Вибори в Польщі
Вибори в Польщі 5 канал

Хто проти Дуди? – вибори президента у Польщі: як COVID-19 може змінити політичну мапу

Читайте по-русски
Рятувати Польщу йдуть 11-ро кандидатів

Попри негоду та коронавірус кандидати у президенти проводять останні зустрічі з виборцями. Хочуть переконати, що саме за їхнього правління поляки багатітимуть попри пандемію та економічну кризу. Нинішня політична кампанія рясніє скандалами, хоча починалася нудно і передбачувано.

Чинний президент Анджей Дуда міг тріумфально перемогти у першому турі 10 травня. У березні, коли вже був оголошений карантин, його рейтинг перевищував 50%. Але вибори скасували через коронавірус і суперечки, як їх проводити в умовах пандемії. Нове волевиявлення призначили на 28 червня. Це дало шанс опозиційній партії "Громадянська платформа" зробити роботу над помилками. Замість нерейтингової кандидатки – віцеспікерки Сейму Малгожати Кидави-Блонської партія висунула чинного мера Варшави Рафала Тшасковського. Нового кандидата відразу вподобали 15% виборців і нині його рейтинг неухильно росте.

"З Тшасковським спрацьовує ефект новизни, і це є частиною його популярності. У нього гарні персональні активи – добрий контакт із людьми та образ експерта завдяки освіті і діяльності в Європарламенті. Він не є типовим партійним діячем у негативному розумінні, як ми уявляємо у Польщі чи України. Якщо говорити метафорично, то Тшасковський є визволителем, який приїде і на білому коні врятує Польщу", – вважає політолог Варшавського університету Анджей Шептицький. 

Рятувати Польщу йдуть 11-ро кандидатів. Серед них перший у Польщі відкритий політик-гей Роберт Бедронь – колишній мер Слупська і чинний депутат Європарламенту від Польщі. Відкриттям президентської кампанії став антисистемний Шимон Головня. Журналіст та телеведучий талант-шоу. Сам Головня любить порівнювати себе то з Макроном, то з Зеленським. У провладних медіа навіть писали – він теж такий собі президент із телевізора, який може стати другим Зеленським.

"Він не є політиком і не мав нічого спільного з політикою. Але його рішення брати участь у виборах досить позитивно сприйняли виборці, надто ті, хто не міг вирішити, за кого голосувати. Більшість опитувань дають йому третє місце – 10-15 відсотків. Це можна порівняти з виборчим успіхом Володимира Зеленського в Україні, тобто люди, які втомилися від політичної ситуації і політиків, які на їхню думку не виконують обіцянок і не говорять правду, звернули увагу на когось іншого, не пов'язаного зі світом політики з надією нового шансу і відкриття нової якості політики", – каже політичний оглядач Даріуш Мартеняк.

Вибори в Польщі
Вибори в Польщі5 канал

Нинішня передвиборна кампанія розгортається на тлі економічних проблем, з якими вперше за 30 років стикнулася Польща через коронакризу. Натомість кандидати скандалять на інші дражливі й емоційні для польського суспільства теми – релігія, ЛГБТ, заборона абортів. Анджей Дуда спричинив протести заявою про те, що ЛГБТ – це нова ідеологія, більш руйнівна за комунізм. Щоб бути зрозумілішим молодіжному електорату, Дуда співає реп. І за 2 дні до закінчення виборчої кампанії їде по підтримку до Трампа в США.

Рафал Тшасковський має сучасніші погляди. На початку роботи мером Варшави він підписав Декларацію ЛГБТ – рішення про запровадження уроків статевого виховання з рівним ставленням до секс-меншин у програму варшавських шкіл. Під час виборчої кампанії він показує своє сімейне відео і дитячі світлини.

Вирішальна битва між Дудою і Тшасковським відбудеться у другому турі 12 липня. За останніми опитуваннями, опоненти йдуть пліч-о-пліч, а за деякими – Тшасковский перемагає чинного президента.

Вибори в Польщі
Вибори в Польщі5 канал

Перемога чинного мера Варшави поставить провладну партію Право і Справедливість у вкрай незручне становище. Хоча Польща є парламентською республікою, але президент має право накладати вето на суперечливі закони Сейму, де у правлячої партії більшість. І тоді у липні у Польщі може стартувати новий скандальний політичний сезон.

Маргарита Ситник, Ігор Антонюк, з Польщі, "5 канал"

Попередній матеріал
100 днів роботи: звіт Генерального прокурора Ірини Венедіктової
Наступний матеріал
Після чайної церемонії – знову в бій: як минула ніч морських піхотинців біля окупованої Горлівки
Loading...

Куди перетікають голоси виборців "слуг", місцеві вибори та що закидають Омеляну – "ІнфоВечір"

Колишній радник Трампа вирішив не підтримувати його на виборах у США

Я великий прихильник того, щоб не всі громадяни мали право голосувати – Ірма Вітовська

Нова мапа України: як Кабмін перед виборами повертає міста "під ковпак" РДА та райрад

Битва за Київ: хто має шанси стати міським головою

ЦВК дозволила громадянам без прописки голосувати на виборах