіконом. Светоній запевняв, що Цезар звернувся до супутників із такими словами: "Ще не пізно повернутися, але варто перейти цей місток, і все буде вирішувати зброя".

За легендою, прийняти нелегке рішення йому допомогло чудесне явлення: невідомий чоловік дивовижної краси з'явився наче нізвідки й почав грати на сопілці, а потім раптом вирвав в одного з воїнів трубу, кинувся в річку і, протрубивши бойовий сигнал, поплив до протилежного берега. Тоді нібито й прозвучали відомі слова Цезаря: "Вперед, вперед, куди кличуть нас знамення богів і несправедливість супротивників! Жереб кинуто".

За версією грецького історика Аппія, Цезар, зважившись перейти Рубікон, сказав присутнім: "Якщо я утримаюся від цього переходу, друзі мої, це буде початком лих для мене; якщо ж перейду – для всіх людей". Потім "як натхненний понад, він стрімко перейшов річку", вимовивши: "Нехай жереб буде кинуто". За свідченнями Плутарха, Цезар вимовив ці слова по-грецьки. Історики вважають це цілком реальним: адже майбутній імператор цитував свого улюбленого грецького автора, комедіографа Менандра.

10 січня 49 р. до н. е. Цезар перейшов Рубікон і стрімко рушив через Етрурію на Рим. Так почалася чергова громадянська війна, яка стала початком кінця для Римської Республіки...

Читайте також: "Батько наш Бандера": приголомшлива правда про найвідомішого провідника ОУН

Попередній матеріал
Адвокат про справу Дмитра Торнера, екскандидата в народні депутати: "Громадянин, до якого немає претензій в правоохоронців"
Наступний матеріал
Як услід за прожитковим мінімумом зростуть соцвиплати на дітей у 2022 році – подробиці
Теги:
Loading...