Кінець церковної окупації: як Константинополь виправив свою історичну помилку щодо України

5 канал
У Києві мають швидко і якісно провести Собор, де оберуть патріарха єдиної церкви. Того, кому Вселенський Патріарх Варфоломій передасть Томос

Візантійський тиждень. Україна почула те, що так довго чекала: право на помісну автокефальну церкву – є. А от як це було сказано – просто майстер-клас.

Константинополь не надав згадане право, Вселенський престол вчинив і хитріше, і мудріше: він відновив те, що вже колись було. По суті, виправив свою давню помилку і пояснив: вона була спричинена історичними реаліями. Це важливо, бо саме це підриває основи російської скрєпності і політико-церковної риторики.Втім для України зараз важливо не рефлексія РПЦ. Київ на порозі серйозних викликів: гарантувати збереженість церковних реліквій, унеможливити провокації, коли хтось почне на когось тиснути силою, недопустити під личиною хресних ходів демаршів російських бойовиків в рясах. А головне – швидко і якісно провести Собор і обрати патріарха єдиної церкви. Того, кому Вселенський і передасть Томос. Детальніше про томос для української церкви – далі у сюжеті.

"Героям слава, дякуємо!!" – офіційні українська гасла і подяка під вікнами Вселенського Патріарха. Ці люди 4 тижні йшли пішки з України до Стамбула, щоб стати свідками історичної події.

5 канал

Не сумнівалися в цьому й представники Вселенського Патріарха в Україні. Які після вивчення ситуації в Україні, прибули на Синод відзвітувати про готовність українських православних до єднання і незалежності.

Єпископ Еммануїл, який відповідає за українське питання у вселенській Патріархії, зачитує рішення: "Священний Синод детально та тривалий час обговорював церковну справу України та ухвалив після розширеного обговорення підтвердити вже прийняте рішення про те, щоб Вселенський Патріархат приступив до надання автокефалії Церкві України". 

5 канал

За результатами дводенних обговорень церковної незалежності України, Синод видав документ з 5 пунктів. Ним не лише підтверджується намір Константинополя завершити процес створення української Автокефалії – тобто самокерованої церкви (пункт 1), – а й скасовується документ, який дозволяв Московській церкві затверджувати предстоятелів Православної церкви у Києві (пункт 4). Його видали ще в 1686 році. Після чого Київська митрополія перейшла під управління Москви. Своїм рішенням від 11 жовтня 2018-го Константинополь повертає Київ у свою канонічну юрисдикцію.

5 канал

5 канал

Предстоятель УПЦ Київського патріархату Філарет говорить: "Українська церква ніколи не була Автокефальною. Вона мала широкі права за Київських князів, але знаходилася в складі Константинопольського патріархату. А потім потрапила в неволю Москви і теж була несвобідною. В ХХ столітті, коли виникла УНР, нібито відродили автокефальну церкву, але тут же вона й загинула. А те, що зараз відбувається, – за 1030 років вперше".

Своїм рішенням Константинополь також повернув до лона церкви патріарха Філарета і митрополита Макарія та вірних Української православної церкви Київського патріархату і Української автокефальної православної церкви.

Крок за кроком Вселенський Патріархат втілював те, чого українська церква була позбавлена понад 300 років. Незалежна українська православна церква виявилася непростим завданням. Вселенській Патріархії, а вона є першою серед рівних, довелося вислуховувати скарги, шантаж і погрози від Російської православної церкви. Та не може змиритися, що українські віряни їй не належатимуть. І за останні півроку таких ультиматумів з Москви було чимало. Але, зрештою, Константинополь їх проігнорував.

5 канал

Після того як у квітні заговорили про можливість надання Вселенським патріархом автокефалії українській церкві, російські посланці роз'їхалися по іншим помісним православним церквам з проханням, щоб ті натиснули на Вселенський Патріархат. Більше того переконати про шкоду такого рішення до Варфоломія особисто приїжджав патріарх Російської церкви Кирил.

Безрезультатно. Тоді московська церква робить ультиматум: припиняє свою участь в структурах під верховенством Вселенського Патріархату, припиняє згадувати Варфоломія під час Богослужінь та призупиняє співслужіння з їхніми єрархами. І після рішення Синоду у Константинополі збирається у понеділок, 15 жовтня, на свій Синод у Мінську, до слова на історичній території Київської митрополії. Готує, як сказано, адекватну і жорстку відповідь щодо рішень, які ухвалив Вселенський патріархат.

5 канал

В Києва своє розуміння, що таке духовна єдність.

Президент України Петро Порошенко під час виступу на Софійській площі до Дня захисника України, сказав: "Патріарх Кирил Російської православної церкви молиться за російське воїнство, яке вбиває українських воїнів, вбиває цивільне населення, вбиває українців. А у нас в Україні, на жаль, є храми, які все ще поминають патріарха Кирила, який відправляє ці молитви. Я думаю, що це точно не для українського народу. І хіба можуть храми, в яких лунають молитви за патріарха, який молиться за російське військо називатися українськими? Я гарантую, що не буде жодного тиску. Я гарантую, що буде збережено право своєї дороги до Бога кожного українця. Але я просив би просто задуматись, замислитись і паству і вірних цієї конфесії".

5 канал

"Єсть такий закон – у вільній державі вільна церква", – його називають лідером "проукраїнського крила" в Українській православній церкві Московського патріархату. 78-мирічний митрополит Софроній – один із небагатьох ієрархів, хто відкрито заявив про свою позицію щодо Помісної Церкви в Україні.

Митрополит каже: "Якби навіть та Москва подумала розумно, просто сказати:  – ну був такий період, а тепер, хочуть наші чи не хочуть, але дивлячись на стан речей на Україні, треба вирішувать питання заради людей".

Заради вірян тепер він і його однодумці з Московського патріархату, а також представники донедавна невизнаних світовим православ'ям Київського патріархату і української автокефальної церкви мають зібратися на Собор і обрати голову помісної церкви. Саме йому з Константинополя передадуть Томос – юридичний документ про автокефалію православної церкви в Україні. 

Ірина Герасимова, Сергій Клименко, "Час. Підсумки тижня"  

Дивіться також фотогалерею за темою:

Молитва за Україну у Кафедральному соборі Альмудена в Іспанії – ФОТО

/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Спільна молитва на Софійській площі: чому ані слова не промовив голова УПЦ МП
Наступний матеріал
Новий український правопис: наскільки категоричним має бути очищення від радянського спадку
Loading...