Голосування у Польщі
Голосування у Польщі 5 канал

Дива не сталося: як Дуда переміг на виборах президента в Польщі – сюжет

Читайте по-русски
Деякі експерти і опозиція переконують – активна кампанія проти Тшасковського спрацювала

Анджей Дуда виграв вибори президента у Польщі і йде на другу каденцію. Його опонент кандидат від опозиції Рафал Тшасковський програв з незначним відривом у трохи більше ніж 2 відсотки, діставши підтримку 48,92% виборців. Поляки голосували з рекордною явкою, а за два тижні перед другим туром не могли визначити переможця перегонів. Про найскандальнішу кампанію в історії Польщі і про те, яке майбутнє країні пророкують у найближчі роки за нового старого президента – кореспондентка "5 каналу" Маргарита Ситник з Варшави.

Попри всі несподіванки виборчої кампанії, дива не сталося. Ще вчора після оголошення екзитполів Анджей Дуда вигравав у Тшасковського з відривом лише в 0,8%. У виборців чинного мера Варшави ще була надія заснути у Польщі Дуди і прокинутися у Польщі Тшасковського. Натомість вже о 8-й ранку виборчій комісії бракувало лише кількох десятків протоколів до оголошення остаточних результатів і їх було замало для перемоги Тшасковського. Чинний президент Анджей Дуда йде на другу каденцію з перевагою в 2,5% – це десь пів мільйона голосів. Консервативна Польща перемогла ліберальну.

"Якщо хтось образився за все, що я робив чи казав за останні п’ять років, а не лише під час кампанії, будь ласка, прийміть мої вибачення. Я хочу запевнити вас, що я поважаю всіх своїх співвітчизників незалежно від поглядів. Як я вже говорив під час кампанії, під біло-червоним стягом, нашим спільним прапором, має бути місце для всіх", – каже Анджей Дуда, президент Польщі.

"Це лише початок, я переконаний, що ми змінимо Польщу, що тепер, коли ми прокинулися, ніхто з нас не проспить, і що найважливіше, ми й далі боротимемося, незалежно від результату", – говорить Рафал Тшасковський, кандидат у президенти.

Ця виборча кампанія у Польщі увійде в історію як найдовша, найбрудніша і найскандальніша. Через коронавірус вибори переносили і дозволили голосувати поштою. Відтермінування дало шанс найбільшій опозиційній партії "Громадянська Платформа" запропонувати кандидата Рафала Тшасковського, за якого проголосувала майже половина Польщі.

Чинного мера Варшави вподобали освічені люди, мешканці великих міст віком до 50 років і жінки. За президента Дуду голосували села і пенсіонери. Про те, яким важливим був цей вибір для поляків, свідчить і рекордна явка. Попри пандемію і літні відпустки на дільниці прийшло трохи більше ніж 68 відсотків поляків.

Деякі експерти і опозиція переконують – активна кампанія проти Тшасковського у публічних медіа, підконтрольних провладній партії "Право та Справедливість", спрацювала. У Польщі навіть заговорили про адмінресурс.

"Бачимо те, що маємо політичну силу, яка контролює парламент, нижчу палату парламенту, уряд, президента і яка зараз використовує адмінресурс, використовує ЗМІ, державні ЗМІ, щоби залишитися у влади. Поняття адмінресурсу польською ми ще не вживаємо, але деякі вже починають це порівнювати", – каже Анджей Шептицький, політолог Варшавського університету.

З перемогою Анджея Дуди керівна партія "Право та Справедливість" укріпить свою моновладу.

Нині експерти гадають, яким буде майбутнє Польщі найближчими роками. Одні кажуть – у другу каденцію Дуда може стати більш незалежним від своєї партії. Інші говорять про "орбанізацію" країни, тобто стиль правління польської влади дедалі більше наближатиметься до стилю Орбана в Угорщині з подальшим наступом на демократію і свободу слова.

Натомість щодо України політика навряд чи зміниться. Варшава підтримуватиме Київ у протистоянні з російським агресором, але водночас не забуватиме про болючі історичні питання, пов'язані з подіями на Волині.

Маргарита Ситник, Ігор Антонюк, з Польщі, "5 канал"

Попередній матеріал
Путін – новий Сталін: навіщо президент РФ переписує історію Другої світової – "Машина часу", ч.1
Наступний матеріал
"Слуги" визначилися з чільниками НБУ, АМКУ та віцепремʼєром, але всі прізвища не називають
Loading...
У Польщі проходить другий тур президентських виборів

У Польщі проходить другий тур президентських виборів

Вибори в Польщі: Дуда і Тшасковський виходять в другий тур – у кого більше шансів на перемогу

Вибори в Польщі: Дуда і Тшасковський виходять в другий тур – у кого більше шансів на перемогу

Вибори у Польщі: у другому турі зустрінуться Дуда та мер Варшави

Вибори у Польщі: у другому турі зустрінуться Дуда та мер Варшави